Dunărea Galaţi - înfrângere în prelungiri cu Steaua; Liderul Fenestela Braşov - victorie facilă

Hockey - Campionatul naţional / Data: 28 Oct. 2010
Dunarea Galaţi - Steaua Rangers 5:6

CSM Dunărea GalaÅ£i a reuÅŸit o nouă evoluÅ£ie excelentă, confirmând că tinde să devină una dintre marile forÅ£e ale hocheiului românesc. După victoria extraordinară obÅ£inută împotriva campioanei Sport Club Miercurea Ciuc (scor 6:4), prima după 37 de ani, gălăţenii au condus aproape în permanenţă ostilităţile în meciul cu Steaua Rangers, disputat ieri, 27 octombrie, însă scorul la sfârÅŸitul timpului regulamentar a fost egal, 5:5 (1:1, 3:3, 1:1).

Dunărea a condus cu 1:0, 2:1, 4:3 ÅŸi 5:4, însă steliÅŸtii, specialiÅŸtii revenirilor în acest sezon (să ne amintim doar victoriile din Liga MOL contra lui Dab.Docler sau Fenestelei BraÅŸov) au reuÅŸit să egaleze de fiecare dată ÅŸi să trimită meciul în prelungiri, acolo unde Kostandi  a reuÅŸit să tranÅŸeze soarta meciului în favoarea echipei bucureÅŸtene.  Pentru Dunărea GalaÅ£i au înscris Hartmann de două ori, Cătălin Geru, Michal Benadik ÅŸi Juraj Semko, iar pentru formaÅ£ia militară Mihail Georgescu, NicuÅŸor LuÅŸneac, Evgeny Emelianenko , Viorel Nicolescu ÅŸi Andras Kostandi (în prelungiri).

Dunărea acumulează 10 puncte în clasament, cu care se clasează pe locul al patrulea, iar Steaua are 16, ocupând ultima treaptă a podiumului.

În cel de-al doilea meci al rundei, SCM Fenestela BraÅŸov a învins categoric în deplasare Sportul StudenÅ£esc, scor 12:1 (7:1, 2:0, 3:0). Golul de onoare al studenÅ£ilor a fost înscris de Gabriel Dincă, iar pentru braÅŸoveni au punctat Szabolcs Szocs (2), Vitalij Kiricenko (2), Csaba Nagy (2), Jozsef Adorjan, Zsolt Balint, Zoltan Kertesz, Lajos Nyerges, Lervente Zsok ÅŸi Tamas Solti.

Sportul StudenÅ£esc rămâne pe ultimul loc al clasamentului, fără punct câÅŸtigat, în timp ce braÅŸovenii îÅŸi consolidează surprinzătoarea poziÅ£ie de lider, cu 22 de puncte din 9 meciuri.

Campionatul Naţional de hochei pe gheaţă
Rezultate ÅŸi clasament 27.10.2010

• CSM Dunărea GalaÅ£i – Steaua Rangers BucureÅŸti 5:6 (1:1, 3:3, 1:1, 0:1)
  • Sportul StudenÅ£esc BucureÅŸti – SCM Fenestela 68 BraÅŸov 1:12 (1:7, 0:2, 0:3)