Gloria Bistriţa, CFR Cluj-Napoca şi Steaua Bucureşti - calificate în sferturile Cupei

Fotbal - Cupa României / Data: 28 Oct. 2010

Gloria BistriÅ£a, CFR Cluj-Napoca ÅŸi Steaua BucureÅŸti s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce au eliminat ieri Unirea Urziceni, FCM Târgu-MureÅŸ ÅŸi Sportul StudenÅ£esc. Anterior, Dinamo, FC BraÅŸov ÅŸi FC TimiÅŸoara reuÅŸiseră să obÅ£ină ÅŸi ele biletele pentru această fază a Cupei.

La BistriÅ£a, noul antrenor Nicolae Manea a avut parte de un debut fericit, facilitat de subÅ£irimea lotului vicecampioanei. Echipă gazdă a dominat, iar fraÅ£ii Moraes au fost din nou responsabili cu rezolvarea meciului. De data aceasta a marcat Bruno, în repriza secundă, după ce Junior expediase balonul în bară, în timp ce Unirea Urziceni (sau mai bine spus ceea ce a mai rămas din ea) a replicat doar prin zvâcnirile lui Semedo.  FraÅ£ii Karamian au fost departe de ceea ce au arătat în urmă cu câteva sezoane, în tricoul Rapidului ÅŸi apoi al TimiÅŸoarei, având o evoluÅ£ie dezamăgitoare.

DeÅ£inătoarea ultimelor 3 trofee, CFR Cluj-Napoca, s-a calificat fără mari emoÅ£ii în sferturi, învingând formaÅ£ia antrenată de Ioan Sabău, FCM Târgu – MureÅŸ, cu 2-0. MureÅŸenii nu au părut că pot obÅ£ine mai mult de la acest meci niciun moment, chiar dacă golul doi al clujenilor a fost înscris abia în minutul 90.

În ultimul meci al zilei, Steaua a reuÅŸit să depăşească Sportul StudenÅ£esc după lovituri de departajare, la sfârÅŸitul celor 90 de minute tabela de marcaj arătând 1:1. Tiberiu Bălan ÅŸi-a făcut din nou datoria pentru Sportul, reluând în poarta Stelei o lovitură de colÅ£ (minutul 19). AcelaÅŸi Bălan a avut ocazia de a închide meciul în repriza a doua, însă bara l-a salvat pe TătăruÅŸanu. Steaua, care a odihnit câÅ£iva titulari, a reuÅŸit să egaleze prin Latovlevici, în minutul 72, ÅŸi să se impună la penalty-uri, jucătorii lui Viorel Moldovan  nereuÅŸind să înscrie decât o dată de la punctul cu var.

Joi  vor avea loc ultimele două partide ale optimilor  – Pandurii Târgu Jiu – U Craiova ÅŸi Astra PloieÅŸti – Rapid BucureÅŸti.

Rezultate optimi Cupa României
27.10.2010

Gloria BistriÅ£a - Unirea Urziceni 1-0 (0-0) Bruno Moraes (‘67)
Gloria Bistriţa: Albuţ - Achim, Frăsinescu, Szukala, Velcovici , Petre, Mureşan, Nalaţi (Mandea '78), Băjenaru (Marginean '72), Junior Moraes, Bruno Moraes. Antrenor Nicolae Manea

Unirea Urziceni: Bălgrădean - Blay,  Epaminonda Nicu, Mehmedovici (Filip '46), MuÅŸat, Goge, Muzac (Vaduva '73), Todoran, Artiom Karamian, Semedo, Arman Karamian. Antrenor Octavian Grigore

CFR  Cluj-Napoca  - FCM Târgu MureÅŸ 2-0 (1-0) Bjelanovic (‘32), Sforzini (‘90)
CFR Cluj:  Stăncioiu - Panin, Nuno Diogo, Alcantara, Veloso, Dică, Costa, Bastos (Edimar '61), Peralta, Bjelanovici (Batin '72), Bud (Sforzini '87). Antrenor Sorin CârÅ£u

FCM Targu MureÅŸ: SteÅ£ca - Pop, D. Matei, Bălău, Szilagyi, BiÅ£is, Casquero, Vîrtic (Donadoni '64), Roman, Tîrnăveanu, Vancea. Antrenor Ioan Sabău

Steaua Bucureşti - Sportul Studenţesc Bucureşti 1-1 (0-1, 1-1), 3-1 la lovituri de departajare
Latovlevici (‘72) / Bălan (‘19)
Au înscris la penalty-uri: Janos Szekely, Marius BilaÅŸco ÅŸi Stanislav Anghelov  pentru Steaua, Cristian Irimia pentru Sportul StudenÅ£esc

Steaua: Tătăruşanu - Martinovic, Gardoş, Galamaz, Latovlevici, Szekely, Marinescu (Anghelov '112), Apostol, Onofraş (Matei '59), Surdu (Bilaşco '67), Kapetanos. Antrenor: Marius Lăcătuş

Sportul StudenÅ£esc:  Niculescu - Farmache, Patriche, RaÅ£iu, Cazan (BeÅ£a '88), Irimia, Lungu (Ghinga '104),  Nae (Ferfelea '68), Varga, Bălan, Curelea.  Antrenor: Viorel Moldovan

Fotbal / Cupa României / 23 Sep. 2010

Sportul Studenţesc – CS Otopeni 3-1

Sportul StudenÅ£esc s-a impus acasă, scor 3-1 (1-0), în faÅ£a divizionarei B CS Otopeni, ÅŸi s-a calificat în optimile competiÅ£iei interne numărul 2. Elevii lui Viorel Moldovan au dominat copios primele 70 de minute, doar neÅŸansa ÅŸi lipsa de concentrare privându-i de un scor mult mai mare decât firavul 1-0 înregistrat pe tabelă (Gheorghe minutul 7). Åži cum ocaziile se răzbună, echipa din Otopeni a dat

Fotbal / Cupa României / 22 Sep. 2010

Fotbalul ca artă revine în Giuleşti. Rapid – Petrolul 5:0

Foto Agerpres

Încet, dar sigur, fotbalul spectacol sau fotbalul ca artă, cum îmi place mie să îi spun, revine în GiuleÅŸti. Chiar dacă acum echipa este ticsită de vorbitori de portugheză, se pare că Spadacio, Cesinha, Rui Duarte ÅŸi ceilalÅ£i au asimilat la perfecÅ£ie un trecut în care prima spectacolul, în care “fachirii” Rapidului înnebuneau pur ÅŸi simplu publicul cu jongleriile lor, un trecut în care deviza spectatorilor ÅŸi jucătorilor deopotrivă era “decât un gol urât, mai bine o bară frumoasă”. Rapidul a câÅŸtigat cu 5:0 într-o manieră care nu lasă loc prea multor comentarii

Pag. 5 din 6 | 2 art./pag. | Total 12 art.