Logică respectată

Tenis - Cupa Davis / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 04 Dec. 2010
Novak Djokovic
Foto L'Equipe/AFP

În mod previzibil, Serbia ÅŸi FranÅ£a ÅŸi-au împărÅ£it punctele în prima zi a finalei Cupei Davis de la Belgrad. Gael Monfils ÅŸi Novak Djokovic ÅŸi-au asumat rolul de favoriÅ£i ÅŸi s-au impus cu autoritate, în minim de seturi.

Neînvins în 2010  în Cupa Davis, dar totuÅŸi la primul meci în deplasare din acest an, Monfils a pus FranÅ£a în avantaj (6-1, 7-6, 6-0) după un meci controlat cu multă seriozitate ÅŸi stăpânire de sine. Eroul Serbiei din semifinala cu Cehia, Janko Tipsarevic, a părut marcat în debutul meciului de presiunea inerentă unui eveniment de asemenea amploare. Încă din primul game, sârbul comite două duble greÅŸeli ÅŸi o eroare neforÅ£ată pe rever pentru a-i oferi breakul adversarului său. În faÅ£a febrilităţii lui Tipsarevic ÅŸi a ostilităţii gălăgioase a publicului, „Sliderman” rămâne concentrat, îÅŸi Å£ine nervii ÅŸi închide primul set cu încă un break (6-1).

Setul secund reprezintă punctul de răscruce al meciului; scuturat de trac, Janko intră cu adevărat în meci ÅŸi echilibrează disputa, are câteva mingi de break, dar Gael nu slăbeÅŸte ritmul. Se ajunge în tiebreak, unde nervii îl trădează din nou pe Tipsarevic, după un “challenge” în defavoarea sa, ÅŸi apoi la 5-4 pentru Monfils, când sârbul cedează ambele puncte pe propriul serviciu ÅŸi, odată cu acestea, a doua manşă.

Al treilea set, închis la zero, râmâne o formalitate pentru Gael, în mod vizibil responsabilizat de tricoul naÅ£ional, în contrast cu atitudinea neglijentă pe care o afiÅŸează uneori în cadrul turneelor ATP.

În faÅ£a obligaÅ£iei de a aduce punctul egalării, Novak Djokovic răspunde prezent (6-3, 6-1, 7-5). Numărul 2 al FranÅ£ei, Gilles Simon, rezistă până la 3-3 în primul set, apoi se clatină ÅŸi se prăbuÅŸeÅŸte în faÅ£a loviturilor sârbului, determinat să încheie cât mai repede socotelile. Cu spatele la zid, Simon are o răbufnire de orgoliu în setul trei, când numărul 3 mondial serveÅŸte pentru meci, face breakul, apoi serviciul său ÅŸovăielnic (doar 46% procentaj al primului serviciu, 56% puncte câÅŸtigate pe prima minge) îl trădează din nou, iar Nole nu ratează a doua oportunitate de a închide partida în 2 ore ÅŸi 18 minute. Ceea ce lasă deschisă posibilitatea ca Djokovic să intre ÅŸi în meciul de dublu, alături de Nenad Zimonjic, la fel ca în meciul din toamnă, cu Cehia. De partea cealaltă, în afara unei urgenÅ£e de ultimă oră, Arnaud Clement ÅŸi Michael Llodra vor încerca să aducă FranÅ£ei punctul atât de important al celui de-al treilea meci.

Tenis / Cupa Davis / Autor: Bogdan Åžohan / 03 Dec. 2010

Onoraţi drapelul !

Gael Monfils ÅŸi Janko Tipsarevic vor deschide finala Cupei Davis de la Belgrad, conform tragerii la sorÅ£i de ieri. Dacă în echipa FranÅ£ei, desemnarea lui Monfils ca „primă rachetă” a reprezentat o alegere cât se poate de evidentă, mai ales după forfait-ul lui Jo Wilfried Tsonga...

Tenis / Cupa Davis / Autor: Bogdan Åžohan / 03 Noi. 2010

Lovitură dură pentru Franţa

Jo-Wilfried Tsonga nu va lua parte la finala Cupei Davis, de la începutul lunii decembrie, împotriva Serbiei. Accidentarea la tendonul rotulian al genunchiului stâng, apărută în timpul Wimbledonului ÅŸi care l-a Å£inut apoi trei luni departe de circuit, a recidivat ÅŸi necesită o perioadă de încă ÅŸase săptămâni de recuperare

Pag. 3 din 3 | 2 art./pag. | Total 6 art.