CSU Asesoft - prima înfrângere a sezonului regulat, U Mobitelco Cluj - o nouă decepţie

Baschet masculin - Divizia A / Data: 31 Oct. 2010
CS Otopeni - CSM Bucuresti 73:69

CSU Asesoft PloieÅŸti nu a reuÅŸit să depăşească ÅŸi  al ÅŸaptelea  val, suferind prima înfrângere a sezonului regulat la Craiova, scor 83:85. Gazdele au început foarte bine, la pauză având avantaj de 10 puncte (45:35), însă campioana a recuperat terenul pierdut în sfertul al treilea, scorul devenind 63:63. După un ultim sfert foarte strâns, 22:20, în care ploieÅŸtenii au ratat două aruncări libere în ultimele secunde, echipa din Bănie reuÅŸeÅŸte să îi administreze liderului prima înfrângere a sezonului ÅŸi să urce în jumătatea superioară a clasamentului, cu un bilanÅ£ de 4 victorii ÅŸi 3 înfrângeri. CSU Asesoft rămâne lider, profitând de înfrângerea clujenilor tot în Oltenia, dar mai în nord, în Gorj (76:78 cu Energia Rovinari).

CS Otopeni a trecut în faÅ£a propriilor suporteri,  cu mari emoÅ£ii, după un ultim sfert extraordinar, de CSM BucureÅŸti, scor 73:69. Primele două sferturi au fost foarte echilibrate, gazdele câÅŸtigându-le cu un avantaj minim (21:19 ÅŸi 19:16). În cel de-al treilea sfert bucureÅŸtenii au dominat categoric, impunându-se cu 26:10, astfel încât tabela de marcaj arăta 61:50 pentru oaspeÅ£i. Pe final, CS Otopeni, susÅ£inută puternic din tribune, a întors soarta unei partide care părea pierdută, câÅŸtigând cu 73:69 un meci marcat de întârzierile provocate de penele repetate de curent. Un rezumat al acestei partide, însoÅ£it de foarte multe fotografii,  găsiÅ£i aici.

Steaua Turabo s-a impus previzibil la BraÅŸov, 88:63 contra celor de la CSU Cuadripol, apropiindu-se la un singur punct de prima poziÅ£ie. Odată cu această etapă ia sfârÅŸit interimatul lui Florin Nini, Steaua având un nou antrenor în persoana croatului Niksa Bavcevic.
BC TimiÅŸoara a învins cu 83:69 o echipă ieÅŸeană epuizată de călătoria cu trenul, ajungând la cea de-a treia victorie a sezonului. De la timiÅŸoreni s-a remarcat Miceta, autor a 20 de puncte ÅŸi 11 recuperări, iar de la oaspeÅ£i  Dawson – 19 puncte ÅŸi 5 recuperări.

Gaz Metan MediaÅŸ a învins clar, scor 87:64, o echipă piteÅŸteană  de nerecunoscut după primele 3 sferturi, în care gazdele luaseră deja un avans de 32 de puncte (79:47). Deven Mitchell (20 puncte) de la medieÅŸeni ÅŸi Donte Gennie (de la piteÅŸteni) au fost remarcaÅ£ii unei partide în urma căreia Gaz Metan egalează în clasament U Mobitelco BT Cluj-Napoca ÅŸi se apropie la o singură lungime de liderul CSU Asesoft PloieÅŸti.

BC MureÅŸ confirmă startul foarte bun de sezon, obÅ£inând a ÅŸasea victorie din 7 posibile în campionat, 81:70 acasă cu CSU Atlassib Sibiu. MVP-ul partidei a fost Jujuan Cooley (23 puncte, 10 pase decisive ÅŸi 5 intercepÅ£ii), de la gazde. La sibieni a debutat LeVar Seals, autor a 17 puncte ÅŸi 9 recuperări.

Mulţumim bkfocus pentru galeria foto de la partida dintre CS Otopeni şi CSM Bucureşti.

BC Mureş - CSU Asesoft Ploieşti 68:79. Campioana confirmă

După succesul din etapa precedentă contra Stelei, Asesoft PloieÅŸti a obÅ£inut o victorie foarte preÅ£ioasă în deplasare, 79:68 în compania echipei BC MureÅŸ, ÅŸi ocupă fotoliul de lider al clasamentului, fiind singura formaÅ£ie cu doar 2 înfrângeri în sezonul regulat.