Klijsters şi Wozniacki, în finala Turneului Campioanelor

Tenis - Alte turnee / Data: 30 Oct. 2010
Kim Klijsters

Kim Clijsters (Belgia) ÅŸi Caroline Wozniacki (Danemarca) vor juca finala Turneului Campioanelor de la Doha, după victorii în minim de seturi împotriva Samanthei Stosur  (7/6, 6/1) ÅŸi Verei Zvonareva (7/5, 6/0).

Klijsters, fostă câÅŸtigătoare a turneului, a avut un început de meci mai slab, australianca Samantha Stosur conducând cu 3:0 ÅŸi la scorul de 5:4 având chiar minge de set.  Belgianca a fost mai puternică pe final, salvând setul ÅŸi impunându-se în tie-break (3), pentru a o zdrobi apoi pe australiancă cu 6:1.

Numărul  1 mondial, Caroline Wozniacki, a trecut prin mari emoÅ£ii în primul set al meciului cu Vera Zvonareva,  în care a condus cu 4:1 pentru a se vedea apoi  condusă cu 5:4, rusoaica având ÅŸi două mingi de meci. Ca ÅŸi Klijsters, daneza a salvat setul (7:5), apoi i-a administrat una dintre cele mai mari umilinÅ£e Zvonarevei , luându-i cel de-al doilea set fără a ceda niciun game.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 27 Oct. 2010

Victorie expeditivă pentru Hănescu

Cap de serie numărul 8 al turneului de 250 puncte de la Sankt Petersburg, Victor Hănescu s-a calificat în turul secund după un 6-2, 6-0 cu finalistul ediÅ£iei trecute, argentinianul Horacio Zeballos (locul 77). Titular la dublu în echipa de Cupa Davis a Argentinei, Zeballos

Tenis / Alte turnee / 27 Oct. 2010

Turneul Campioanelor: Zvonareva - meci şi set alb luate sârboaicei Jelena Jankovic. Wozniacki o surclasează pe Dementieva

Vera Zvonareva
Foto WTA/Getty Images

În partida de debut a Turneului Campioanelor de la Doha, în Grupa Albă, Vera Zvonareva (Rusia) a învins-o fără drept de apel, scor 6:3, 6:0 pe sârboaica Jelena Jankovic. Pentru Zvonareva este a patra prezenţă în acest turneu, în care a atins finala în 2008

Pag. 11 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.