România - Spania 30:26 (15:10). Debut promiţător pentru tricolore

Handbal feminin - Campionatul European / Data: 07 Dec. 2010

România a avut un debut convingător la Campionatul European de handbal feminin, 30:26 (15:10) în compania unei formaÅ£ii foarte incomode, asupra căreia aveam o revanşă de luat - Spania. Tricolorele s-au aflat permanent la timona meciului, conducând în cea mai mare parte a timpului cu 4-5 goluri.

DiferenÅ£a maximă dintre cele două formaÅ£ii a fost de 8 goluri (19:11, 20:12, 21:13), între minutele 35 -40, poate cea mai bună perioadă de joc a formaÅ£iei noastre, în care Vărzaru ÅŸi compania au înscris de 4 ori consecutiv fără a primi gol. Ibericele s-au apropiat periculos pe final, 19:22 în minutul 48 ÅŸi 25:28 cu doar două minute înainte de final.

Oana Manea ÅŸi Cristina Vărzaru, pe contraatac, au adus liniÅŸtea în tabăra României, care s-a impus cu 30:26  ÅŸi a acumulat 2 puncte foarte importante în economia grupelor principale.

Handbal feminin / Campionatul European / 16 Dec. 2010

România – Rusia, meci de antrenament pentru semifinala Campionatului European de handbal feminin

Foto ehf-euro.com

NaÅ£ionala de handbal feminin a României va întâlni Rusia joi, 16 decembrie 2010, în ultimul meci al fazei grupelor principale. Meciul va începe de la ora 17.45 ÅŸi va fi transmis de TVR 2. DeÅŸi meciurile cu Rusia au fost...

Handbal feminin / Campionatul European / 15 Dec. 2010

România va întâlni Suedia în semifinalele Campionatului European de Handbal feminin

România va întâlni Suedia în semifinalele Campionatului European de handbal feminin 2010. Aflate sub presiune, după victoria FranÅ£ei în meciul contra Ucrainei (31:19), nordicele au învins astăzi Ungaria cu 24:19 (10:12) ÅŸi ÅŸi-au asigurat prima poziÅ£ie a Grupei principale II,

Pag. 6 din 15 | 2 art./pag. | Total 29 art.