România - Israel 14:4. Debut cu dreptul în preliminariile Euro 2012

Polo - Echipa naţională / Data: 31 Oct. 2010
Echipa nationala de polo, una dintre putinele care inca tin steagul sus

România a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului European de polo pe apă Olanda 2012, surclasând Israelul în deplasare, cu 14:4 (3:2, 3:0, 3:2, 5:0). Meciul nu a avut istoric, tricolorii impunându-se în toate cele 4 reprize, diferenÅ£a de valoare fiind evidentă. Golurile României au fost marcate de Georgescu 3, Chioveanu, Guiman, Ghiban ÅŸi Kadar câte 2, CreÅ£u, BuÅŸilă ÅŸi Goanţă câte 1.

Pentru băieÅ£ii pregătiÅ£i de Istvan Kovacs urmează partida cu Slovacia, pe teren propriu, pe 20 noiembrie 2010, din această grupă mai făcând parte ÅŸi Ucraina.
România a fost foarte aproape de calificarea directă la Euro 2012, având o prestaÅ£ie excelentă într-o grupă de foc la Campionatul European din CroaÅ£ia, anul acesta, însă ghinionul din ultima partidă contra campioanei en titre Muntenegru (scor 9:9) a făcut ca Radu Cosmin ÅŸi compania să ocupe în final locul 7, doar primele 5 fiind calificate direct (CroaÅ£ia, Italia, Serbia, Ungaria ÅŸi Muntenegru).

Polo / Echipa naţională / 16 Noi. 2010

Victorie în stepa rusească: Rusia - România 7:8

Cosmin Radu, capitanul tricolorilor

România a debutat cu o victorie în Liga Mondială 2010/2011, Grupa Europeană 2. PoloiÅŸtii antrenaÅ£i de Istvan Kovacs s-au impus în deplasare, în faÅ£a Rusiei, cu scorul de 8:7 (3:3, 1:2, 3:1, 1:1), ÅŸi aÅŸteaptă cu încredere meciul următor, cu puternica selecÅ£ionată a Muntenegrului, care se va disputa pe 7 decembrie 2010 la Oradea.

Polo / Echipa naţională / 31 Oct. 2010

România a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului European de polo pe apă Olanda 2012, surclasând Israelul în deplasare, cu 14:4 (3:2, 3:0, 3:2, 5:0). Meciul nu a avut istoric, tricolorii impunându-se în toate cele 4 reprize

Pag. 3 din 4 | 2 art./pag. | Total 8 art.