Sport Club - în căutarea punctului "de aur"

Hockey - MOL Liga / Data: 09 Dec. 2010

În singurul meci al zilei în Liga MOL, de la ora 20.00, Sport Club Miercurea Ciuc va da piept în deplasare cu foarmaÅ£ia maghiară Vasas HC, deÅ£inătoarea trofeului. Este penultimul meci al campioanei României în sezonul regulat al acestei competiÅ£ii, harghitenii având nevoie de un singur punct (o înfrângere în prelungiri)  în ultimele 2 meciuri pentru a îÅŸi menÅ£ine poziÅ£ia de lider. De cealaltă parte, Vasas are mare nevoie de o victorie, fie ÅŸi în prelungiri, pentru a mai spera la locul al treilea, o înfrângere în această seară  punând capăt oricăror pretenÅ£ii la podium. În prezent Vasas HC are 59 de puncte ÅŸi doar două partide rămase de disputat, faţă de Miskolci JJSE, care are 63 de puncte iar în ultimul meci rămas va întâlni tot campioana României, care va arbitra astfel lupta pentru locul 3.

Sport Club a acumulat 70 de puncte în clasament, având cu 3 puncte mai mult ÅŸi cu un meci mai puÅ£in decât viceliderul Dab.Docler, care cu doar 67 de puncte ÅŸi un singur meci rămas de disputat are nevoie de un adevărat miracol pentru a mai obÅ£ine primul loc. Singura variantă în care Dab. Docler ar mai putea detrona campioana României din fotoliul de lider ar fi aceea în care ar obÅ£ine victoria în ultima partidă, cu Újpesti TE (lucru extrem de probabil) ÅŸi ar acumula 70 de puncte, iar ciucanii nu ar obÅ£ine niciun punct în ultimele 2 partide, cu Vasas HC ÅŸi cu Miskolci JJSE. La egalitate de puncte, Dab.Docler ar fi avantajată de faptul că a câÅŸtigat 3 din cele 4 partide cu Sport Club Miercurea Ciuc, situaÅ£ie surprinzătoare având în vedere că formaÅ£ia maghiară a cedat  2 meciuri Stelei, penultima clasată în Liga MOL (locul 8), la foarte mare distanţă de primele locuri.

Dacă la vârful clasamentului mai există, cel puÅ£in teoretic, posibilitatea unor rocade (între primele 2 sau între locurile 3 ÅŸi 4), în subsol lucrurile sunt foarte clare. Indiferent de rezultatele din ultimele 5 partide ale Ligii MOL, configuraÅ£ia locurilor 5-9 va fi următoarea: 5. Ferencvaros, 6. Fenestela BraÅŸov, 7. Sapa Fehérvár AV19, 8. Steaua Rangers, 9. Újpesti TE.

Hockey / MOL Liga / 14 Ian. 2011

Sport Club - Dab.Docler 4:2. Start reuşit în finala Ligii MOL

Sport Club Miercurea Ciuc s-a impus vineri cu scorul de 4:2 (3:0, 0:2, 1:0) în faÅ£a formaÅ£iei maghiare Dab.Docler, în prima partidă din cadrul finalei Ligii MOL. Finala se dispută după sistemul 4 din 7 partide. Campioana României a înscris toate golurile prin jucători slovaci

Hockey / MOL Liga / 08 Ian. 2011

Vasas Budapesta - Sport Club Miercurea Ciuc 3:4. Ciucanii s-au calificat în finala Ligii MOL

Sport Club Miercurea Ciuc a învins Vasas Budapesta cu 4:3 după prelungiri ÅŸi s-a calificat în finala Ligii MOL, acolo unde o va întâlni pe Dab.Docler. După ce la Miercurea Ciuc victoriile au fost împărÅ£ite, ciucanii s-au impus în ambele partide disputate în Ungaria...

Pag. 3 din 33 | 2 art./pag. | Total 65 art.