Steaua - calificare fără emoţii în sferturile Cupei României

Rugby - Cupa României / Data: 22 Oct. 2010
RC Barlad - Steaua 17:68

Steaua BucureÅŸti este cea de-a doua echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României la rugby, în urma victoriei în deplasare, scor 68:17, împotriva formaÅ£iei R.C. Bârlad. În primul meci al optimilor competiÅ£iei, disputat tot în Moldova, SCM ÅžtiinÅ£a Baia Mare a zdrobit Poli Agro IaÅŸi cu 74:0.

RugbyÅŸtii antrenaÅ£i de Marin MoÅ£ au înscris nu mai puÅ£in de 10 eseuri, nouă dintre fiind transformate de PătraÅŸcu. Bârlădenii au oferit o replică mult mai puternică decât cea a ieÅŸenilor, din ziua precedentă, ÅŸi au reuÅŸit trei încercări, prin GiuÅŸcă, Cangea ÅŸi Isac. Săptămâna aceasta vor avea loc ÅŸi celelalte partide din faza optimilor de finală, urmând ca luni, 25.10.2010, la sediul FederaÅ£iei Române de rugby, să aibă loc tragerea la sorÅ£i a disputelor din sferturi.

Caseta tehnică

R.C. Bârlad –Steaua Bucuresti: 17-68

Marcatori:

R.C. Bârlad: GiuÅŸcă – eseu; Cangea – eseu; Isac – eseu; Marin – transformare

Steaua BucureÅŸti: Ioniţă – eseu (2); Dumitrescu – eseu; Tatu – eseu; Necula – eseu; Baraulea – eseu; Dumitru – eseu; Nainer – eseu; Nere – eseu; Sin – eseu; PătraÅŸcu – transformare (9)

Echipe:

R.C. Bârlad: 27. Borcea LaurenÅ£iu, 23. Neagu Robert, 25. Bucur Sorin, 12. Ilau Andrei, 26. Isac IonuÅ£, 10. Marin Gabriel, 11. IonaÅŸcu Alin (C), 29. Hohota Ionel, 20. Postolache Cătălin, 8. GiuÅŸcă DragoÅŸ, 19. Tercu Ciprian, 17. Samoilă Mădălin, 30. Hurez Marius, 4. Hincu Daniel, 16. Macarescu Eduard
Rezerve: 5. Oprea Ionel, 21. Cangea Roman, 7. Nicoară Vasilică, 32. Borcea Iulian, 6. Mătase Gheorghe

Steaua Bucureşti: 20. Pătraşcu Ştefan, 34. Dumitru Ionuţ, 10. Dumbravă Dănuţ, 14. Ioniţă Florin, 15. Ghiţă Claudiu, 9. Diaconescu Grigore, 35. Cracea Cristian, 16. Baraulea Mădălin, 21. Iliescu Andrei, 2. Zebega Bogdan (C), 5. Necula Remus, 4. Tatu Cornel, 27. Dumitrescu Ionel, 22. Marinca Eduard, 18. Florescu Andrei
Rezerve: 1. Nere Nicolae, 17. Mihalache Marcel, 8. Ianus Daniel, 29. Sin Alexandru, 11. Nainer Daniel, 24. Melinte Laurenţiu, 19. Ştefan Mihai

Rugby / Cupa României / 31 Oct. 2010

Steaua elimină Dinamo în sferturile Cupei, CSM Bucureşti produce surpriza

Foto Mediafax

Steaua BucureÅŸti s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins concitadina Dinamo cu 16:9 (9:3). Steaua a reuÅŸit singurul eseu al partidei prin Zebega, în repriza secundă. A fost un meci echilibrat, steliÅŸtii părând că încă nu au depăşit ÅŸocul celei de-a patra finale a campionatului pierdute consecutiv

Rugby / Cupa României / 28 Oct. 2010

Dinamo - Steaua, sâmbătă pe Stadionul Arcul de Triumf. Programul complet al sferturilor Cupei României

Dinamo - Steaua, derby-ul sferturilor de finala

FederaÅ£ia Română de Rugby a anunÅ£at programul sferturilor de finală ale Cupei României, trei dintre meciuri urmând a se disputa pe 30 octombrie, iar ultimul pe 4 noiembrie. Capul de afiÅŸ al sferturilor îl constituie întâlnirea dintre Steaua ÅŸi Dinamo, care va avea loc sâmbătă, 30 octombrie,

Pag. 4 din 7 | 2 art./pag. | Total 13 art.