Federer şi Murray, în finală la Shanghai

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 16 Oct. 2010

Roger Federer s-a calificat în finala turneului Masters de la Shanghai după succesul în 2 seturi (7-5,6-4) împotriva lui Novak Djokovic. ElveÅ£ianul ÅŸi-a luat, astfel, revanÅŸa în faÅ£a celui care, luna trecută, i-a negat ÅŸansa de a disputa a ÅŸaptea finală consecutivă la US Open, după o semifinală de 5 seturi.

“Cred că primul set ar fi putut merge în ambele direcÅ£ii. A fost o luptă deschisă; pentru 10 minute cred că ÅŸi-a cam ieÅŸit din mână, iar eu am putut să profit”, a afirmat Federer, care s-a văzut nevoit să salveze 4 mingi de break în al patrulea game al meciului, ce a durat peste 11 minute. La 5-5, elveÅ£ianul a făcut breakul decisiv pentru primul set, după o eroare neforÅ£ată pe backhand a lui Djokovic. Federer a profitat de momentul psihologic favorabil în startul setului secund, pentru a duce rapid scorul la 4-1, cu dublu break, avantaj pe care l-a gestionat cu calm până la finalul partidei.

Campion al Masters Cup la Shanghai în 2006 ÅŸi 2007, Roger Federer se califică în a patra finală de turneu Masters 1000 a sezonului, unde îl va înfrunta pe învingătorul său de la Toronto, Andy Murray. ScoÅ£ianul a controlat meciul din semifinale cu surpiza acestui turneu, Juan Monaco, scor 6-4,6-1 după o oră ÅŸi 25 de minute. Autoritar la serviciu (doar 2 puncte pierdute pe prima minge), Murray a profitat ÅŸi de nervii slabi ai argentinianului, care a cedat primul set după un joc de serviciu dezastruos. În manÅŸa secundă, Monaco a abandonat total lupta, câÅŸtigând doar 7 puncte.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 07 Noi. 2010

Finală reeditată la Basel

Roger Federer va avea ocazia revanÅŸei pentru finala pierdută anul trecut în faÅ£a lui Novak Djokovic, după ce ÅŸi-a validat biletul pentru ultimul act după un 6-2, 6-4 cu Andy Roddick. La cea de-a 22-a confruntare directă, dar prima după istorica finală de la Wimbledon 2009,

Italia, aproape de al doilea titlu consecutiv

Fără surprize în prima zi a finalei Fed Cup de la San Diego: Italia conduce Statele Unite cu 2-0 ÅŸi mai are nevoie doar de o victorie pentru a a-ÅŸi apăra trofeul cucerit anul trecut pe teren propriu, tot în faÅ£a echipei nord-americane.

Pag. 6 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.