BC Mureş - înfrângere în Muntenegru

Baschet masculin - Competiţii europene / Data: 02 Dec. 2010

BC MureÅŸ a pierdut cea de-a patra partidă disputată în cadrul Ligii Balcanice, 73:87 în deplasare cu KK Mornar Bar din Muntenegru. Primele 3 sferturi au fost foarte echilibrate, echipa română câÅŸtigându-l pe primul la un punct (20:19), KK Mornar Bar pe cel de-al doilea la două puncte (21:19), pentru ca al treilea sfert să se încheie la egalitate (18:18). Ultimul sfert a fost câÅŸtigat clar de muntenegreni, 29:16, astfel încât scorul final a fost 87:73, cam drastic după ceea ce elevii lui Deri Csaba au arătat în primele 30 de minute.

Cei mai buni realizatori ai BC MureÅŸ au fost Liviu Dumitru (20 puncte, 7 recuperări ÅŸi 2 intercepÅ£ii), Aleksandr Mladenovic (12 puncte ÅŸi 8 recuperări) ÅŸi Flavius LăpuÅŸte (11 puncte ÅŸi 2 recuperări). Eddy Barlow Mayfield ÅŸi Vlad Pora au adăugat câte 9 puncte.

De la formaÅ£ia din foarte tânărul stat ex-iugoslav s-au remarcat Ivan Jelenic (28 de puncte), Nemanja Radovic (17 puncte) ÅŸi Nicola Ljujic (15 puncte).
În celălalt meci al grupei, KK Feni Industries a zdrobit BC Balkan cu 101:72. În clasament, KK Feni Industries ÅŸi KK Mornar Bar conduc la egalitate de puncte (7), în timp ce BC MureÅŸ ocupă penultima poziÅ£ie cu 5 puncte, la egalitate cu lanterna roÅŸie BC Balkan.

Referinte balkanleague.net

Baschet masculin / Competiţii europene / 14 Dec. 2010

Steaua Turabo - meci decisiv în Belgia

Foto jurnalul.ro

Steaua Turabo BucureÅŸti va juca marÅ£i, 14 decembrie, în deplasare, partida care se poate dovedi decisivă pentru calificarea din grupa F a FIBA EuroChallenge. Adversara Stelei va fi formaÅ£ia belgiană Antwerp Giants, care în sezonul precedent al competiÅ£iei a ajuns...

Baschet masculin / Competiţii europene / 08 Dec. 2010

Steaua Bucureşti - Dinamo Moscova 72:59. Speranţe pentru calificare

Foto FIBA Europe / Viorel Dudau

Steaua Turabo BucureÅŸti a obÅ£inut cea de-a doua victorie în FIBA EuroChallenge Cup, 72:59 împotriva formaÅ£iei ruse Dinamo Moscova. Meciul a avut loc marÅ£i, 7 decembrie, la BucureÅŸti, ÅŸi a contat pentru cea de-a patra etapă a Grupei F.

Pag. 2 din 7 | 2 art./pag. | Total 14 art.