Steaua - înfrângere categorică la Moscova (60:88)

Baschet masculin - Competiţii europene / Data: 17 Noi. 2010
Dynamo Moscova - Steaua 88-60
Foto fibaeurope.com

Steaua Turabo BucureÈ™ti  a debutat cu stângul  în  grupa F a FIBA EuroChallenge, 60:88 în deplasare cu BC Dynamo Moscova. Echipa bucureÅŸteană a pierdut toate cele 4 sferturi (14:22, 22:25, 6:18, 18:23), lipsa de omogenitate a echipei, precum ÅŸi instabilitatea la nivelul băncii tehnice făcându-se simÅ£ite.

Cel mai bun realizator al Stelei a fost Virgil Stănescu (20 de puncte ÅŸi 2 recuperări), de la moscoviÅ£i remarcându-se Vasily Zavoruev (23 de puncte, 6 recuperări ÅŸi 3 pase decisive).
În cel de-al doilea meci al grupei, Antwerp Giants (Belgia) a învins Lokomotiv Kuban Krasnodar, tot din Rusia, cu 87:83, după prelungiri. Etapa viitoare, pe 23.11.2010, Steaua va juca acasă, în compania formaÅ£iei  Antwerp Giants.

În Liga Europei Centrale, competiÅ£ie aproape de a fi anulată în urma retragerii mai multor echipe, U Mobitelco BT Cluj-Napoca a câÅŸtigat fără drept de apel, scor  90-61, partida disputată în compania formaÅ£iei  Marso-Vagep Nyiregyhaza, din Ungaria. De la învingători s-a remarcat Zoran Krstanovic (24 de puncte, 13 recuperări ÅŸi 3 pase decisive), iar de la învinÅŸi Curtis Marshall (16 puncte È™i 6 recuperări).

Baschet masculin / Competiţii europene / 14 Oct. 2010

BC Mureş - Rilski Sportist 89:90 în Balkan League

BC MureÅŸ a pierdut meciul de debut în Balkan League Eurohold, 89:90 cu fosta câÅŸtigătoare a trofeului, formaÅ£ia bulgară Rilski Sportist Samokov. MureÅŸenii au fost învinÅŸi de un coÅŸ înscris în ultima fază de Lilov, cel mai bun jucător al oaspeÅ£ilor, după un meci extrem de disputat ÅŸi de spectaculos.

Baschet masculin / Competiţii europene / 06 Oct. 2010

România - Ucraina 1:1 Steaua Turabo se califică, CSU Asesoft dezamăgeşte

Robert Turner, decisiv pentru Steaua

Steaua Turabo a obÅ£inut calificarea în grupele EuroChallenge Cup, după o dublă victorie împotriva ucrainenilor de la BC Kiev. Steaua a condus aproape în permanenţă ostilităţile, singurul moment de cădere având loc la începutul sfertului al patrulea, când gazdele au reuÅŸit să egaleze la 62. Finalul le-a aparÅ£inut jucătorilor militari,

Pag. 6 din 7 | 2 art./pag. | Total 14 art.