Optimile Cupei României - Rezultate şi marcatori

Fotbal - Cupa României / Data: 27 Oct. 2010
Marius Alexe, autorul ultimelor 2 goluri dinamoviste

FC BraÅŸov, Dinamo BucureÅŸti ÅŸi FC TimiÅŸoara sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României.

FC BraÅŸov a învins cu 2:1 Universitatea Cluj-Napoca, o echipă care începe să revină cu picioarele pe pământ după startul lansat de sezon. Chipciu a fost eroul meciului, cu un gol ÅŸi o pasă de gol, ÅŸi probabil că pasul către o echipă mai mare, din Å£ară sau străinătate, nu este decât o chestiune de timp – posibil în iarnă. De remarcat că braÅŸovenii au înscris golul victoriei (Badea, minutul 86) cu un jucător mai puÅ£in pe teren, după eliminarea lui Martinovic în minutul 55. Pentru clujeni a înscris Lemnaru, un jucător de urmărit, după golurile marcate în acest sezon.

FC TimiÅŸoara s-a calificat cu mari emoÅ£ii, la penalty-uri, în dauna divizionarei B VoinÅ£a Sibiu. Dorin Goga a înscris repede, în minutul 13, ÅŸi părea că totul este pe drumul cel bun pentru bănăţeni. Până cu două minute înainte de final aÅŸa a ÅŸi fost, echipa lui Cosmin Contra stăpânind fără probleme jocul ÅŸi ratând cu nonÅŸalanţă desprinderea . În minutul 88, Bunea i-a întors din drum pe spectatorii care se îndreptau către casă, înscriind din lovitură liberă. În startul prelungirilor, Bourceanu a fost eliminat, pentru cumul de cartonaÅŸe galbene, iar acelaÅŸi Bunea s-a jucat cu inimile puÅ£inilor suporteri timiÅŸoreni, ratând două ocazii uriaÅŸe. La penalty-uri, rezerva lui Pantilimon, Taborda, a reuÅŸit să apere două dintre execuÅ£iile sibienilor, compensând ratarea lui Scutaru, ÅŸi FC TimiÅŸoara continuă cursa pentru trofeu.

Dinamo a învins lejer, cu 3:1, ALRO Slatina, echipă care acum câteva luni juca în Divizia C. Meciul a avut loc în Åžtefan cel Mare, deÅŸi slătinenii câÅŸtigaseră pe terenul de joc dreptul de a evolua la Slatina. Însă se pare că pentru organizatorii Cupei României  contează mai puÅ£in ceea ce se câÅŸtigă pe teren.

Partida în sine nu a avut istoric, Dinamo distanÅ£ându-se la 3:0 după doar o jumătate de oră. Marius Niculae ÅŸi Marius Alexe, de două ori, au adus liniÅŸtea pentru Ioan Andone, care face un nou pas către îndeplinirea principalului obiectiv al sezonului – Cupa României. Dinamo a aliniat o formulă inedită de echipă, Ioan Andone dându-le ÅŸansa să joace ÅŸi unor jucători mai puÅ£in folosiÅ£i în acest sezon – Păun, Rus ÅŸi Diabate, toÅ£i trei titulari. O pierdere importantă pentru Dinamo o reprezintă accidentarea lui Torje, exact când  mai multe cluburi importante îÅŸi exprimaseră interesul pentru un transfer, nemaivorbind de lipsa sa în partidele din finalul turului. Slătinenii au reuÅŸit golul de onoare prin Bârsan, înainte de pauză, ÅŸi încheie o evoluÅ£ie meritorie în acest sezon al competiÅ£iei numărul 2. Le rămâne însă regretul de a nu-ÅŸi fi putut apăra ÅŸansele pe propriul teren, aÅŸa cum ar fi fost normal.

Miercuri, 27.10.2010, vor avea loc alte trei partide din faza optimilor de finală: Gloria BistriÅ£a – Unirea Urziceni, CFR Cluj-Napoca – FCM Târgu MureÅŸ ÅŸi Steaua – Sportul StudenÅ£esc, ultimele meciuri fiind programate joi: Astra PloieÅŸti – Rapid ÅŸi Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Craiova.

26.10.2010

• FC BraÅŸov – U Cluj-Napoca 2:1 (1:0) Chipciu ‘5, Badea ’86 / Lemnaru ‘52

FC BraÅŸov:  Mincă – Voicu, Rusu, Majernik, Ionescu, Nuno Viveiros (’90 Oros), Cristescu, IlyeÅŸ (’46 Năstăsie), Martinovic, Chipciu, Diarrasouba (’53 Badea). Antrenor Daniel Isăilă
U Cluj-Napoca: Matache, UnguruÅŸan, Szilagyi, Cenic, Mendy, Toba, Ionescu, Gheorghe, Păcurar (’23 Acosta (’71 BuÅŸcă), Lemnaru (’81 Voican), PiÅ£. Antrenor Marian Pană

• Dinamo BucureÅŸti – ALRO Slatina 3:1 (3:1) Niculae ‘2, Alexe ‘6, 37 / Bârsan ‘38

Dinamo: Dolha - Rus, D. Grigore, Scarlatache, Diabate, Mărgăritescu, N'Doye, Păun (’63 Torje, ’78 Ganea), An. Cristea, Alexe, Niculae (’72 Dănciulescu). Antrenor Ioan Andone
ALRO Slatina: Tătaru - Pasăre, ViÅŸa, Kalai, Vodiţă, Bîrsan, Dumitra, Precup (’72 Hebga), Voicu, Aldea, Constantin (’54 Stoica). Antrenor Corneliu Papură

• FC TimiÅŸoara – VoinÅ£a Sibiu 1:1 (1:0), (Goga ’13 / Bunea ’88) 4:3 după lovituri de departajare (Sepsi, Zicu, TameÅŸ, Magera / Grigore, Beza, Popa) Au ratat Scutaru / Burlacu, Hardău

FC TimiÅŸoara: Taborda- Scutaru, Luchin, Burcă, Sepsi, Contra (Helder ’45), Bourceanu, TameÅŸ, Curtean (Zicu ’54), Nikolic, Goga (Magera ’68). Antrenor Cosmin Contra
VoinÅ£a Sibiu: Zăvoi - Forika, Apostol, Grigore, Burlacu, Buican (Bunea ’46), Miclea (Hardău ’57), Beza, Tătar - Popa, NeguÅ£ (Lungu ‘77). Antrenor Alexandru Pelici

Fotbal / Cupa României / 11 Noi. 2010

FC BraÅŸov ÅŸi Dinamo BucureÅŸti - primele semifinaliste

FC BraÅŸov ÅŸi Dinamo sunt primele 2 semifinaliste a Cupei României, după ce au învins FC TimiÅŸoara, respectiv Universitatea Craiova.