Larvik - Oltchim Râmnicu Vâlcea 34:31. Nou eşec în nordul Europei

Handbal feminin - Competiţii europene / Data: 23 Oct. 2010

Ca ÅŸi în meciul cu Randers, echipa vâlceană începe foarte slab partida, la jumătatea primei reprize norvegiencele conducând deja cu 5 goluri. Concentrarea mai bună în apărare ÅŸi evoluÅ£ia excelentă a Talidei Toldai, care ne aminteÅŸte în unele momente de LuminiÅ£a HuÅ£upan, readuc Oltchimul în joc, pauza consemnând chiar o diferenţă de un gol în favoarea campioanei României (18:17).

Cea de-a doua parte a urmat un scenariu asemănător, însă doar pe jumătate. Din păcate, a fost vorba de jumătatea în care Oltchimului nu i-a ieÅŸit mai nimic, jucătoarele din Å¢ara Fiordurilor zburdând efectiv pe teren. Cu o ofensivă în zi de graÅ£ie, constantă pe parcursul celor două reprize, ÅŸi cu o portăriţă de clasă (Cecile Leganger), nordicele au crescut permanent diferenÅ£a, astfel încât cu doar 5 minute înainte de final  aveau un avans de 8 goluri, diferenÅ£a maximă din această partidă. Oltchimul revine puternic , însă nu reuÅŸeÅŸte mai mult decât să reducă diferenÅ£a la dimensiuni mai uÅŸor digerabile în Zăvoi, 4 goluri. Rezultat final 34:31 pentru Larvik, care acumulează 6 puncte ÅŸi face un pas uriaÅŸ pentru adjudecarea primului loc al grupei. Oltchim Râmnicu Vâlcea rămâne cu cele 2 puncte smulse Toulonului, codaÅŸa grupei, ÅŸi va avea de dus o luptă crâncenă cu cea de-a doua formaÅ£ie nordică, Randers, pentru poziÅ£ia secundă a grupei.

Handbal feminin / Competiţii europene / 14 Noi. 2010

Dunărea Brăila şi Tomis Constanţa - aproape calificate, U Jolidon Cluj - misiune imposibilă în retur

Ada Moldovan - Dunarea Braila
Foto adevarul.ro

Ca o curiozitate, toate cele 3 echipe româneÅŸti care au jucat sâmbătă în cupele europene au fost conduse la pauză cu un gol. La reluare însă desfăşurarea evenimentelor nu a mai fost similară, rezultatele variind de la o victorie care asigură practic calificarea la o înfrângere dură, greu de remontat în retur.

Handbal feminin / Competiţii europene / 27 Oct. 2010

Adversarele formaţiilor româneşti în turul 3 al Cupei EHF şi al Cupei Cupelor

HC Dunărea Brăila va întâlni campioana Greciei, Omi – Loux Patras, reprezentanta unui handbal care nu are o cotă foarte ridicată pe plan european. Echipa de la malul Dunării pleacă în mod cert cu prima ÅŸansă, cu atât mai mult cu cât va disputa ÅŸi meciul retur pe teren propriu.

Pag. 2 din 4 | 2 art./pag. | Total 8 art.