HC Dunărea Brăila - SCM Craiova 31:26. Revenire puternică de formă pentru brăilence

Handbal feminin - Liga Naţională / Data: 21 Oct. 2010
Ada Moldovan

HC Dunărea Brăila a învins în deplasare SCM Craiova,  cu scorul de 31:26 (15 :10), ÅŸi speranÅ£ele pentru un loc de cupe europene ÅŸi, de ce nu, pentru un loc pe podium, au renăscut la malul Dunării. După un debut foarte slab de sezon, echipa brăileană a ajuns la a patra partidă consecutivă fără înfrângere ÅŸi acumulează 7 puncte în clasament, urcând până pe poziÅ£ia a ÅŸasea a clasamentului. Dunărea se află la un singur punct în spatele eternei rivale, OÅ£elul GalaÅ£i, ÅŸi la două de trioul care ocupă locurile 2-4.

Nou promovata SCM Craiova înregistrează a treia înfrângere consecutivă ÅŸi cu doar două puncte în clasament ocupă penultima poziÅ£ie, fiind una dintre echipele care vor lupta pentru evitarea retrogradării.

Meciul a fost echilibrat doar în primul sfert de oră, după care Dunărea s-a desprins fără probleme în câÅŸtigătoare. Scorul la pauză a fost de 15:10 pentru jucătoarele Alexandrinei Soare, diferenÅ£a de 5 goluri păstrându-se până la finalul partidei.

Golgetera campionatului trecut, Ada Moldovan, a înscris 11 goluri ÅŸi se anunţă din nou o candidată foarte puternică pentru acest trofeu. Pentru brăilence au mai înscris  Brot 5 goluri, Adespii 4 ÅŸi Crăciun câte 4, Lazarin ÅŸi Luca de 3 ori ÅŸi Tomuleanu o dată. Pentru formaÅ£ia craioveană au marcat Crap 11 goluri, Bora 6, Bădiţă, Mihalschi ÅŸi Rădoi câte 2, Constantinescu, Dumitru ÅŸi Gogoriţă câte 1.

Handbal feminin / Liga Naţională / 01 Oct. 2010

Liga Naţională, etapa a III-a Rezultate complete şi clasament

28.09.2010 HCM Buzău- HC Oţelul Galaţi 25-30 (11-15) 30.09.2010 Universitatea Reşiţa - SCM Craiova 19-20 (8-10) HC Dunărea Brăila - HCM Roman 24-22 (11-11)

Handbal feminin / Liga Naţională / 27 Sep. 2010

Înfrângere în Bărăgan. CSM Slobozia – Rapid CFR Bucureşti 32:24

Rapid CFR BucureÅŸti a pierdut cu 24:32 (11:19) dificila partidă din deplasare, cu CSM Slobozia, una dintre candidatele la câÅŸtigarea seriei ÅŸi promovarea în Liga NaÅ£ională. Soarta meciului s-a jucat în prima repriză, în care gazdele s-au distanÅ£at la 8 goluri, în cea de-a doua rapidistele echilibrând jocul ÅŸi încheind-o la egalitate (13:13). În urma acestei înfrângeri, Rapid a coborât un loc în clasament, până pe poziÅ£ia a patra, cu două victorii ÅŸi o înfrângere. Lider se menÅ£ine CSM PloieÅŸti, singura formaÅ£ie cu maxim de puncte ÅŸi cu u

Pag. 8 din 9 | 2 art./pag. | Total 18 art.