U Craiova şi Rapid întregesc tabloul sferturilor Cupei

Fotbal - Cupa României / Data: 29 Oct. 2010

În derby-ul oltenesc  al  Cupei României, Universitatea Craiova a confirmat ascensiunea din ultima perioadă, adjudecându-ÅŸi fără probleme calificarea în sferturi. Este drept că noul antrenor al gorjenilor, Petre GrigoraÅŸ, a ales să trimită în teren o echipă cu foarte multe rezerve, demonstrând lipsă de respect faţă de competiÅ£ie ÅŸi mai ales faţă de spectatori, însă calificarea rămâne calificare, iar speranÅ£ele Craiovei pentru un sezon reuÅŸit prind tot mai mult contur.

Universitatea a dominat copios prima repriză, Wobay, unul dintre jucătorii esenÅ£iali pentru Craiova în mandatul lui Victor PiÅ£urcă, reuÅŸind să spargă gheaÅ£a în minutul 33, cu un ÅŸut din marginea careului.  Stoica ÅŸi Gargorov l-au Å£inut în priză pe portarul Pandurilor, Mingote, însă liniÅŸtea va fi adusă abia în a doua repriză, de Prepeliţă (minutul 55), care îÅŸi mai spală astfel din păcatele ratării unui penalty în meciul din etapa trecută, pierdut cu FC Vaslui. De partea cealaltă, Pandurii s-au mulÅ£umit să limiteze proporÅ£iile scorului ÅŸi au ales să iasă urât din Cupa României, ceea ce naÅŸte întrebarea de ce s-au mai înscris în această competiÅ£ie.

Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Craiova 0-2 (0-1) Wobay 33', Prepeliţă 54'

Pandurii Târgu Jiu: Mingote- Matei, Tătaru, Rada, Cardoso, Ciucur (VlăduÅ£ 77'), Nasser, Vranjes (Nistor 46'), Brata, Voinea (Apostu 65'), Antohi. Antrenor: Petre GrigoraÅŸ.

U Craiova: Lung- Bărboianu, Ciucă, Găman, Dănănae, Gargorov (Dillevski 79'), Prepeliţă, Wobay (Gângioveanu 84'), Stoica, PiÅ£urcă, Dina (M. Costea 56'). Antrenor: Victor PiÅ£urcă.

La PloieÅŸti,  Rapidul, mare specialistă a Cupei,  a reuÅŸit a doua victorie consecutivă împotriva unei echipe din oraÅŸul singurului Muzeu al Ceasului din România. După 5:0 cu Petrolul în ÅŸaisprezecimi, a fost rândul Astrei să piardă, însă numai cu 0:2 ÅŸi doar în prelungiri, pe un teren jalnic, ca să nu spun o adevărată pată pe obrazul administratorului arenei. Alb-viÅŸiniii au dominat partida la toate capitolele, Herea, Sburlea ÅŸi Cassio  irosind ÅŸanse bune de a încheia meciul în timpul regulamentar. În prelungiri, Frunză a reuÅŸit dubla, declanÅŸând fiesta printre numeroÅŸii suporteri feroviari prezenÅ£i în tribune.  Să mai consemnăm revenirea lui Bornescu în poartă, în locul lui DănuÅ£ Coman. Galeria Rapidului a avut meciul ei,  în afara stadionului, cu rivalii de-o viaţă de la Petrolul, rezultatul fiind cunoscut doar de forÅ£ele de ordine. Din fericire, nu a fost nevoie de spitalizări.

Astra – Rapid 0-2 (0-0, 0-2) Frunză ’93, ‘111

Astra PloieÅŸti:  Miron - Crăciun, Rohat (Oprsal ’53), Goian, Florea, V. Dinu (Fatai ’45), Florea, Ben Teekloh, Paulinho, Tigoianu, Lukacs. Antrenor: Tibor SelymeÅŸi

Rapid BucureÅŸti: Bornescu - Rui Duarte, Marcos Antonio, Marius Constantin, Bozovici, Roman (Cassio ’57), Lazăr, Spadacio, Frunză, Sburlea (Grigorie ’67), Herea (Grigore ’98). Antrenor Marius Åžumudică

AÅŸadar, în sferturi au mai rămas deÅ£inătoarea Cupei, CFR Cluj-Napoca, cele trei rivale ireconciliabile din BucureÅŸti (Dinamo, Rapid, Steaua), ghinionista ultimelor ediÅ£ii – FC TimiÅŸoara (2 finale pierdute, cu cele două echipe feroviare), echipa fanion a Olteniei, U Craiova  ÅŸi două formaÅ£ii în aparenţă victime sigure – FC BraÅŸov ÅŸi Gloria BistriÅ£a. Sistemul  incorect (sau de-a dreptul jenant) al urnelor valorice într-o competiÅ£ie precum Cupa României va funcÅ£iona însă implacabil ÅŸi de această dată, Dinamo, Steaua, CFR Cluj-Napoca ÅŸi FC TimiÅŸoara urmând să facă parte din prima urnă, iar restul, evident, din cea de-a doua.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală va avea loc pe 1 noiembrie 2010, la Casa Fotbalului.

Fotbal / Cupa României / 24 Sep. 2010

Gaz Metan CFR Craiova – Steaua 0-1

Steaua BucureÅŸti s-a calificat în optimile Cupei României TimiÅŸoreana, învingând cu 1-0 (0-0) în deplasare divizionara B Gaz Metan CFR Craiova. Această victorie a coincis cu primul meci pe banca tehnică a foarte tânărului Edi Iordănescu, fiul generalului ÅŸi fostului selecÅ£ioner Anghel Iordănescu. Meciul a fost la discreÅ£ia Stelei, care putea câÅŸtiga

Fotbal / Cupa României / 23 Sep. 2010

Dinamo – Ceahlăul 2-0

Dinamo s-a calificat fără glorie în optimile de finală ale Cupei României, învângând cu 2-0 (1-0) divizionara secundă Ceahlăul Piatra NeamÅ£. Golurile alb-roÅŸilor au fost marcate de MoÅ£i, reluare cu capul în minutul 13, ÅŸi Andrei Cristea, în minutul 60, din penalty. La scorul de 1-0, nemÅ£enii au înscris un gol valabil, prin Forminte, anulat însă în mod inexplicabil de centralul

Pag. 6 din 6 | 2 art./pag. | Total 12 art.