Rapid - Steaua, capul de afiş al sferturilor Cupei României

Fotbal - Cupa României / Data: 01 Noi. 2010

În continuare, în mod ciudat, organizatorul competiÅ£iei a ales să folosească sistemul capilor de serie, un sistem care alterează profund competiÅ£ia ÅŸi care ar trebui eliminat, nu doar din această fază, ci din orice fază a Cupei României. Este inacceptabil ca un meci Dinamo – Steaua să poată avea loc abia în semifinale ÅŸi, în acelaÅŸi timp, să scoÅ£i în faţă principii precum egalitatea de ÅŸanse ÅŸi să faci uz de sintagme precum ,,Cupa – competiÅ£ia surprizelor”.

Acestea fiind spuse, să precizăm că ultimele 8 echipe rămase în cursă au fost împărÅ£ite astfel:
-          în urna capilor de serie – CFR Cluj-Napoca, Dinamo, Steaua ÅŸi FC TimiÅŸoara
-          în urna a doua – Universitatea Craiova, Rapid, FC BraÅŸov ÅŸi Gloria BistriÅ£a.

Rapid – Steaua, CFR Cluj-Napoca – Gloria BistriÅ£a, FC BraÅŸov - FC TimiÅŸoara  ÅŸi Dinamo – Universitatea Craiova sunt cele patru meciuri din sferturile Cupei României, în urma tragerii la sorÅ£i care a avut loc astăzi la Casa Fotbalului.

Capul de afiÅŸ este indiscutabil întâlnirea din GiuleÅŸti, dintre cele mai titrate echipe din istoria Cupei României, Steaua cu 20 de trofee ÅŸi Rapid cu 13 trofee.

Dinamo va avea ÅŸi ea un meci foarte greu contra unei echipe în ascensiune, Universitatea Craiova, în timp ce deÅ£inătoarea Cupei, CFR Cluj-Napoca, pare a fi cel mai avantajată de tragerea la sorÅ£i, urmând să joace acasă cu Gloria BistriÅ£a. În ultimul sfert, FC TimiÅŸoara se va deplasa la BraÅŸov.

Fotbal / Cupa României / 24 Sep. 2010

Gaz Metan CFR Craiova – Steaua 0-1

Steaua BucureÅŸti s-a calificat în optimile Cupei României TimiÅŸoreana, învingând cu 1-0 (0-0) în deplasare divizionara B Gaz Metan CFR Craiova. Această victorie a coincis cu primul meci pe banca tehnică a foarte tânărului Edi Iordănescu, fiul generalului ÅŸi fostului selecÅ£ioner Anghel Iordănescu. Meciul a fost la discreÅ£ia Stelei, care putea câÅŸtiga

Fotbal / Cupa României / 23 Sep. 2010

Dinamo – Ceahlăul 2-0

Dinamo s-a calificat fără glorie în optimile de finală ale Cupei României, învângând cu 2-0 (1-0) divizionara secundă Ceahlăul Piatra NeamÅ£. Golurile alb-roÅŸilor au fost marcate de MoÅ£i, reluare cu capul în minutul 13, ÅŸi Andrei Cristea, în minutul 60, din penalty. La scorul de 1-0, nemÅ£enii au înscris un gol valabil, prin Forminte, anulat însă în mod inexplicabil de centralul

Pag. 6 din 6 | 2 art./pag. | Total 12 art.