Masters Paris – ziua optimilor

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 12 Noi. 2010

Andy Roddick, David Ferrer şi Tomas Berdych şi-au validat biletele pentru Masters Cup, după a patra zi de concurs de la Palais Omnisports Paris-Bercy.

În primul meci al zilei, Roddick, cap de serie numărul 8 ÅŸi de de două ori semifinalist în ultimii 7 ani la Mastersul parizian, a servit 12 aÅŸi ÅŸi a câÅŸtigat 79% din punctele jucate pe prima minge pentru a se impune în faÅ£a letonului Ernests Gulbis, 6-3,7-6(8). În sferturi, americanul îl va întâlni pe al patrulea favorit al turneului, Robin Soderling, care a avut de recuperat 2 breakuri în primul set al meciului cu Stanislas Wawrinka, pentru a câÅŸtiga în cele din urmă 7-6(3), 6-3 într-o oră ÅŸi 29 de minute. Roddick ÅŸi Soderling s-au mai înfruntat în acest an de două ori, de fiecare dată la turnee Masters 1000 (Miami ÅŸi Cincinatti), cu Roddick învingător în ambele meciuri.

Finalist la ediÅ£ia trecută, Gael Monfils ÅŸi-a câÅŸtigat locul în sferturi după 6-7(4),7-6(2),7-5 cu Fernando Verdasco. Monfils a servit pentru primul set la 5-4, apoi în manÅŸa secundă a recuperat un break, iar în setul decisiv a salvat două mingi de meci pe propriul serviciu. Pentru un loc în semifinale, francezul va trebui să treacă de Andy Murray, care a trecut de Marin Cilic în ultimul meci al zilei, 7-6(6),3-6,6-3.

Pentru Verdasco, această eliminare spulberă orice ÅŸansă pentru Turneul Campionilor de la Londra, ÅŸi îi califică în mod automat pe Berdych ÅŸi Ferrer, chiar dacă cei doi au fost eliminaÅ£i în optimi.

Cehul, învingător la Bercy în urmă cu 5 ani, a pierdut în faÅ£a campionului din 2006, Nikolay Davydenko, 4-6,7-6(5),6-0, în timp ce Ferrer s-a înclinat tot în trei seturi, 7-6(6),2-6,6-3 contra lui Jurgen Melzer.

Davydenko va juca în sferturi cu eroul zilei, Michael Llodra, care a reuÅŸit performanÅ£a de a trece de campionul en-titre Novak Djokovic, 7-6(6),6-2, într-un meci ce are mari ÅŸanse să se reediteze peste trei săptămâni, la Belgrad, cu ocazia finalei Cupei Davis. Francezul a pierdut doar 4 puncte pe prima minge ÅŸi ajunge în premieră în sferturile de la Paris-Bercy.

Favoritul principal al competiÅ£iei ÅŸi proaspăt campion la Basel, Roger Federer îÅŸi continuă forma bună ÅŸi ajunge în sferturi după o victorie lejeră, 6-4,6-3 cu Radek Stepanek. În cazul unei victorii împotriva lui Melzer, Federer va ajunge pentru prima dată în semifinalele Mastersului de la Paris, un amănunt surprinzător pentru un jucător cu 16 turnee de Mare Åžlem ÅŸi care a ajuns în finală la toate celelalte turnee Masters Series.

Tenis / Alte turnee / 09 Noi. 2010

Italia - un nou titlu în Fed Cup

Italia a reuÅŸit să îÅŸi apere titlul, cucerind pentru a treia oară în istorie Fed Cup, după ce a învins Statele Unite, chiar pe pământ american, cu 3:1 (partida de dublu nu s-a mai disputat). A fost o reeditare a finalei de anul trecut,

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 07 Noi. 2010

Federer, din nou campion acasă

Roger Federer s-a impus pentru a patra oară la turneul din oraÅŸul său natal, Basel, după 6-4, 3-6, 6-1 cu Novak Djokovic. ElveÅ£ianul nu a ratat ocazia să se revanÅŸeze în faÅ£a celui care îi suflase titlul anul trecut

Pag. 5 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.