Oţelul - Gloria Bistriţa 2:1, Dinamo - Steaua 2:1. Sub semnul penalty-ului

Fotbal - Liga I / Data: 18 Oct. 2010
Marius Niculae, autorul golului decisiv

OÅ£elul GalaÅ£i a învins Gloria BistriÅ£a, una dintre codaÅŸele Ligii I, ÅŸi se menÅ£ine pe primul loc după mai bine de o treime a campionatului. Condusă pe tabelă după doar 19 minute, prin golul din penalty al brazilianului Moraes, ÅŸi cu un jucător mai puÅ£in timp de 70 de minute, OÅ£elul lui Dorinel Munteanu nu s-a predat ÅŸi a zădărnicit speranÅ£ele tuturor celor care aÅŸteptau un pas greÅŸit (începând cu FC TimiÅŸoara ÅŸi terminând cu trioul bucureÅŸtean Rapid – Steaua – Dinamo). Antal ÅŸi Viglianti au adus 3 puncte uriaÅŸe în contul echipei dunărene, care în mod normal nu mai are cum să rateze podiumul turului, în timp ce Gloria BistriÅ£a are ÅŸanse să retrogradeze, pentru prima dată în istorie. Să nu anticipăm însă, pentru că în 22 de etape multe se mai pot întâmpla, inclusiv o revenire a lui Florin Halagian alături de vechea sa cunoÅŸtinţă Jean Pădureanu.

În derby-ul bucureÅŸtean dintre Steaua ÅŸi Dinamo, două penaltyuri acordate regulamentar  au decis soarta meciului, în favoarea lui Dinamo. Steaua a deschis scorul, prin Bogdan Stancu, însă Dinamo a reuÅŸit să întoarcă rezultatul până la pauză, prin Adrian Cristea ÅŸi Marius Niculae, dovedind că are un psihic de fier în meciurile cu echipele bucureÅŸte (de altfel, dinamoviÅŸtii au câÅŸtigat toate punctele posibile din acest tur în compania echipelor bucureÅŸtene – Sportul StudenÅ£esc, Rapid ÅŸi acum ÅŸi Steaua). După 5 meciuri în care nu a cunoscut gustul succesului, Ioan Andone îÅŸi salvează deocamdată funcÅ£ia ÅŸi revine în lupta pentru podium, în timp ce Marius LăcătuÅŸ pierde din elanul ultimelor partide, care readuseseră Steaua pe o traiectorie favorabilă. Meciul a fost de slabă factură, nejustificând sub nicio formă circul mediatic din jurul lui.

OÅ£elul GalaÅ£i - Gloria BistriÅ£a 2:1 (0:1) Antal ’67, Viglianti ’84 penalty / Junior Moraes ’19 (penalty)

OÅ£elul GalaÅ£i: Grahovac, Rîpă, Sârghi, Sergiu Costin, Sălăgeanu, Antal, Giurgiu, Viglianti, Neagu, Ilie, Paraschiv

Gloria Bistriţa: Albuţ, Velcovici, Szukala, Frăsinescu, Tudose, Achim, Muresan, Nalaţi, C. Petre, Junior Moraes , Moraes

Dinamo – Steaua 2:1 (2:1) Adrian Cristea ’31 (penalty), Marius Niculae ’35 (penalty) / Bogdan Stancu ’23

Dinamo: Dolha - Rubio, MoÅ£i, Garat (Scarlatache '14), Bordeanu - Mărgăritescu, N'Doye (Kone '67) - Torje, Adrian Cristea, Alexe (Ganea '80) – Niculae. Antrenor Ioan Andone

Steaua: Tătăruşanu - Bonfim, Gardoş, Geraldo, Latovlevici (Brandan '61) - Nicoliţă (Kapetanos '80), Apostol, Ricardo (Marinescu '72), Tănase - Stancu, Bilaşco. Antrenor Marius Lăcătuş

Fotbal / Liga I / 06 Noi. 2010

FC Timişoara - FC Vaslui 2:1, după un nou meci controversat. Vezi rezultatele zilei în Liga I

Cosmin Contra

În cel mai important meci al zilei, FC TimiÅŸoara a învins FC Vaslui cu 2:1, după un meci foarte tensionat, cu două cartonaÅŸe roÅŸii. Astra PloieÅŸti ÅŸi Pandurii au învins ÅŸi ele, într-o zi în totalitate a gazdelor.