Klijsters şi Wozniacki, în finala Turneului Campioanelor

Tenis - Alte turnee / Data: 30 Oct. 2010
Kim Klijsters

Kim Clijsters (Belgia) ÅŸi Caroline Wozniacki (Danemarca) vor juca finala Turneului Campioanelor de la Doha, după victorii în minim de seturi împotriva Samanthei Stosur  (7/6, 6/1) ÅŸi Verei Zvonareva (7/5, 6/0).

Klijsters, fostă câÅŸtigătoare a turneului, a avut un început de meci mai slab, australianca Samantha Stosur conducând cu 3:0 ÅŸi la scorul de 5:4 având chiar minge de set.  Belgianca a fost mai puternică pe final, salvând setul ÅŸi impunându-se în tie-break (3), pentru a o zdrobi apoi pe australiancă cu 6:1.

Numărul  1 mondial, Caroline Wozniacki, a trecut prin mari emoÅ£ii în primul set al meciului cu Vera Zvonareva,  în care a condus cu 4:1 pentru a se vedea apoi  condusă cu 5:4, rusoaica având ÅŸi două mingi de meci. Ca ÅŸi Klijsters, daneza a salvat setul (7:5), apoi i-a administrat una dintre cele mai mari umilinÅ£e Zvonarevei , luându-i cel de-al doilea set fără a ceda niciun game.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 15 Noi. 2010

Soderling, (în sfârşit) campion la Paris

PerseverenÅ£a suedezului a fost răsplătită. După cele două finale consecutive pierdute la Roland Garros, Robin reuÅŸeÅŸte să se impună la Paris, pentru prima dată într-un turneu Masters 1000. În condiÅ£iile rapide de joc indoor, ce-i servesc de minune loviturilor sale puternice ÅŸi plate, Soderling a găsit turaÅ£ia potrivită încă din startul finalei cu favoritul local, Gael Monfils.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 13 Noi. 2010

Premiere la Bercy

Roger Federer a obÅ£inut a 12-a victorie consecutivă ÅŸi s-a calificat pentru prima dată în semifinalele Mastersului de la Paris. Neînvins de la US Open, Roger a servit 18 aÅŸi ÅŸi a pierdut doar trei puncte pe primul serviciu (nici o minge de break acordată) în succesul din sferturi, 6-1,7-6(4) cu Jurgen Melzer, cap de serie numărul 11.

Pag. 3 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.