Victorie expeditivă pentru Hănescu

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 27 Oct. 2010

Cap de serie numărul 8 al turneului de 250 puncte de la Sankt Petersburg, Victor Hănescu s-a calificat în turul secund după un 6-2, 6-0 cu finalistul ediÅ£iei trecute, argentinianul Horacio Zeballos (locul 77). Titular la dublu în echipa de Cupa Davis a Argentinei, Zeballos l-a stopat,  săptămâna trecută, în drumul spre sferturi la Moscova pe Victor Crivoi, dar Hănescu nu i-a dat nici o ÅŸansă de a intra cu adevărat în meci, cedând doar 4 puncte pe propriul serviciu ÅŸi fructificând 5 din cele 10 mingi de break obÅ£inute.

În turul următor, Hănescu are parte de un adversar a priori accesibil, americanul Rajeev Ram (26 ani, locul 166), venit din calificări, acolo unde, în ultimul tur, a trecut de Petru-Alexandru Luncanu în 3 seturi.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 30 Oct. 2010

Hănescu, oprit în sferturi

Chiar ÅŸi într-o zi mai slabă, un jucător de top mondial poate câÅŸtiga un meci “la experienţă”. Victor Hănescu poate să nutrească unele regrete în raport cu nivelul afiÅŸat contra lui MiÅŸa Iujnîi, dar plăteÅŸte (încă o dată) tribut unui mental mult prea friabil.

Tenis / Alte turnee / 29 Oct. 2010

Stosur - calificare în semifinale în ciuda înfrângerii. Wozniacki revine şi câştigă meciul cu Schiavone

Caroline Wozniacki

Elena Dementieva a obÅ£inut prima victorie la Doha, în Turneul Campioanelor, trecând în 3 seturi 4/6, 6/4, 7/6 (4) de revelaÅ£ia competiÅ£iei, australianca Samantha Stosur. Stosur a condus cu 1-0 la seturi ÅŸi a avut mai multe ocazii de a închide meciul în setul al treilea, irosind câteva mingi de break,

Pag. 9 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.