CSM Oradea a câştigat restanţa cu Atlassib Sibiu, 88:70

Baschet masculin - Divizia A / Data: 30 Noi. 2010
Foto aradon.ro

CSM Oradea a obÅ£inut cea de- a 7-a victorie stagională, 88:70 pe teren propriu în restanÅ£a cu Atlassib Sibiu. Partida a fost echilibrată doar în primul sfert, câÅŸtigat de gazde la limită, scor 19:18, după aceea CSM Oradea reuÅŸind să se distanÅ£eze la o diferenţă liniÅŸtitoare (53:36 scorul pauzei). Până  la finalul meciului diferenÅ£a pe tabelă s-a menÅ£inut  în jurul a 20 de puncte, ceea ce a permis antrenorului gazdelor, Cristian Achim, să ruleze tot lotul avut la dispoziÅ£ie.

Cei mai buni realizatori de la CSM Oradea au fost Nemanja Maric (16 puncte, 6 recuperări ÅŸi 6 pase decisive), Tyrone Mitchell  (16 puncte, 7 recuperări ÅŸi 3 pase decisive) ÅŸi Mike Schachtner  (16 puncte ÅŸi 5 recuperări). De la oaspeÅ£i s-au remarcat LeVar Seals (19 puncte, 8 recuperări ÅŸi 3 pase decisive), Cristian Crăciun (15 puncte, 4 recuperări ÅŸi o pasă decisivă) ÅŸi Earl Brown (14 puncte, 4 recuperări ÅŸi o pasă decisivă).

CSM Oradea urcă până pe locul 7, cu 18 puncte din 11 jocuri, însă mai are o restanţă de disputat, iar Atlassib Sibiu cade pe 8, cu acelaÅŸi număr de puncte, însă din 12 jocuri.

Baschet masculin / Divizia A / 17 Noi. 2010

CSM Oradea - victorie în restanţa cu BC Miercurea Ciuc

CSM Oradea a câÅŸtigat cu 92:64 (27:16, 22:25, 18:12, 25:11) partida restanţă, contând pentru etapa a VII-a a Diviziei A, disputată în compania nou-promovatei BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc. Meciul a avut loc la Oradea ÅŸi a reprezentat prima confruntare dintre cele două echipe pe prima scenă a baschetului românesc.