Oţelul Galaţi - CFR Cluj 1:1. Remiză dramatică, însă echitabilă

Fotbal - Liga I / Data: 31 Oct. 2010
Otelul Galati - CFR Cluj 1:1

OÅ£elul GalaÅ£i pierde primele puncte din acest sezon pe teren propriu, după ce a reuÅŸit doar o remiză, 1:1, în compania campioanei CFR Cluj-Napoca. Cu 6 victorii ÅŸi un golaveraj foarte bun, 11:2, OÅ£elul începea partida ca singura echipă cu punctaj maxim acasă, în timp ce feroviarii clujeni nu obÅ£inuseră nici o victorie în deplasare, contraperformanţă deÅ£inută împreună cu o altă fostă campioană, Unirea Urziceni, ÅŸi cu ultimele trei clasate – Gloria BistriÅ£a, Pandurii Târgu Jiu ÅŸi Sportul StudenÅ£esc.

Ambele formaÅ£ii au dat senzaÅ£ia că au pregătit meciul mai degrabă pentru a nu-l pierde decât pentru a-l câÅŸtiga - CFR-ul pentru a avea un moral cât de cât bun în perspectiva meciului din Liga Campionilor cu Bayern ÅŸi pentru a nu se îndepărta la 16 puncte de lider, iar OÅ£elul pentru a îÅŸi menÅ£ine invincibilitatea acasă ÅŸi pentru a nu permite unei contracandidate încă foarte periculoase să urce în clasament. De asemenea, având în vedere că ne apropiem de jumătatea sezonului, fiecare punct, cu atât mai mult dacă este obÅ£inut împotriva unei echipe cu veleităţi la podium ÅŸi chiar la titlu, se poate dovedi de aur pentru OÅ£elul, care nu prea are cum să mai rateze podiumul la finalul acestui tur. Iar în retur totul este posibil, aÅŸa cum a demonstrat-o Unirea Urziceni cu doar doi ani în urmă.

Sub aceste auspicii nefavorabile, pe lângă stilul lipsit de spectaculozitate al celor doi antrenori, meciul de la GalaÅ£i nu avea cum să rupă gura târgului, oferind un duel interesant mai degrabă pentru cei pasionaÅ£i de tactică decât pentru cei veniÅ£i la stadion să vadă goluri.

Prima parte a jocului a fost săracă în faze de poartă, CFR-ul având doar o mare ocazie, pe finalul reprizei, când Culio a fost aproape de deschiderea scorului, însă Costin a salvat de pe linia porÅ£ii. La reluare, Iorga a reuÅŸit o execuÅ£ie de zile mari (minutul 58), în vinclul porÅ£ii lui Stăncioiu, după ce l-a depăşit pe Rada, ÅŸi OÅ£elul spera la trei puncte uriaÅŸe în lupta pentru titlu. Sorin CârÅ£u a mutat ofensiv, Bjelanovici în locul lui Rada, iar Traore a anunÅ£at revenirea clujeană, însă bara l-a salvat pe Grahovac (minutul 65). La doar cinci minute distanţă, ivorianul este eliminat după o decizie controversată a lui Istvan Kovacs, Giurgiu de la gazde ÅŸi apoi Veloso de la CFR urmându-l ÅŸi ei la vestiare.

DeÅŸi au jucat o perioadă bună în superioritate numerică, oÅ£elarii nu au reuÅŸit să culeagă roadele victoriei, fiind dominaÅ£i ÅŸi chiar egalaÅ£i în ultimul minut regulamentar, prin Peralta (lovitură de cap din careu). Meciul se termină 1:1, rezultat echitabil după aspectul jocului, chiar dacă OÅ£elul poate avea regrete fiindcă i-au lipsit doar câteva clipe pentru a ÅŸasea victorie consecutivă în campionat. În urma acestei remize, OÅ£elul acumulează 29 de puncte, cu cinci mai mult decât principalele urmăritoare, ÅŸi va mai fi cel puÅ£in încă o etapă pe prima poziÅ£ie. De cealaltă parte, CFR rămâne pe locul al nouălea, cu 16 puncte, ÅŸi îÅŸi face aproape imposibilă misiunea apărării titlului cucerit sezonul precedent.

OÅ£elul Galati – CFR Cluj-Napoca1-1 (0-0) Iorga ’58 / Peralta ‘90
CartonaÅŸe roÅŸii: Giurgiu '74 / Traore '69, Veloso '85

OÅ£elul GalaÅ£i: Grahovac - Râpă, Costin, Perendija, Sălăgeanu, Giurgiu, Neagu (Sârghi '88), Iorga, Viglianti, Ilie (Antal '83), Paraschiv
Antrenor: Dorinel Munteanu

CFR Cluj-Napoca: Stăncioiu - Tony, Cadu, Alcantara, Rada (Bjelanovici '61), Dică ( Bud '73), Peralta, Costa, Culio, Bastos ( Veloso '67), Traore
 Antrenor: Sorin CârÅ£u

Fotbal / Liga I / 16 Oct. 2010

Rapid - victorie lejeră cu Astra, CFR Cluj - umilită la Vaslui

Cassio, la a treia dublă stagională

După ce Dinamo, Steaua, FC Vaslui ÅŸi Rapid au plecat cu coada între picioare de la Urziceni (doar giuleÅŸtenii reuÅŸind să ciupească un punct), iată că surprinzătoarea echipă a MediaÅŸului reuÅŸeÅŸte să dea lovitura ÅŸi să plece cu tolba plină de puncte ÅŸi de speranÅ£e pentru un loc de cupe europene.

Fotbal / Liga I / 15 Oct. 2010

Avancronica Rapid - Astra PloieÅŸti. 20:15, Antena 1

Rapid BucureÅŸti va întâlni vineri, 15.10.2010, de la orele 20.15, revelaÅ£ia ultimelor etape, Astra PloieÅŸti, neînvinsă de 7 meciuri în Liga I. Este adevărat că majoritatea acestor meciuri s-au încheiat la egalitate, însă ploieÅŸtenii au demonstrat că nu prea ÅŸtiu să piardă, cu atât mai puÅ£in în deplasare (fiind neînvinÅŸi în acest sezon pe teren străin, cu un bilanÅ£ de o victorie ÅŸi 4 egaluri).

Pag. 14 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.