Dinamo Bucureşti şi Unirea Dej – calificări în setul de aur, Tomis şi Remat – înfrângeri cu echipele germane

Volei masculin - Competiţii europene / Data: 25 Noi. 2010
Dinamo Bucureşti
foto csdinamo.eu

Dinamo BucureÅŸti a obÅ£inut calificarea în optimile de finală ale Cupei CEV, după ce a învins, în setul de aur, formaÅ£ia slovenă  Salonit Anhovo. După înfrângerea la limită din deplasare (2:3), bucureÅŸtenii plecau cu prima ÅŸansă, statut confirmat de desfăşurarea ostilităţilor - 3:0 (19, 17, 14) ÅŸi 15:12 în setul de aur.

Cea de-a doua reprezentantă a României în Cupa CEV, Tomis ConstanÅ£a, a pierdut ÅŸi manÅŸa retur, disputată  pe teren propriu în compania formaÅ£iei germane SSC Berlin. Scorul a fost elocvent, 0:3 (-22, -15, -16), diferenÅ£a de valoare dintre cele două echipe spunându-ÅŸi  cuvântul.

Tomis ConstanÅ£a: Lescov - Ditlevsen, Macovei, Spînu, Merkushev, Bahov ÅŸi Mihăilă – libero. Au mai jucat: David, Began, Janosik ÅŸi Sigoli. Antrenori Viktor Sidelnikov ÅŸi Răzvan Parpală.

Tot în urma setului de aur s-a calificat ÅŸi Unirea Dej, singura echipă românească în Challenge Cup. După înfrângerea din Slovacia, contra campioanei Cheves Humenne, echipa clujeană ÅŸi-a luat revanÅŸa în retur, câÅŸtigând cu 3:0 (25:20, 25:15, 25:20). În setul de aur, Unirea Dej s-a impus la limită, cu 15:13, ÅŸi accede astfel în turul al patrulea al competiÅ£iei.

Unirea: Marius Dascălu, Mihai Dumitrache, Liviu Cristudor, Silviu Suson, Rade Dacovic, Ioan Dinu şi Alexandru Călin (libero). Antrenori: Victor Lazăr şi Tiberiu Szilaghi.

În Liga Campionilor, Remat Zalău a suferit a doua înfrângere consecutivă în grupa D, 1:3 în deplasare cu VfB Friedrichshafen. Campioana României a câÅŸtigat la mare luptă primul set, cu 25:23, însă formaÅ£ia germană, pregătită de Stelian Moculescu, a revenit ÅŸi a câÅŸtigat din ce în ce mai categoric următoarele 3 seturi (25:19, 25:15, 25:11).

Remat Zalău: Raphael Margarido, Peter Nagy, Andras Geiger, Szabolcs Nemeth, Vasile Afloarei, Andrei Laza şi Adrian Feher (libero). Au mai jucat: Marius Ciortea, Andrei Stoian, Dan Borota şi Mihai Mărieş. Antrenor: Ovidiu Macarie

Referinţe: handbalvolei.ro

Volei masculin / Competiţii europene / 15 Dec. 2010

Unirea Dej se califică în optimile Challenge Cup, Dinamo este eliminată în setul de aur

Unirea Dej
Foto adevarul.ro

Unirea Dej a confirmat victoria obÅ£inută în deplasare săptămâna trecută, 3:0 cu Mladost Zagreb, ÅŸi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Challenge, câÅŸtigând fără prea mari emoÅ£ii ÅŸi manÅŸa secundă, scor 3:1 (25:16, 25:23, 20:25, 25:23). Meciul a avut loc în Sala Horia Demian...

Volei masculin / Competiţii europene / 14 Dec. 2010

Remat Zalău - înfrângere previzibilă în Italia

Remat Zalău a pierdut cu 0:3 (-18, -22, -23) partida disputată în deplasare, în compania formaÅ£iei italiene Trentino BetClic, contând pentru etapa a patra a Ligii Campionilor la volei masculin. Campioana României nu a avut nicio ÅŸansă să producă surpriza

Pag. 2 din 5 | 2 art./pag. | Total 10 art.