România - Ucraina 35:28. Tricolorele au câştigat Trofeul Carpaţi

Handbal feminin - Echipa naţională / Data: 31 Oct. 2010

România a câÅŸtigat tradiÅ£ionalul turneu amical Trofeul CarpaÅ£i, după ce a învins în meciul decisiv selecÅ£ionata Ucrainei, scor 35:27 (20:13). În primele meciuri handbalistele pregătite de Radu Voina ÅŸi LuminiÅ£a HuÅ£upan învinseseră Macedonia,  cu 37:24, ÅŸi Polonia, cu 32:24. Pe doi a terminat Polonia, urmată de Ucraina ÅŸi Macedonia.

România a început foarte puternic, după numai 10 minute fiind  înregistrat un avantaj de 5 goluri în favoarea tricolorelor. Până la pauză diferenÅ£a a crescut, tabela indicând o diferenţă greu de anticipat – 20:13, în faÅ£a unei echipe care s-a impus în faÅ£a  României în ultima campanie de calificare. În repriza a doua selecÅ£ionata noastră a continuat recitalul, scorul final 35:28 fiind mai mult decât mulÅ£umitor, în perspectiva Campionatului European din acest an, din Norvegia ÅŸi Danemarca.

Pentru România au marcat Geiger 12 goluri, Stanca 7, Elisei-Ardean 4, Paraschiv 3, Curea, Fiera, Manea ÅŸi Neagu câte 2, Tivadar 1.

Handbal feminin / Echipa naţională / 30 Oct. 2010

România - Polonia 32:24 (17:13), în cadrul Trofeului Carpaţi

România a obÅ£inut cea de-a doua victorie consecutivă în cadrul Turneului CarpaÅ£i, 32:24 (17:13) în compania reprezentativei Poloniei, ÅŸi conduce în clasamentul provizoriu al turneului. Tricolorele au intrat mai bine în meci, Paula Ungureanu făcând miracole în poartă, iar Ionela Gâlcă în semicercul advers,

Handbal feminin / Echipa naţională / 29 Oct. 2010

România - debut cu dreptul la Trofeul Carpaţi. 37:24 contra Macedoniei

Valentina Ardean Elisei

România a debutat cu o victorie concludentă la Trofeul CarpaÅ£i, 37:24 împotriva reprezentativei Macedoniei. Prima repriză a fost neaÅŸteptat de echilibrată, terminându-se cu un avantaj de doar două goluri pentru tricolore, pe fondul unei relaxări, dar ÅŸi al unui joc excelent prestat de selecÅ£ionata ex-iugoslavă.

Pag. 2 din 2 | 2 art./pag. | Total 4 art.