Fernando Alonso - victorie norocoasă în Coreea de Sud

Stiri - Sporturi cu motor / Data: 24 Oct. 2010
Fernando Alonso, prima victorie din istoria Marelui Premiu al Coreei de Sud

Spaniolul Fernando Alonso a câÅŸtigat prima cursă din istoria circuitului de la Yeongnam (Coreea de Sud) ÅŸi a preluat conducerea în clasamentul piloÅ£ilor, după ce principalii săi contracandidaÅ£i, Mark Webber ÅŸi Sebastian Vettel au abandonat, într-o duminică de coÅŸmar pentru Red Bull Racing. Alonso a reuÅŸit de asemenea cel mai rapid tur, 1:50.257.
Referitor la marii perdanÅ£i, Webber a pierdut controlul volanului în turul al 19-lea, în timp ce Vettel a avut un ghinion teribil, abandonând cu doar 9 tururi înainte de final, când se afla în fruntea cursei,din cauza unor probleme la motor. De asemenea, Button a ieÅŸit complet din calculele pentru titlu după ce a terminat al 12-lea, ca urmare a unei strategii de cursă nefericite.

Într-o cursă care a stat sub semnul întrebării din cauza ploii torenÅ£iale ÅŸi care a fost marcată de numeroase abandonuri (9) ÅŸi prezenÅ£e ale Safety Car-ului, Ferrari a fost marea câÅŸtigătoare, adjudecându-ÅŸi cursa ÅŸi ocupând poziÅ£ii pe podium cu ambii piloÅ£i. În spatele norocosului câÅŸtigător s-a clasat Lewis Hamilton (McLaren Mercedes), iar pe trei brazilianul Felipe Massa.

Dacă înaintea acestei curse Red Bull avea ÅŸanse foarte mari la ambele trofee, având ÅŸi primele poziÅ£ii ale grilei de start în Coreea, situaÅ£ia sa în clasamentul piloÅ£ilor a devenit dramatică. Cu doar 2 etape înainte de final, Vettel a ieÅŸit practic din cursă, în timp ce Webber va avea o luptă foarte grea cu Fernando Alonso, lider cu 11 puncte avans, ÅŸi Lewis Hamilton. Åži în clasamentul constructorilor situaÅ£ia s-a complicat pentru Red Bull, care mai păstrează doar 27 de puncte avans faţă de McLaren Mercedes. Ferrari a reintrat în calculele pentru locul al doilea, apropiindu-se la doar 25 de puncte de McLaren Mercedes, ÅŸansele la titlu fiind doar teoretice, având nevoie de cel puÅ£in încă o cursă la fel de dezastruoasă atât pentru Red Bull, cât ÅŸi pentru McLaren Mercedes.
Michael Schumacher a avut o evoluÅ£ie peste media acestui sezon, reuÅŸind să ocupe locul al patrulea, în timp ce pe 5 s-a clasat polonezul Robert Kubica. În puncte s-au mai clasat Vitantonio Liuzzi, Rubens Barrichello, Kamui Kobayashi, Nick Heidfeld ÅŸi Hulkenberg.

Petrov - pe urmele lui Hamilton: penalizare de 5 poziţii în Coreea de Sud

Pilotul rus Vitaly Petrov (Renault) va fi penalizat cu 5 poziÅ£ii pe grila de start a Marelui Premiu al Coreei de Sud, în urma accidentului de la Suzuka. După mai multe depăşiri în startul cursei, Petrov a agăţat partea frontală a monopostului lui Nico Hulkenberg, incident în urma căruia ambii piloÅ£i au fost obligaÅ£i să abandoneze.

Stiri / Sporturi cu motor / 11 Oct. 2010

Jorge Lorenzo, noul campion mondial la MotoGP

Jorge Lorenzo (Spania/Yamaha) este noul campion mondial la clasa MotoGP, după ce a reuÅŸit să ocupe ultima treaptă a podiumului în Marele Premiu al Malaeziei (sau, dacă preferaÅ£i, Malaysiei). Spaniolul nu a forÅ£at în această cursă, având nevoie doar de o clasare în primii 10 pentru adjudecarea celui mai râvnit titlu din motociclism.

Pag. 9 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.