Avancronica partidei FC BraÅŸov - Universitatea Craiova

Fotbal - Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / Data: 17 Oct. 2010
FCM Brasov - U Craiova, Program de meci din 2 noiembrie 1980

Luni, de la orele 20.30, pe stadionul “Tineretului”din BraÅŸov, va avea loc confruntarea dintre FC BraÅŸov ÅŸi Universitatea Craiova, contând pentru etapa a XI-a a Ligii I. Pe prima scenă, primul meci disputat între cele două a avut loc pe 20 septembrie 1964 la Craiova, unde rezultatul a fost 0-0. Sub Tâmpa însă oltenii au obÅ£inut prima victorie în 24 mai 1972, cu scorul de 1-0, pentru ca ultima să fie pe 3 octombrie 2004, cu scorul de 3-2.

Cea mai categorică victorie a Universităţii a fost la Craiova, în data de 31 iulie 1996, partida încheindu-se cu scorul de 5-0.

În acest moment FC BraÅŸov ocupă locul 13, cu 11 puncte, în timp ce adversara sa ocupă locul 9 cu 13 puncte. Universitatea Craiova a prins gustul golurilor după precedentele partide (2 victorii în campionat ÅŸi una în Cupa României) ÅŸi vine sub Tâmpa cu un moral ridicat, încercând să îÅŸi adjudece cele 3 puncte, care o propulsează într-o poziÅ£ie liniÅŸtitoare. În schimb FC BraÅŸov este încă în căutarea unei noi victorii, aceasta nemaicâÅŸtigând în campionat din etapa a II-a, fiind într-o cădere liberă. AÅŸadar se anunţă un meci foarte strâns pentru obÅ£inerea celor 3 puncte.

Partida va fi arbitrată la centru de Alexandru Deaconu (BucureÅŸti), acesta fiind ajutat la cele două linii de Eduard Ungureanu (BucureÅŸti) ÅŸi Nicolae MegheÅŸan (Târnăveni). Rezerva de arbitru va fi Paul Unimatan (Zalău), iar ca observatori au fost delegaÅ£i Gheorghe Moise (BucureÅŸti) si Paul CostaÅŸ (IaÅŸi).

Fotbal / Liga I / 29 Oct. 2010

Dinamo BucureÅŸti - Gaz Metan MediaÅŸ 3:2 (1:2)

Dinamo - Gaz Metan Mediaş 3:2
Foto www,fcdinamo.ro

Dinamo a obÅ£inut a treia victorie consecutivă, 3:2 (1:2) pe teren propriu cu Gaz Metan MediaÅŸ ÅŸi urcă până pe poziÅ£ia a cincea, cu 23 de puncte, la 5 lungimi de primul loc. Alexe a deschis scorul în minutul 16, după o greÅŸeală a apărării celor din MediaÅŸ, însă până la pauză lucrurile au luat o întorsătură dramatică pentru dinamoviÅŸti.

FC Vaslui - Victoria Brăneşti 1:0. Echipa lui Viorel Hizo forţează podiumul

Cînu îi păstrează pe vasluieni în lupta pentru titlu

FC Vaslui a egalat la puncte echipele clasate pe locurile 2-3, Rapidul ÅŸi FC TimiÅŸoara, după ce a învins pe teren propriu, în uvertura etapei a XIII-a, Victoria BrăneÅŸti cu scorul de 1-0 (0-0). Golul a fost marcat de Gabriel Cînu, în minutul 65

Pag. 10 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.