Rapid - victorie lejeră cu Astra, CFR Cluj - umilită la Vaslui

Fotbal - Liga I / Data: 16 Oct. 2010
Cassio, la a treia dublă stagională

După ce Dinamo, Steaua, FC Vaslui ÅŸi Rapid au plecat cu coada între picioare de la Urziceni (doar giuleÅŸtenii reuÅŸind să ciupească un punct), iată că surprinzătoarea echipă a MediaÅŸului reuÅŸeÅŸte să dea lovitura ÅŸi să plece cu tolba plină de puncte ÅŸi de speranÅ£e pentru un loc de cupe europene. În urma unui meci slab, Todea înscrie în prelungiri, dintr-o poziÅ£ie incomodă, portarul ialomiÅ£enilor uitând probabil că un meci nu durează doar 90 de minute, ci până la ultimul fluier al arbitrului. Unirea nu reuÅŸeÅŸte să evadeze din zona periculoasă ÅŸi va avea mult de muncă pentru a rămâne pe prima scenă, în timp ce Gazul Metan primeÅŸte o mare gură de oxigen, nesperată după aspectul jocului, ÅŸi se menÅ£ine foarte sus în clasament după prima treime a campionatului.

Rapidul a depăşit în viteză Astra, un 3:0 scurt, în doar 8 minute (34 – 42), decis de Cassio ÅŸi Spadacio, în uralele exuberantei galerii viÅŸinii. Va urma însă meciul din Cupă, cu aceleaÅŸi combatante, dar pe teren ploieÅŸtean, iar datele problemei vor fi mult schimbate. Cassio demonstrează că nu este obiÅŸnuit cu jumătăţile de măsură, trecându-ÅŸi în cont a treia dublă ÅŸi devenind golgheterul echipei, alături de Ovidiu Herea, iar Juliano Spadacio, în mod cert unul dintre cei mai buni jucători străini care au evoluat vreodată în campionatul intern, reuÅŸeÅŸte să spargă gheaÅ£a cu o execuÅ£ie superbă, aducându-ne aminte de poveÅŸtile despre execuÅ£iile incredibile ale lui Iuliu Baratky, fostul idol al GiuleÅŸtiului din perioada interbelică.

După despărÅ£irea cu scandal de antrenorul spaniol Lopez Caro ÅŸi revenirea lui Viorel Hizo, FC Vaslui face un pas mare pentru revenirea în calculele pentru titlu, surclasând campioana CFR Cluj-Napoca cu 5:3, cu două goluri marcate de clujeni în minutele 89 ÅŸi 90. CFR, cu doar 12 puncte în 11 etape, rămâne foarte aproape de zona retrogradării ÅŸi are ÅŸanse minime de a-ÅŸi apăra titlul cucerit în 2010.

• Unirea Urziceni  - Gaz Metan MediaÅŸ 0:1 (0:0) Todea ’90
  • Rapid BucureÅŸti – Astra PloieÅŸti 3:0 (0:0) Cassio ’34, 36, Spadacio ’42
  • FC Vaslui – CFR Cluj-Napoca 5:3 (2:0) Sânmărtean ’27, Adailton ’35, 58, Burdujan ’63, 87 / De Zerbi ’60, Bastos ’89, Dică ’90

Fotbal / Liga I / 21 Noi. 2010

Sportul Studenţesc - FC Vaslui 0:1 (0:0). Alb-negrii în cădere liberă

Foto fcsportulstudentesc.ro

Sportul StudenÅ£esc a mai făcut un pas către Divizia B, după ce a pierdut pe teren propriu cu 0:1 (0:0) întâlnirea cu FC Vaslui. Partida a contat pentru etapa a XVI-a a Ligii I. OaspeÅ£ii au dominat partida, având ocazii mai multe ÅŸi mai clare, Wesley, Gerlem, Gheorghiu (bară) ÅŸi Bello ratând ÅŸanse foarte bune

Fotbal / Liga I / 16 Noi. 2010

Gloria Bistriţa - CFR Cluj-Napoca 0:3. Campioana în ascensiune

Foto acfgloria.ro

CFR Cluj-Napoca ÅŸi-a luat revanÅŸa după eliminarea din Cupa României, învingând în deplasare Gloria BistriÅ£a cu 3:0 (0:0). Campioana a controlat meciul, având o sumedenie de mari ratări, printre care ÅŸi un penalty parat de AlbuÅ£ la execuÅ£ia lui Cadu.

Pag. 5 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.