BC Mureş - CSU Asesoft Ploieşti 68:79. Campioana confirmă

Baschet masculin - Divizia A / Data: 06 Dec. 2010

După succesul din etapa precedentă contra Stelei, Asesoft PloieÅŸti a obÅ£inut o victorie foarte preÅ£ioasă în deplasare, 79:68 în compania echipei BC MureÅŸ, ÅŸi ocupă fotoliul de lider al clasamentului, fiind singura formaÅ£ie cu doar 2 înfrângeri în sezonul regulat. Ardelenii rămân pe locurile 2-4, la egalitate de puncte cu Steaua ÅŸi Gaz Metan MediaÅŸ, toate având un punct mai puÅ£in decât Asesoft.

După un început foarte bun al echipei campioane, care a condus ÅŸi cu 10 puncte în primul sfert, mureÅŸenii au echilibrat disputa, primul sfert terminându-se cu scorul de 18:15 în favoarea oaspeÅ£ilor. Până la pauză, echipa gazdă, susÅ£inută frenetic de public, a reuÅŸit să revină în avantaj, scor 35:33. Sfertul al treilea s-a menÅ£inut în aceleaÅŸi coordonate ale echilibrului, înainte de secvenÅ£a decisivă rezultatul fiind egal, 54:54. PloieÅŸtenii, cu Burlacu ÅŸi Qarraan vârf de lance, au gestionat mult mai bine momentele cheie din finalul partidei, aducând o victorie meritată pentru campioni, ÅŸi au demonstrat că rămân principalii favoriÅ£i la titlu ÅŸi în acest an.

Apărarea ploieÅŸteană a funcÅ£ionat foarte bine, reuÅŸind în bună măsură neutralizarea celor mai importanÅ£i jucători mureÅŸeni – JuJuan Cooley, Jason Forte ÅŸi Aleksandr Mladenovici. De altfel, ploieÅŸtenii au reuÅŸit în sfertul 4 un rezultat mai rar întâlnit, cu atât mai mult la Târgu MureÅŸ, un parÅ£ial de 17:0! De cealaltă parte, BC MureÅŸ a arătat slăbiciuni evidente în defensivă, fiind echipa care a primit cele mai multe puncte (994) dintre primele 8 clasate în acest sezon, ceea ce ar trebui să ridice câteva semne de întrebare conducerii tehnice a echipei ardelene. De remarcat ar mai fi ÅŸi faptul că JuJuan Cooley a fost folosit din nou (pentru a câta oară?) de Deri Csaba timp de 40 de minute.

Victoria celor de la CSU Asesoft a fost incontestabilă, ploieÅŸtenii impunându-se atât în ceea ce priveÅŸte recuperările (46:31), cât ÅŸi în ce priveÅŸte procentajul aruncărilor de 2 puncte (23/43 – 53,5% faţă de 18/38 – 47,4%) ÅŸi 3 puncte (6/19 – 31,6% faţă de 6/24 – 25%). Calhoun a terminat cu 25 de puncte ÅŸi 13 recuperări, Mack cu 17 puncte ÅŸi 6 recuperări, iar Cătălin Burlacu a adăugat 14 puncte ÅŸi 11 recuperări pentru învingători. Din partea gazdelor cei mai buni realizatori au fost Lewis (15 puncte ÅŸi 2 recuperări), Mladenovici (14 puncte ÅŸi 12 recuperări) ÅŸi ÅŸi Forte (14 puncte ÅŸi 6 recuperări). JuJuan Cooley a avut o prestaÅ£ie sub aÅŸteptări, reuÅŸind doar 8 puncte ÅŸi 7 pase decisive în 40 de minute (3/9 aruncări de 2 puncte, 0/5 aruncări de 3 puncte ÅŸi 2/2 la lovituri libere).

Baschet masculin / Divizia A / 30 Noi. 2010

CSM Oradea a câştigat restanţa cu Atlassib Sibiu, 88:70

Foto aradon.ro

CSM Oradea a obÅ£inut cea de- a 7-a victorie stagională, 88:70 pe teren propriu în restanÅ£a cu Atlassib Sibiu. Partida a fost echilibrată doar în primul sfert, câÅŸtigat de gazde la limită, scor 19:18, după aceea CSM Oradea reuÅŸind să se distanÅ£eze la o diferenţă liniÅŸtitoare...

Baschet masculin / Divizia A / 21 Noi. 2010

Primele clasate - victorii pe linie. Rezultate ÅŸi clasament etapa a XI-a

Foto bkfocus.com

Etapă fără mari surprize. Primele 3 clasate s-au impus în bloc (Steaua ÅŸi CSU Asesoft PloieÅŸti în deplasare, BC MureÅŸ pe teren propriu), iar Gaz Metan nu a avut probleme în partida cu SCM Craiova. CSM BucureÅŸti ÅŸi CS Otopeni - în ascensiune.

Pag. 4 din 12 | 2 art./pag. | Total 24 art.