Lipsiţi de şansă. Universitatea Craiova - FC Vaslui 0:1

Fotbal - Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / Data: 25 Oct. 2010

Sâmbătă seara, în Craiova, peste 25.000 de suflete au venit pe stadionul “Ion Oblemenco”, ca în vremurile de glorie, pentru a asista la o nouă victorie a favoriÅ£ilor. Într-o atmosferă senzaÅ£ională meciul începe cu o uÅŸoară dominare din partea vasluienilor. Fazele cele mai notabile din prima repriză sunt cartonaÅŸele galbene primite de Dorel Stoica, în minutul 16, Prepeliţă în minutul 18, iar de la oaspeÅ£i Burdujan, în minutul 20.
Jocul este destul de fragmentat de faulturile comise de o parte ÅŸi de alta. Din păcate pentru suporterii craioveni, în minutul 41 Bello scapă către poarta lui Stanca ÅŸi deschide scorul pentru Vaslui. Prima repriză se termină cu un cartonaÅŸ galben luat de marcatorul singurului gol, Bello.
A doua repriză începe cu o dominare totală ÅŸi clară a gazdelor, doar că lipsa golului face ca tabela să rămână favorabila oaspeÅ£ilor. În minutul 60 Genchev vede un cartonaÅŸ galben la un fault asupra lui Prepeliţă. Peste 6 minute Dorel Stoica ia la Å£intă bara transversală. Meciul continuă în aceeasi notă de dominare, vasluienii nemaicontând în atac. În minutele 88 si 89 văd galben Bărboianu de la gazde , respectiv Bălace de la oaspeÅ£i, pentru ca în ultimul minut al meciului Dina să obÅ£ină o lovitură de la 11 m. Din păcate pentru olteni, penalty-ul este executat foarte slab de către Prepeliţă, iar portarul Kuciak salvează buturile moldovenilor ÅŸi aduce Vasluiului a doua victorie în era Hizo.
La finalul partidei cei 25.000 de suporteri ai Universităţii au aplaudat frenetic echipa, lucru rar întalnit la o înfrângere acasă. NeÅŸansa, dar poate ÅŸi neputinÅ£a atacanÅ£ilor Craiovei au făcut ca acest meci să întrerupă ÅŸirul de victorii.

Universitatea Craiova – FC Vaslui 0-1 (0-1)
Marcatori: Bello ‘41
CartonaÅŸe galbene: Stoica ’16,Prepeliţă ’18, Bărboianu ‘88/ Burdujan ’20, Bello ‘ 43, Genchev ’60, Milanov ’73, Bălace ‘89
Universitatea Craiova: Stanca - Dănănae, Ciucă, Bărboianu, Stoica, Wobay (FirÅ£ulescu ’83),Prepeliţă, Gargorov, Dina, PiÅ£urcă (M.Costea ’79)
Antrenor: Victor Piţurcă
FC Vaslui: Kuciak – Milanov, Papp, Cânu, Bălace, Sânmărtean (Rivas ’65),Ghencev, Wesley, Burdujan,  Bello (Costin ‘ 87), Adailton (Pancu ’75)
Antrenor: Viorel Hizo

Fotbal / Liga I / 29 Oct. 2010

Dinamo BucureÅŸti - Gaz Metan MediaÅŸ 3:2 (1:2)

Dinamo - Gaz Metan Mediaş 3:2
Foto www,fcdinamo.ro

Dinamo a obÅ£inut a treia victorie consecutivă, 3:2 (1:2) pe teren propriu cu Gaz Metan MediaÅŸ ÅŸi urcă până pe poziÅ£ia a cincea, cu 23 de puncte, la 5 lungimi de primul loc. Alexe a deschis scorul în minutul 16, după o greÅŸeală a apărării celor din MediaÅŸ, însă până la pauză lucrurile au luat o întorsătură dramatică pentru dinamoviÅŸti.

FC Vaslui - Victoria Brăneşti 1:0. Echipa lui Viorel Hizo forţează podiumul

Cînu îi păstrează pe vasluieni în lupta pentru titlu

FC Vaslui a egalat la puncte echipele clasate pe locurile 2-3, Rapidul ÅŸi FC TimiÅŸoara, după ce a învins pe teren propriu, în uvertura etapei a XIII-a, Victoria BrăneÅŸti cu scorul de 1-0 (0-0). Golul a fost marcat de Gabriel Cînu, în minutul 65

Pag. 10 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.