Scor de neprezentare. FC BraÅŸov - Universitatea Craiova 0:3

Fotbal - Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / Data: 19 Oct. 2010
Victor Piturca, artizanul revenirii spectaculoase a Universitatii Craiova

Meciul a început într-o notă destul de echilibrată, cu ÅŸuturi de o parte ÅŸi de alta a porÅ£ii. Prima mare ocazie o notăm în minutul 11, când portarul oltean Stanca gafează imens, dar Prepeliţă respinge de pe linia porÅ£ii salvând echipa de la primirea unui gol iminent. În minutul 29, bulgarul Gargorov prinde un ÅŸut de senzaÅ£ie ce zguduie vinclul porÅ£ii. Pe finalul reprizei, mai precis în minutul 43, dupa o fază superbă reuÅŸită de Wobay, finalizată cu pasă către Dina, se deschide scorul printr-o deviere a fundaÅŸului braÅŸovean Oros, care înscrie in propria poartă (scor cu care se intră ÅŸi la cabine).

Repriza a doua începe aproape la fel ca ÅŸi prima, cu faze de ambele părÅ£i. În minutul 52 Ciucă este avertizat după un fault la Viveiros, ca după 4 minute Oros să vadă ÅŸi el culoarea galbenă la faultul asupra lui Dina. În minutul 65 Dănănae este avertizat ÅŸi el cu cartonaÅŸ, pentru ca faza următoare să aducă modificarea tabelei la 2-0, gol înscris de către Dina, acesta reluând în plasă mingea deviată de portarul Mincă. în minutul 68 Rusu primeÅŸte galben la o lovitură cu capul în faÅ£a lui Prepeliţă, fază la care se putea dicta ÅŸi o eliminare a jucătorului braÅŸovean.

Finalul aparÅ£ine Craiovei ÅŸi în minutele de prelungire , mai exact în minutul 93, Stoica prinde un ÅŸut perfect ÅŸi îl învinge pentru a treia oară pe portarul Mincă. Meciul se încheie astfel cu o victorie categorică ÅŸi meritată a Universităţii, care urcă în clasament până pe locul al optulea ÅŸi aÅŸteaptă cu încredere meciul foarte dificil din etapa următoare, cu formaÅ£ia lui Adrian Porumboiu, FC Vaslui.

FC Brasov – Universitatea Craiova 0-3 (0-1)

Marcatori: Oros (autogol) '43, Dina '65, Stoica '90+3
Cartonaşe galbene: Oros '56, Rusu '68 / Ciucă '51, Dănănae '63

FC Braşov: Mincă - Voicu, Oros, Rusu, Ionescu (Badea '54) - Viveiros (Bădoi '80), Ilyeş, Cristescu, Williams - Hadnagy, Năstasie (Chipciu '71)
Antrenor: Daniel Isăilă

Universitatea Craiova: Stanca – Dănănae, Găman, Ciucă, Bărboianu – Stoica, Prepeliţă, Gargorov (Dilevski '68) - Wobay, Dina – Alexandru PiÅ£urcă (Stoianof '78) (Gangioveanu '84)
Antrenor: Victor Piţurcă

Fotbal / Liga I / 25 Oct. 2010

Dinamo, Rapid şi Steaua - victorii in corpore; Oţelul continuă marşul spre titlu

Între Dinamo, Rapid ÅŸi Steaua a intervenit status-qvo-ul, după ce toate s-au impus la acelaÅŸi scor, 2:0. Alb-viÅŸiniii sunt cel mai bine poziÅ£ionaÅ£i, pe locul al doilea, Steaua ÅŸi Dinamo aflându-se ÅŸi ele în primele 6 (la 3, respectiv 4 puncte de feroviari).

Fotbal / Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / 25 Oct. 2010

Lipsiţi de şansă. Universitatea Craiova - FC Vaslui 0:1

Sâmbătă seara, în Craiova, peste 25.000 de suflete au venit pe stadionul “Ion Oblemenco”, ca în vremurile de glorie, pentru a asista la o nouă victorie a favoriÅ£ilor. Într-o atmosferă senzaÅ£ională meciul începe cu o uÅŸoară dominare din partea vasluienilor.

Pag. 11 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.