Wilson Kiprop - noul campion mondial la semimaraton

Atletism - Campionatul mondial / Data: 20 Oct. 2010
Wilson Kiprop

Kenyanul de 23 de ani Wilson Kiprop este noul rege al semimaratonului, după ce l-a învins pe multiplul campion Zersenay Tadese, din Eritrea, la Campionatele Mondiale de Semimaraton de la Nanning (China). Este prima victorie a unui atlet kenyan în această probă după 2004.

Kiprop, care se află abia la a doua cursă de semimaraton din carieră (debutul având loc la Lille, în FranÅ£a, cu o lună în urmă, când a obÅ£inut un timp excelent, sub o oră), a terminat cursa cu timpul de o oră ÅŸi 7 secunde, cu 4 secunde mai bun decât cel al câÅŸtigătorului ultimelor 4 titluri mondiale, Zersenay Tadese.

Cursa a fost electrizantă, chiar dacă timpii intermediari ÅŸi cel final au fost mai slabi decât precedentele curse câÅŸtigate de Tadese, Kiprop reuÅŸind să se desprindă în învingător pe ultima sută de  metri. Medalia de bronz a revenit unui alt atlet kenyan, Sammy Kitwara, care a fost înregistrat cu timpul de 1:00:22. Reprezentantul României, Cristinel Irimia, a terminat pe locul 60 (din 68 de concurenÅ£i), cu timpul de 1:11:09.

În competiÅ£ia echipelor, Kenya a cucerit a cincea medalie de aur consecutivă, cu trei sportivi în primii patru clasaÅ£i. A fost un podium sută la sută african, argintul revenind Eritreei, iar bronzul Etiopiei.

Kenya are parte de un Campionat de vis, reuÅŸind să îÅŸi adjudece toate medaliile de aur puse în joc, Florence Kiplagat ÅŸi colegele sale de echipă, Peninah Arusei ÅŸi Joyce Chepkirui, dublând performanÅ£a băieÅ£ilor.