Federer în demonstraţie

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Sohan / Data: 16 Oct. 2010

La primul său turneu după semifinala dramatică pierdută la US Open în faÅ£a lui Novak Djokovic, Roger Federer va avea ocazia să-ÅŸi ia revanÅŸa în faÅ£a sârbului...tot în semifinale. ElveÅ£ianul a trecut într-o manieră expeditivă (6-1,6-1) de numărul 5 mondial, Robin Soderling, în mai puÅ£in de o oră de joc, înregistrând a paisprezecea victorie din 15 confruntări cu suedezul. După un prim game câÅŸtigat pe propriul serviciu de Soderling, Roger a aliniat 11 jocuri consecutive ÅŸi nu a oferit nici măcar o minge de break. Un asemenea nivel de joc va fi necesar ÅŸi în semifinala cu Djokovic, care continuă seria victoriilor începută săptămâna trecută la Beijing, unde a reuÅŸit să-ÅŸi apere titlul după o finală cu David Ferrer. La Shanghai –unde a cucerit Cupa Masters în 2008-, Nole s-a impus în sferturi în faÅ£a lui Guillermo Garcia-Lopez în 66 de minute, scor 6-2,6-3. Este al optulea succes consecutiv al sârbului în circuit(al nouălea, incluzându-l pe cel din Cupa Davis, împotriva lui Berdych), după finala pierdută la New York luna trecută.

Nici Andy Murray nu a zăbovit mai mult pe teren; în doar 55 de minute, scoÅ£ianul l-a expediat pe Jo-Wilfried Tsonga, cap de serie numărul 12, cu un dublu 6-2. O victorie concludentă, în faÅ£a unui client serios, dar care totuÅŸi este în lipsă de ritm după o pauză de aproape 3 luni, cauzată de o accidentare la genunchiul stâng. Åžovăitor săptămâna trecută la Beijing, Murray ÅŸi-a regăsit într-o oarecare măsură nivelul de joc la serviciu (5 aÅŸi, 80% puncte câÅŸtigate pe propriul serviciu, nici o minge de break oferită), ÅŸi cadenÅ£a de metronom din spatele terenului. Adversarul său din semifinale va fi argentinianul Juan Monaco, mai combativ ÅŸi mai constant în sfertul de finală cu învingătorul lui Nadal, Jurgen Melzer; 6-7(6), 7-5, 6-2 în 2 ore ÅŸi 50 de minute ÅŸi Monaco atinge cea mai bună performanţă a carierei sale.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 15 Noi. 2010

Soderling, (în sfârşit) campion la Paris

PerseverenÅ£a suedezului a fost răsplătită. După cele două finale consecutive pierdute la Roland Garros, Robin reuÅŸeÅŸte să se impună la Paris, pentru prima dată într-un turneu Masters 1000. În condiÅ£iile rapide de joc indoor, ce-i servesc de minune loviturilor sale puternice ÅŸi plate, Soderling a găsit turaÅ£ia potrivită încă din startul finalei cu favoritul local, Gael Monfils.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 13 Noi. 2010

Premiere la Bercy

Roger Federer a obÅ£inut a 12-a victorie consecutivă ÅŸi s-a calificat pentru prima dată în semifinalele Mastersului de la Paris. Neînvins de la US Open, Roger a servit 18 aÅŸi ÅŸi a pierdut doar trei puncte pe primul serviciu (nici o minge de break acordată) în succesul din sferturi, 6-1,7-6(4) cu Jurgen Melzer, cap de serie numărul 11.

Pag. 3 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.