BC ICIM Arad şi Rapid Bucureşti - victorii în prologul etapei

Baschet feminin - Divizia A / Data: 04 Dec. 2010
Florina Diaconu, cea mai buna jucatoare a Rapidului si a Diviziei A

În deschiderea etapei, vineri, BC ICIM Arad a spulberat Universitatea Cluj-Napoca cu 94:46, vicecampioana României ratând de puÅ£in atingerea pragului de 100 de puncte. Să remarcăm că echipa clujeană a înscris în ultimul sfert 23 de puncte, la fel de multe cât în primele 3 sferturi la un loc. De asemenea, “studentele” au câÅŸtigat surprinzător ultimul sfert, cu 23:19, după ce la sfârÅŸitul primelor 30 de minute scorul era 75:23 ( !!!) pentru arădence. ICIM ajunge la a zecea victorie consecutivă în campionat (din tot atâtea posibile) ÅŸi egalează astfel performanÅ£a echipei BC Teleorman, din seria SE.

În primul meci al zilei de sâmbătă, 4 decembrie, Rapidul a obÅ£inut o nouă victorie convingătoare, după succesul din etapa trecută, contra Olimpiei. Jucătoarele care apără culoarea viÅŸinie au trecut fără probleme pe teren propriu de NaÅ£ional IaÅŸi, cu 80:58 (13:8, 27:11, 22:24, 18 :15) ÅŸi în GiuleÅŸti renasc speranÅ£ele pentru o clasare în primele 4 în serie. Florina Diaconu a avut o prestaÅ£ie în nota obiÅŸnuită, adică excepÅ£ională, reuÅŸind 29 de puncte, 6 recuperări ÅŸi 6 pase decisive. Natalia Burlakova a adăugat 22 de puncte, iar Cristina PerÅ£a 14. De la NaÅ£ional IaÅŸi s-a remarcat CutaÅŸ – 21 de puncte, 5 recuperări ÅŸi 4 pase decisive.

Rezultate Divizia A, etapa a XII-a

Seria SE

• Rapid BucureÅŸti – NaÅ£ional IaÅŸi 80:58 (13:8, 27:11, 22:24, 18:15)

Seria NV

• BC ICIM Arad – Universitatea 94:46 (26:6, 26:11, 23:6, 19:23)

Baschet feminin / Divizia A / 16 Ian. 2011

Rezultate Divizia A de baschet feminin

ICIM Arad - singura victorie în deplasare, surprize la Craiova ÅŸi Satu Mare. Rapid se impune în derby-ul bucureÅŸtean.

Baschet feminin / Divizia A / .

Rapid - victorie decisivă în meciul cu Galactica Braşov

Foto bkfocus.com

Ultima etapă a Diviziei A a clarificat ÅŸi ultima necunoscută, ocupanta locului 4 în Seria Sud-Est. Fosta mare glorie a baschetului feminin românesc, Rapid BucureÅŸti, a profitat de evoluÅ£iile extraordinare ale Florinei Diaconu ÅŸi a reuÅŸit în cele din urmă să îÅŸi adjudece...

Pag. 2 din 10 | 2 art./pag. | Total 20 art.