4 bucureştene în sferturile Cupei României, RC Griviţa furnizează surpriza rundei

Rugby - Cupa României / Data: 23 Oct. 2010

Astăzi au avut loc ultimele meciuri din faza optimilor de finală ale Cupei României la rugby. RC Farul ConstanÅ£a, medaliata cu bronz în Divizia NaÅ£ională, a învins în deplasare ÅžtiinÅ£a PetroÅŸani, cu 40:16, iar Dinamo s-a impus cu 43:12 la Suceava, contra celor de la CSM Bucovina, întregind careul de aÅŸi al campionatului (CSM Baia Mare ÅŸi Steaua fiind deja  calificate, după meciurile disputate la IaÅŸi ÅŸi Bârlad).

CSM BucureÅŸti a reuÅŸit cel mai mare scor al rundei, 110:10 în faÅ£a celor de la Callatis Mangalia, iar RCM TimiÅŸoara a acompaniat-o: 95:9 cu Sportul StudenÅ£esc . CSU Cluj-Napoca s-a calificat fără emoÅ£ii la TârgoviÅŸte, scor 52:12 cu Arsenal, iar RC GriviÅ£a a furnizat surpriza competiÅ£iei, reuÅŸind să învingă în Parcul Copilului una dintre formaÅ£iile cu pretenÅ£ii în sezonul proaspăt încheiat al Diviziei NaÅ£ionale, CSU Aurel Vlaicu din Arad (scor 25:19). Se pare că retragerea principalului finanÅ£ator al Aradului a lăsat urme adânci la echipă, care se vor repercuta ÅŸi în sezonul următor al campionatului.

AÅŸadar, în cursă rămân nu mai puÅ£in de 4 formaÅ£ii bucureÅŸtene (RC GriviÅ£a, Steaua, Dinamo ÅŸi CSM BucureÅŸti), cărora li se alătură marile favorite CSM ÅžtiinÅ£a Baia ÅŸi RC Farul ConstanÅ£a, precum ÅŸi două echipe imprevizibile, RCM TimiÅŸoara ÅŸi CSU Cluj-Napoca.
Luni, 25.10.2010, echipele rămase îÅŸi vor cunoaÅŸte adversarii din sferturile de finală, ÅŸi poate în această fază vom avea parte ÅŸi de meciuri mai interesante, sistemul  prin care echipelor puternice le-au fost repartizaÅ£i adversari net inferiori valoric nefăcând o bună propagandă Cupei României ÅŸi rugby-ului, în general.

Dinamo - Steaua, meciul vedetă al sferturilor Cupei României

Marile rivale Dinamo ÅŸi Steaua vor oferi cel mai atractiv meci al sferturilor de finală ale Cupei României, conform tragerii la sorÅ£i care a avut loc astăzi la sediul FederaÅ£iei Române de Fotbal. Data ÅŸi locul de desfăşurare al acestui meci, precum ÅŸi al celorlator partide din sferturi,

Rugby / Cupa României / 23 Oct. 2010

Astăzi au avut loc ultimele meciuri din faza optimilor de finală ale Cupei României la rugby. RC Farul ConstanÅ£a, medaliata cu bronz în Divizia NaÅ£ională, a învins în deplasare ÅžtiinÅ£a PetroÅŸani, cu 40:16, iar Dinamo s-a impus cu 43:12 la Suceava

Pag. 5 din 7 | 2 art./pag. | Total 13 art.