Hănescu avansează

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 29 Oct. 2010
Victor Hănescu, în revenire de formă

Pentru prima dată după aproape 7 luni, Victor Hănescu ajunge din nou într-un sfert de finală, în urma victoriei contra americanului Rajeev Ram (locul 166), 7-6(1),3-6,6-3. Ajuns pe tabloul principal al turneului de la Sankt Petersburg după ce l-a învins în ultimul tur al calificărilor pe Petru-Alexandru Luncanu, Ram nu a avut aceeaÅŸi reuÅŸită în faÅ£a numărului 1 român. În condiÅ£iile rapide de joc indoor, Victor ÅŸi-a creat un avantaj esenÅ£ial prin serviciu (10 aÅŸi, 87% puncte câÅŸtigate pe prima minge) ÅŸi a fructificat prima ÅŸi singura sa minge de break în setul decisiv, pentru a închide meciul după o oră ÅŸi 48 minute.

După turneul de la Casablanca (unde a fost învins în finală de Stanislas Wawrinka), de la începutul lunii aprilie, Hănescu ajunge în abia al doilea sfert de finală al anului, unde va da peste principalul favorit al competiÅ£iei, campionul din  2004, Mihail Iujnîi (locul 10). Scorul în întâlnirile directe este 3-3, 4 din meciuri disputându-se anul trecut, cu 2 victorii pentru fiecare jucător.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 07 Noi. 2010

Finală reeditată la Basel

Roger Federer va avea ocazia revanÅŸei pentru finala pierdută anul trecut în faÅ£a lui Novak Djokovic, după ce ÅŸi-a validat biletul pentru ultimul act după un 6-2, 6-4 cu Andy Roddick. La cea de-a 22-a confruntare directă, dar prima după istorica finală de la Wimbledon 2009,

Italia, aproape de al doilea titlu consecutiv

Fără surprize în prima zi a finalei Fed Cup de la San Diego: Italia conduce Statele Unite cu 2-0 ÅŸi mai are nevoie doar de o victorie pentru a a-ÅŸi apăra trofeul cucerit anul trecut pe teren propriu, tot în faÅ£a echipei nord-americane.

Pag. 6 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.