Rezultate surprinzătoare în cadrul optimilor Campionatului Regatului Unit

Snooker - Turnee majore / Autor: Florentin Nica / Data: 08 Dec. 2010
Shaun Murphy

Mark Allen îl scoate din cărÈ›i pe câÈ™tigătorul de anul trecut al acestei întreceri, după un joc decisiv (9-8). În prima sesiune părea că Allen se distanÈ›ase foarte tare de oponentul său, însă Ding a avut puterea să ducă meciul până în ultimul frame.

Stuart Bingham mai face o victimă între primii 16 jucători ai lumii, după ce l-a eliminat pe Ronnie O'Sullivan (locul opt mondial). El îl trimite acasă pe Marco Fu (locul 15), după o victorie categorică cu scorul de 9-2. În sferturi Bingham îl va întâlni pe Mark Allen.

Mark Joyce produce iarăși o supriză plăcută la acest campionat: el l-a bătut cu 9-7 pe numărul 27 mondial, Judd Trump. Joyce se situează pe poziÈ›ia 60 È™i-l va întâlni în următoarea fază a competiÈ›iei pe mult mai cunoscutul Mark Williams. După ce în prima sesiune a fost condus cu scorul de 5-3, Williams l-a învins pe bunul său prieten, Stephen Hendry, cu scorul de 9-6.

John Higgins a avut nevoie de joc decisiv pentru a trece mai departe, în duelul său cu Graeme Dott. Higgins va juca în sferturi cu Stephen Maguire. Acesta din urmă l-a eliminat pe Mark Selby, după un meci încheiat cu scorul de 9-7.

Și Shaun Murphy a trebuit să joace un meci foarte lung în compania lui Ryan Day, care l-a È›inut în È™ah până la ultimul frame, meciul încheindu-se 9-8. Murphy va juca în faza următoare împotriva lui Neil Robertson. Australianul, care venea de la confortabilul 7-1 din prima sesiune, a reuÈ™it victoria contra lui Andrew Higginson cu scorul de 9-5.

Referinţe: worldsnooker.com

Snooker / Turnee majore / Autor: Florentin Nica / 05 Feb. 2011

Mark Williams este în formă la Mastersul Germaniei

În meciul său cu Dominic Dale, Mark Williams arată un snooker de calitate ÅŸi trece mai departe în sferturile turneului de la Berlin. Partida este una în care predomină fair-play-ul încă de la început: Dominic alege în primul frame să recunoască faptul că a comis un fault...

Mark Selby îl elimină pe Stephen Hendry

Stephen Hendry face un meci bun împotriva lui Mark Selby, însă pierde partida din cauza unor inexactităţi în jocul său. Nu prea i-au ieÅŸit deloc deschiderile, aproape de fiecare dată bila albă ciocnindu-se de bila albastră, ceea ce îl punea în dezavantaj încă din...

Pag. 11 din 29 | 2 art./pag. | Total 57 art.