Oţelul Galaţi - CFR Cluj 1:1. Remiză dramatică, însă echitabilă

Fotbal - Liga I / Data: 31 Oct. 2010
Otelul Galati - CFR Cluj 1:1

OÅ£elul GalaÅ£i pierde primele puncte din acest sezon pe teren propriu, după ce a reuÅŸit doar o remiză, 1:1, în compania campioanei CFR Cluj-Napoca. Cu 6 victorii ÅŸi un golaveraj foarte bun, 11:2, OÅ£elul începea partida ca singura echipă cu punctaj maxim acasă, în timp ce feroviarii clujeni nu obÅ£inuseră nici o victorie în deplasare, contraperformanţă deÅ£inută împreună cu o altă fostă campioană, Unirea Urziceni, ÅŸi cu ultimele trei clasate – Gloria BistriÅ£a, Pandurii Târgu Jiu ÅŸi Sportul StudenÅ£esc.

Ambele formaÅ£ii au dat senzaÅ£ia că au pregătit meciul mai degrabă pentru a nu-l pierde decât pentru a-l câÅŸtiga - CFR-ul pentru a avea un moral cât de cât bun în perspectiva meciului din Liga Campionilor cu Bayern ÅŸi pentru a nu se îndepărta la 16 puncte de lider, iar OÅ£elul pentru a îÅŸi menÅ£ine invincibilitatea acasă ÅŸi pentru a nu permite unei contracandidate încă foarte periculoase să urce în clasament. De asemenea, având în vedere că ne apropiem de jumătatea sezonului, fiecare punct, cu atât mai mult dacă este obÅ£inut împotriva unei echipe cu veleităţi la podium ÅŸi chiar la titlu, se poate dovedi de aur pentru OÅ£elul, care nu prea are cum să mai rateze podiumul la finalul acestui tur. Iar în retur totul este posibil, aÅŸa cum a demonstrat-o Unirea Urziceni cu doar doi ani în urmă.

Sub aceste auspicii nefavorabile, pe lângă stilul lipsit de spectaculozitate al celor doi antrenori, meciul de la GalaÅ£i nu avea cum să rupă gura târgului, oferind un duel interesant mai degrabă pentru cei pasionaÅ£i de tactică decât pentru cei veniÅ£i la stadion să vadă goluri.

Prima parte a jocului a fost săracă în faze de poartă, CFR-ul având doar o mare ocazie, pe finalul reprizei, când Culio a fost aproape de deschiderea scorului, însă Costin a salvat de pe linia porÅ£ii. La reluare, Iorga a reuÅŸit o execuÅ£ie de zile mari (minutul 58), în vinclul porÅ£ii lui Stăncioiu, după ce l-a depăşit pe Rada, ÅŸi OÅ£elul spera la trei puncte uriaÅŸe în lupta pentru titlu. Sorin CârÅ£u a mutat ofensiv, Bjelanovici în locul lui Rada, iar Traore a anunÅ£at revenirea clujeană, însă bara l-a salvat pe Grahovac (minutul 65). La doar cinci minute distanţă, ivorianul este eliminat după o decizie controversată a lui Istvan Kovacs, Giurgiu de la gazde ÅŸi apoi Veloso de la CFR urmându-l ÅŸi ei la vestiare.

DeÅŸi au jucat o perioadă bună în superioritate numerică, oÅ£elarii nu au reuÅŸit să culeagă roadele victoriei, fiind dominaÅ£i ÅŸi chiar egalaÅ£i în ultimul minut regulamentar, prin Peralta (lovitură de cap din careu). Meciul se termină 1:1, rezultat echitabil după aspectul jocului, chiar dacă OÅ£elul poate avea regrete fiindcă i-au lipsit doar câteva clipe pentru a ÅŸasea victorie consecutivă în campionat. În urma acestei remize, OÅ£elul acumulează 29 de puncte, cu cinci mai mult decât principalele urmăritoare, ÅŸi va mai fi cel puÅ£in încă o etapă pe prima poziÅ£ie. De cealaltă parte, CFR rămâne pe locul al nouălea, cu 16 puncte, ÅŸi îÅŸi face aproape imposibilă misiunea apărării titlului cucerit sezonul precedent.

OÅ£elul Galati – CFR Cluj-Napoca1-1 (0-0) Iorga ’58 / Peralta ‘90
CartonaÅŸe roÅŸii: Giurgiu '74 / Traore '69, Veloso '85

OÅ£elul GalaÅ£i: Grahovac - Râpă, Costin, Perendija, Sălăgeanu, Giurgiu, Neagu (Sârghi '88), Iorga, Viglianti, Ilie (Antal '83), Paraschiv
Antrenor: Dorinel Munteanu

CFR Cluj-Napoca: Stăncioiu - Tony, Cadu, Alcantara, Rada (Bjelanovici '61), Dică ( Bud '73), Peralta, Costa, Culio, Bastos ( Veloso '67), Traore
 Antrenor: Sorin CârÅ£u

Fotbal / Liga I / 04 Dec. 2010

Gloria Bistriţa - FC Timişoara 3:3 (0:1). Bănăţenii depăşesc şi al 18-lea val

Foto acfgloria.ro

FC TimiÅŸoara - doar remiză în fieful Gloriei BistriÅ£a, după ce a condus cu 2-0 ÅŸi 3-1. TotuÅŸi, acest rezultat menÅ£ine echipa bănăţeană neînvinsă după 18 etape, o premieră în istoria clubului.

Fotbal / Liga I / 03 Dec. 2010

Remize surpriză în deschiderea etapei a XVIII-a, CFR Cluj învinge Universitatea Craiova