Steaua Turabo - Antwerp Giants 80:75 în cadrul FIBA EuroChallenge Cup

Baschet masculin - Competiţii europene / Data: 23 Noi. 2010

Steaua Turabo BucureÅŸti a obÅ£inut prima victorie în cadrul Grupei F a FIBA EuroChallenge Cup,  80:75 contra formaÅ£iei belgiene Antwerp Giants. Partida a contat pentru etapa a doua, în prima rundă Steaua fiind învinsă de Dinamo Moscova cu 88:60. În cel de-al doilea meci al acestei etape, Lokomotiv Kuban Krasnodar a  învins Dinamo Moscova cu 90:89.

Partida a fost foarte echilibrată, primele două sferturi încheindu-se la egalitate, iar cel de-al treilea cu doar un punct avantaj pentru echipa belgiană. Steaua a avut un finiÅŸ foarte bun, cu Bogdan Popescu ÅŸi bulgarul Hristo Nikolov în prim plan făcând diferenÅ£a în ultimul minut.
Cei mai importanţi realizatori ai Stelei au fost Bogdan Popescu (19 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive), Robert Turner (16 puncte şi 4 recuperări), Virgil Stănescu (12 puncte şi 7 recuperări) şi Hristo Nikolov (12 puncte şi 5 recuperări).

De la Antwerp Giants s-au remarcat Hopkins (19 puncte ÅŸi 7 recuperări), Salah Mejri  (13 puncte),  Moors  (11 puncte) ÅŸi  Strickland (10 puncte).
Săptămâna viitoare, Steaua Turabo va juca tot pe teren propriu, împotriva formaÅ£iei ruse Lokomotiv Kuban Krasnodar. În clasament, toate cele 4 formaÅ£ii se află la egalitate de puncte (3), acumulând câte o victorie ÅŸi o înfrângere.

Referinţe: numaibaschet.ro, fibaeurope.com

Baschet masculin / Competiţii europene / 25 Noi. 2010

BC Mureş - Balkan Botevgrad 90:83 în Liga Balcanică

BC MureÅŸ a obÅ£inut prima victorie în cadrul Balkan League, 90:83 pe teren propriu contra formaÅ£iei bulgare Balkan Botevgrad. Partida a contat pentru Grupa B a competiÅ£iei, din care mai fac parte KK Feni Industries, KK Mornar ÅŸi BC Rilski Sportist.

Baschet masculin / Competiţii europene / 23 Noi. 2010

Steaua Turabo BucureÅŸti a obÅ£inut prima victorie în cadrul Grupei F a FIBA EuroChallenge Cup, 80:75 contra formaÅ£iei belgiene Antwerp Giants. Partida a contat pentru etapa a doua, în prima rundă Steaua fiind învinsă de Dinamo Moscova cu 88:60.

Pag. 4 din 7 | 2 art./pag. | Total 14 art.