Steaua Turabo - Gaz Metan Mediaş 88:83, după prelungiri. Rezultate complete etapa a VI-a

Baschet masculin - Divizia A / Data: 28 Oct. 2010
Steaua - Gaz Metan Mediaş 88:83

Campioana CSU Asesoft rămâne singura echipă neînvinsă în campionat, după disputarea primelor 6 etape. Pe teren propriu, campionii au trecut prin mari emoÅ£ii în faÅ£a celor de la CS Otopeni, reuÅŸind să se impună abia în prelungiri, scor 88:82.

În derby-ul etapei, Steaua Turabo a învins Gaz Metan MediaÅŸ tot după prelungiri, la sfârÅŸitul celor 4 reprize regulamentare tabela de marcaj indicând scorul de 76:76. Meciul a fost marcat de calitatea foarte slabă a arbitrajului ÅŸi de gesturile incalificabile ale reprezentanÅ£ilor echipei Steaua, care par să se fi molipsit de la omologii lor de la echipa de fotbal. Nu putem decât să constatăm cu tristeÅ£e aceste evenimente ÅŸi să sperăm că totuÅŸi suporterii  Stelei  vor penaliza acest tip de comportament, străin arenelor de baschet, deoarece este puÅ£in probabil caFederaÅ£ia Română de Baschet  să o facă. O galerie foto de la acest meci puteÅ£i viziona aici.

Într-un alt meci tare, vicecampioana U Mobitelco Cluj-Napoca a depăşit fără probleme CSM Oradea, echipă neînvinsă acestei etape. Clujenii urcă pe locul al doilea, în spatele marii rivale din PloieÅŸti, care le-a ÅŸi furnizat, de altfel, singura înfrângere din această ediÅ£ie a Diviziei A.
CSM BucureÅŸti ÅŸi CSU Atlassib Sibiu au obÅ£inut victorii clare, la peste 15 puncte, în faÅ£a unor adversari dificili, BC TimiÅŸoara ÅŸi Energia Rovinari. În urma acestor victorii, CSM BucureÅŸti urcă în primele 8, iar CSU Atlassib  câÅŸtigă un loc, trecând pe poziÅ£ia a 13-a, una nu foarte onorantă pentru un oraÅŸ cu tradiÅ£ia Sibiului în baschetul românesc.

SCM Craiova a învins în deplasare nou promovata BC Miercurea Ciuc, 82:70, ÅŸi se clasează la mijlocul clasamentului, în timp ce BC Miercurea Ciuc rămâne cu o singură victorie în 7 meciuri ÅŸi va fi în mod cert una dintre echipele care vor lupta pentru salvarea de la retrogradare.

În duelul codaÅŸelor, Politehnica IaÅŸi a reuÅŸit prima victorie din campionat, 90:68 cu CSU Cuadripol BraÅŸov.  Dacă braÅŸovenii par condamnaÅ£i în acest sezon, evoluÅ£ia ieÅŸenilor va fi condiÅ£ionată de rezolvarea problemelor politice din jurul sportului ieÅŸean, care nu afectează doar baschetul din acest oraÅŸ, ci ÅŸi alte sporturi, aflate  în pragul colapsului.

În ultima partidă a etapei a VI-a, BC Târgu MureÅŸ, care avea o linie de clasament perfectă (5 victorii din 5 partide) a cedat la PiteÅŸti cu 73:79, simÅ£ind lipsa atmosferei incendiare din Târgu MureÅŸ. MureÅŸenii rămân însă pe podium, alături de Asesoft PloieÅŸti ÅŸi U Mobitelco Cluj, iar piteÅŸtenii reuÅŸesc să intre în primele 8, cu trei victorii ÅŸi trei înfrângeri.

Mulţumim bkfocus pentru imaginile de la partida Steaua Turabo - Gaz Metan Mediaş.

CSM Oradea - victorie în restanţa cu BC Miercurea Ciuc

CSM Oradea a câÅŸtigat cu 92:64 (27:16, 22:25, 18:12, 25:11) partida restanţă, contând pentru etapa a VII-a a Diviziei A, disputată în compania nou-promovatei BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc. Meciul a avut loc la Oradea ÅŸi a reprezentat prima confruntare dintre cele două echipe pe prima scenă a baschetului românesc.