România - Polonia 32:24 (17:13), în cadrul Trofeului Carpaţi

Handbal feminin - Echipa naţională / Data: 30 Oct. 2010

România a obÅ£inut cea de-a doua victorie consecutivă în cadrul Turneului CarpaÅ£i, 32:24 (17:13) în compania reprezentativei Poloniei, ÅŸi conduce în clasamentul provizoriu al turneului. Tricolorele au intrat mai bine în meci, Paula Ungureanu făcând miracole în poartă, iar Ionela Gâlcă în semicercul advers, astfel încât după primele 10 minute România se afla deja la patru lungimi în faÅ£a polonezelor – 6:2. DiferenÅ£a maximă în prima repriză a fost de 5 goluri, însă după mai multe fluctuaÅ£ii ale scorului repriza se încheie cu 17:13, dup ce polonezele reuÅŸiseră să se apropie periculos la un singur gol.

Repriza secundă a fost la discreÅ£ia fetelor pregătite de Radu Voina ÅŸi LuminiÅ£a HuÅ£upan, polonezele suferind o cădere inexplicabilă ÅŸi permiÅ£ând României rularea întregului lot avut la dispoziÅ£ie. Åži această repriză a revenit României la 4 goluri diferenţă (15:11), astfel încât rezultatul final a devenit 32:24. Din echipa României s-a remarcat Melinda Geiger, autoarea a nu mai puÅ£in de 7 goluri. În ultimul meci al turneului, mâine, naÅ£ionala noastră va întâlni puternica formaÅ£ie a Ucrainei.

România:
Portari: Ungureanu, Smedescu.
Marcatoare: Geiger 7, Elisei ÅŸi Bîrsan câte 4, Neagu ÅŸi  Stanca câte 3, Gatzel-Han, MeiroÅŸu, Curea ÅŸi Moldovan câte 2, Ţăcălie, Paraschiv ÅŸi Tivadar câte 1.
Antrenori: Radu Voina şi Luminiţa Huţupan.

Handbal feminin / Echipa naţională / 30 Oct. 2010

România a obÅ£inut cea de-a doua victorie consecutivă în cadrul Turneului CarpaÅ£i, 32:24 (17:13) în compania reprezentativei Poloniei, ÅŸi conduce în clasamentul provizoriu al turneului. Tricolorele au intrat mai bine în meci, Paula Ungureanu făcând miracole în poartă, iar Ionela Gâlcă în semicercul advers,

Handbal feminin / Echipa naţională / 29 Oct. 2010

România - debut cu dreptul la Trofeul Carpaţi. 37:24 contra Macedoniei

Valentina Ardean Elisei

România a debutat cu o victorie concludentă la Trofeul CarpaÅ£i, 37:24 împotriva reprezentativei Macedoniei. Prima repriză a fost neaÅŸteptat de echilibrată, terminându-se cu un avantaj de doar două goluri pentru tricolore, pe fondul unei relaxări, dar ÅŸi al unui joc excelent prestat de selecÅ£ionata ex-iugoslavă.

Pag. 2 din 2 | 2 art./pag. | Total 4 art.