Reacţia lui Roger

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 29 Noi. 2010

Într-un an în care rezultatele excelente ale rivalului Nadal l-au pus în plan secund, maestrul elveÅ£ian a Å£inut să aibă ultimul cuvânt. La 29 de ani, Federer se impune pentru a cincea oară la Turneul Campionilor, ÅŸi îi egalează în topul clasamentului pe Ivan Lendl ÅŸi Pete Sampras.

Ultimele lor ÅŸapte meciuri au reprezentat tot atâtea finale, cu Nadal câÅŸtigând ÅŸase din ele, printre care trei de Mare Åžlem. Dacă Federer a uitat sau încă are în minte  lacrimile de la Wimbledon 2008 sau Melbourne 2009, nu are importanţă. Aseară, Roger a pus piciorul în prag ÅŸi l-a dominat pe Rafa (6-3,3-6,6-1) într-o manieră tăioasă ÅŸi fără echivoc.

ElveÅ£ianul a continuat să joace în linia ultimelor luni, de când lucrează cu Paul Annacone: luare de riscuri, agresivitate, mingi lovite din urcare pentru a-ÅŸi pune adversarul în criză de timp. De cealaltă parte, Nadal a început meciul cu aceeaÅŸi tactică simplă anti-Federer, aceea de a juca cu obstinaÅ£ie pe reverul elveÅ£ianului; doar că, de la începutul colaborării cu Annacone, Federer ÅŸi-a regăsit backhand-ul de odinioară, iar Rafa avea să simtă acest fapt pe propria piele. Aflat într-o încurcătură tactică ÅŸi privat de ritmul care-i convine, Nadal nu s-a putut opune, în primul set, asediului de lovituri câÅŸtigătoare ale lui Federer (100% puncte câÅŸtigate pe prima minge, 14 „winners” în setul inaugural). În plus, nu numai că Roger ÅŸi-a revenit solid pe backhand, dar ca un simbol, setul a fost închis cu o bijuterie de rever în cros scurt.

La fel ca în meciul din semifinală, cu Djokovic, Federer a cunoscut o scurtă cădere pe propriul serviciu, în debutul setului secund, suficient pentru ca Nadal să profite ÅŸi să se distanÅ£eze la 4-1. ReacÅ£ia lui Rafa era aÅŸteptată, a venit, ceea ce a împins ultima finală a sezonului, disputată de primii doi jucători ai lumii, într-un set decisiv.

Cei care aÅŸteptau un ultim set plin de suspans au fost dezămagiÅ£i, spre deosebire de cei care-ÅŸi doreau să vadă un joc ofensiv, plin de elan ÅŸi asumări de riscuri, ÅŸi lovituri ascuÅ£ite marca Federer. De la 1-1, Roger a aliniat 5 jocuri la rând ÅŸi, după un ultim forehand în lung de linie, care s-a aÅŸezat chiar în colÅ£ul terenului, a lăsat să erupă un strigăt de bucurie ÅŸi descătuÅŸare. Pentru încredere, pentru a încununa toate eforturile depuse în ultimele luni, pentru a avea un reper solid în viitoarele meciuri cu Nadal, această victorie era necesară.

După victorii-fulger cu Murray ÅŸi Djokovic, Federer îl învinge ÅŸi pe cel mai acerb rival al său după un meci consistent (93% puncte obÅ£inute pe prima minge, 32 de lovituri direct câÅŸtigătoare, 100% mingi de break fructificate) ÅŸi nu lasă loc de îndoieli: se poate conta pe el ÅŸi în 2011.

Tenis / Alte turnee / 09 Noi. 2010

Italia - un nou titlu în Fed Cup

Italia a reuÅŸit să îÅŸi apere titlul, cucerind pentru a treia oară în istorie Fed Cup, după ce a învins Statele Unite, chiar pe pământ american, cu 3:1 (partida de dublu nu s-a mai disputat). A fost o reeditare a finalei de anul trecut,

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 07 Noi. 2010

Federer, din nou campion acasă

Roger Federer s-a impus pentru a patra oară la turneul din oraÅŸul său natal, Basel, după 6-4, 3-6, 6-1 cu Novak Djokovic. ElveÅ£ianul nu a ratat ocazia să se revanÅŸeze în faÅ£a celui care îi suflase titlul anul trecut

Pag. 5 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.