Rezultate modeste pentru voleiul românesc în cupele europene

Volei feminin - Competiţii europene / Data: 09 Dec. 2010

Rundă nefastă pentru echipele româneÅŸti angrenate în competiÅ£ii europene, soldată cu 3 înfrângeri din 4 meciuri.

În Liga Campionilor, Dinamo Romprest a cedat în minim de seturi în deplasarea de la Pesaro, cu Scavolini. Scorul pe seturi a fost 22:25, 19:25, 15:25. Este a treia înfrângere consecutivă pentru dinamoviste, care rămân cu punctul câÅŸtigat în Polonia etapa precedent.

În CEV Cup, ÅžtiinÅ£a Bacău a pierdut dramatic, pe teren propriu, în set decisiv, partida contra formaÅ£iei germane Rote Raben Vilsbiburg. FormaÅ£ia pregătită de Florin Grapă a avut minge de set ÅŸi de meci, însă nu a putut-o fructifica ÅŸi mai are ÅŸanse doar teoretice de calificare în faza următoare.

Unica victorie a fost adusă de Tomis ConstanÅ£a, tot în CEV Cup. Jucătoarele de pe Litoral au învins greu, cu 3:1, echipa cipriotă Anothorsis Famagusta, însă au cele mai mari ÅŸanse dintre echipele româneÅŸti de a continua parcursul european.

În Cupa Challenge, SCM U Craiova a fost învinsă în deplasare cu 3:1 de către Slavia Bratislava.

• Scavolini Pesaro-Dinamo Romprest BucureÅŸti 3-0 (25-22, 25-19, 25-15)
  • ÅžtiinÅ£a Municipal Bacău - Rote Raben Vilsbiburg 2-3 (18-25, 25-16, 22-25, 25-17, 14-16)
  • Tomis ConstanÅ£a - Anothorsis Famagusta 3-1 (25-12, 22-25, 25-19, 25-15)
  • Slavia Bratislava-SCM U Craiova 3-1 (25-23, 17-25, 25-19, 25-16)

Volei feminin / Competiţii europene / 06 Ian. 2011

Ştiinţa Bacău – Evreux VB 3:0. Victorie fără drept de apel

ÅžtiinÅ£a Bacău a câÅŸtigat clar partida tur din ÅŸaisprezecimile Cupei Challenge la volei feminin, 3:0 (25:18, 25:18, 25:12) în compania formaÅ£iei franceze Evreux VB. Ocupanta locului 6 în campionatul FranÅ£ei, Evreux a dat o replică mult sub aÅŸteptări, evidenÅ£iind încă o dată...

Dinamo Bucureşti - Aluprof Bielsko Biala 1:3. În continuare fără victorie în Liga Campionilor

Dinamo BucureÅŸti a pierdut a cincea partidă consecutivă în Liga Campionilor, 1:3 (16:25, 21:25, 27:25, 19:25) pe teren propriu în compania formaÅ£iei poloneze Aluprof Bielsko-Biala. În faÅ£a celei mai reduse asistenÅ£e din grupă la un meci de Liga Campionilor...

Pag. 2 din 5 | 2 art./pag. | Total 9 art.