România - Uruguay 39-12. Calificare cu stil pentru Stejari

Rugby - Echipa naţională / Data: 27 Noi. 2010
Foto frr.ro

Cu spectrul calificării la cea de-a ÅŸasea Cupă Mondială consecutivă în faţă (la prima ediÅ£ie nefiind calificaÅ£i, ci invitaÅ£i), "Stejarii" s-au dezlănÅ£uit în faÅ£a propriilor suporteri, făcând o primă repriză foarte bună ÅŸi conducând după prima repriză cu 21:0.

Csaba Gal a deschis scorul în minutul 10, iar DănuÅ£ Dumbravă a transformat pentru un 7:0 care parcă a turnat plumb în ghetele uruguayenilor. Minutul 13 a fost cu noroc pentru echipa noastră, arbitrul Alain Rolland acordând eseu de penalizare, transformat de Dumbravă.

Dominarea "stejarilor" a fost totală, Alex Manta reuÅŸind un nou eseu în minutul 24, după un cartonaÅŸ galben văzut de Fonseca. În ultimele minute ale primei reprize sud-americanii au echilibrat jocul, însă nu au putut schimba rezultatul de pe tabela de marcaj, România intrând la pauză cu un avantaj liniÅŸtitor, 21:0.

În debutul reprizei secunde, DănuÅ£ Dumbravă a reuÅŸit să ne aducă încă 3 puncte, ducând scorul la 24:0 ÅŸi dând startul valurilor din tribune. Primele puncte ale Uruguayului au fost aduse de Martin Crosa, care a reuÅŸit eseul în minutul 57, transformat de Arocena. Stejarii au continuat să preseze, Cătălin Fercu aducând liniÅŸtea în minutul 65, cu cel de-al patrulea eseu. 29:7 ÅŸi biletele pentru Noua Zeelandă 2011 erau mai aproape ca niciodată. Dugonic a mai redus din dimensiunile scorului în minutul 71, însă Arocena a ratat transformarea.

Lemnaru a reuÅŸit eseul la prima atingere a balonului, răsplătind astfel încrederea care i-a fost acordată, iar Calafeteanu a reuÅŸit transformarea dintr-o poziÅ£ie dificilă pentru un scor concludent, însă pe deplin meritat, 36:12. Dumbravă a închis tabela, în minutul 80, declanÅŸând artificiile.

Calificare pe deplin meritată pentru naÅ£ionala noastră, care va avea din nou ÅŸansa de a fi în lumina reflectoarelor ÅŸi de a se lupta cu marile forÅ£e ale rugby-ului mondial, chiar în templul rugby-ului, Noua Zeelandă. Bravo, băieÅ£i, felicitări echipei tehnice ÅŸi FederaÅ£iei Române de Rugby, precum ÅŸi tuturor celor care ÅŸi-au adus aportul la această calificare atât de aÅŸteptată.

Foto frr.ro

Rugby / Echipa naţională / 04 Noi. 2010

Uruguay - victorie în Argentina înaintea dublei cu România

Uruguay a câÅŸtigat cu 32:28 (13:7) partida de pregătire disputată în compania SelecÅ£ionatei San Isidro (Argentina). A fost ultima partidă pe care ‘’los teros’’ au susÅ£inut-o înaintea barajului cu România (13/27 noiembrie a.c.), decisiv pentru calificarea la Cupa Mondială din 2011.

Rugby / Echipa naţională / 23 Oct. 2010

Lotul României pentru meciul de baraj cu Uruguay

FederaÅ£ia Română de Rugby a anunÅ£at componenÅ£a lotului echipei naÅ£ionale care se va deplasa în Uruguay, în vederea primei manÅŸe a barajului pentru calificarea la Cupa Mondială. Din cei 24 de jucători, observăm un echilibru numeric perfect între cei care evoluează în

Pag. 3 din 4 | 2 art./pag. | Total 7 art.