CFR Cluj - Gloria Bistriţa 0:1. Nae Manea - la a doua victorie de prestigiu

Fotbal - Cupa României / Data: 11 Noi. 2010
Nicolae Manea a dat din nou lovitura

Gloria BistriÅ£a a reuÅŸit marea surpriză a sferturilor, eliminând deÅ£inătoarea ultimelor 3 Cupe ale României, CFR Cluj, chiar în fieful acesteia. După victoria contra Stelei, proaspătul antrenor al Gloriei mai face o victimă de calibru ÅŸi mai are de trecut un singur hop până la marea finală.

Meciul a fost dominat de echipa feroviară, care a ratat câteva oportunităţi foarte bune chiar în debutul meciului (Cadu – bară, Traore ÅŸi Bastos). Până la pauză CFR a avut ÅŸi un gol anulat pentru offside ÅŸi alte câteva ocazii, însă bistriÅ£enii au rezistat, sperând probabil să trimită meciul în prelungiri.

La reluare, echipa lui Sorin CârÅ£u a continuat să preseze, fără noroc însă, zeiÅ£a Fortuna decizând să îÅŸi întoarcă faÅ£a către Gloria, după ce sezonul precedent clujenii au câÅŸtigat ÅŸi Cupa României, ÅŸi Supercupa la loteria penalty-urilor. În minutul 73 Gloria a primit corect o lovitură de pedeapsă, în urma unui fault al lui Tony în careu, asupra lui Băjenaru, iar Junior Moraes s-a dovedit din nou decisiv. Zbaterea clujenilor din final nu a avut rezultate ÅŸi pe tabela de marcaj, astfel încât Gloria reuÅŸeÅŸte să elimine deÅ£inătoarea „triplei coroane” (titlul, Cupa României ÅŸi Supercupa).

Nae Manea se apropie astfel de cele mai bune performanÅ£e ale BistriÅ£ei în Cupă, competiÅ£ie în care s-a impus în 1994 împotriva Universităţii Craiova ÅŸi în care a jucat finala în 1996, împotriva Stelei.

• CFR Cluj - Gloria BistriÅ£a 0:1 (0:0) Junior Moraes 73' pen.

CartonaÅŸe galbene: Culio / Bruno Moraes, Junior Moraes

CFR: Claro- Tony, Piccolo, Cadu, Edimar, Kone (Sforzini 71'), Costa, Peralta, Bastos (De Zerbi 54'), Bud (Culio 46'), Traore. Antrenor: Sorin CîrÅ£u.

Gloria; Albut- Velcovici, Szukala, Năstase, Achim, Mureşan, Keita (Săceanu 55'), Băjenaru (Tudose 82'), Nalaţi, Bruno Moraes (Junior Moraes 58'), Petre. Antrenor: Nicolae Manea.

Fotbal / Cupa României / 23 Sep. 2010

Sportul Studenţesc – CS Otopeni 3-1

Sportul StudenÅ£esc s-a impus acasă, scor 3-1 (1-0), în faÅ£a divizionarei B CS Otopeni, ÅŸi s-a calificat în optimile competiÅ£iei interne numărul 2. Elevii lui Viorel Moldovan au dominat copios primele 70 de minute, doar neÅŸansa ÅŸi lipsa de concentrare privându-i de un scor mult mai mare decât firavul 1-0 înregistrat pe tabelă (Gheorghe minutul 7). Åži cum ocaziile se răzbună, echipa din Otopeni a dat

Fotbal / Cupa României / 22 Sep. 2010

Fotbalul ca artă revine în Giuleşti. Rapid – Petrolul 5:0

Foto Agerpres

Încet, dar sigur, fotbalul spectacol sau fotbalul ca artă, cum îmi place mie să îi spun, revine în GiuleÅŸti. Chiar dacă acum echipa este ticsită de vorbitori de portugheză, se pare că Spadacio, Cesinha, Rui Duarte ÅŸi ceilalÅ£i au asimilat la perfecÅ£ie un trecut în care prima spectacolul, în care “fachirii” Rapidului înnebuneau pur ÅŸi simplu publicul cu jongleriile lor, un trecut în care deviza spectatorilor ÅŸi jucătorilor deopotrivă era “decât un gol urât, mai bine o bară frumoasă”. Rapidul a câÅŸtigat cu 5:0 într-o manieră care nu lasă loc prea multor comentarii

Pag. 5 din 6 | 2 art./pag. | Total 12 art.