Fotbal Liga I

Fotbal / Liga I / 25 Oct. 2010

Dinamo, Rapid şi Steaua - victorii in corpore; Oţelul continuă marşul spre titlu

Între Dinamo, Rapid ÅŸi Steaua a intervenit status-qvo-ul, după ce toate s-au impus la acelaÅŸi scor, 2:0. Alb-viÅŸiniii sunt cel mai bine poziÅ£ionaÅ£i, pe locul al doilea, Steaua ÅŸi Dinamo aflându-se ÅŸi ele în primele 6 (la 3, respectiv 4 puncte de feroviari).

Fotbal / Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / 25 Oct. 2010

Lipsiţi de şansă. Universitatea Craiova - FC Vaslui 0:1

Sâmbătă seara, în Craiova, peste 25.000 de suflete au venit pe stadionul “Ion Oblemenco”, ca în vremurile de glorie, pentru a asista la o nouă victorie a favoriÅ£ilor. Într-o atmosferă senzaÅ£ională meciul începe cu o uÅŸoară dominare din partea vasluienilor.

Fotbal / Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / 22 Oct. 2010

Avancronica partidei U Craiova - FC Vaslui

Sâmbătă , de la orele 20.30, pe stadionul “Ion Oblemenco”din Craiova va avea loc confruntarea dintre Universitatea Craiova ÅŸi FC Vaslui, contând pentru etapa a XII-a a Ligii I. Primul meci disputat între cele două echipe a fost în sezonul 2006/2007, pe stadionul” Ion Oblemenco”,

Fotbal / Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / 19 Oct. 2010

Scor de neprezentare. FC BraÅŸov - Universitatea Craiova 0:3

Victor Piturca, artizanul revenirii spectaculoase a Universitatii Craiova

Meciul a început într-o notă destul de echilibrată, cu ÅŸuturi de o parte ÅŸi de alta a porÅ£ii. Prima mare ocazie o notăm în minutul 11, când portarul oltean Stanca gafează imens, dar Prepeliţă respinge de pe linia porÅ£ii salvând echipa de la primirea unui gol iminent.

Fotbal / Liga I / 18 Oct. 2010

Oţelul - Gloria Bistriţa 2:1, Dinamo - Steaua 2:1. Sub semnul penalty-ului

Marius Niculae, autorul golului decisiv

OÅ£elul GalaÅ£i a învins Gloria BistriÅ£a, una dintre codaÅŸele Ligii I, ÅŸi se menÅ£ine pe primul loc după mai bine de o treime a campionatului. Condusă pe tabelă după doar 19 minute, prin golul din penalty al brazilianului Moraes, ÅŸi cu un jucător mai puÅ£in timp de 70 de minute, OÅ£elul lui Dorinel Munteanu nu s-a predat ÅŸi a zădărnicit speranÅ£ele tuturor celor care aÅŸteptau un pas greÅŸit (începând cu FC TimiÅŸoara ÅŸi terminând cu trioul bucureÅŸtean Rapid – Steaua – Dinamo).

Fotbal / Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / 17 Oct. 2010

Avancronica partidei FC BraÅŸov - Universitatea Craiova

FCM Brasov - U Craiova, Program de meci din 2 noiembrie 1980

Luni, de la orele 20.30, pe stadionul “Tineretului”din BraÅŸov, va avea loc confruntarea dintre FC BraÅŸov ÅŸi Universitatea Craiova, contând pentru etapa a XI-a a Ligii I. Pe prima scenă, primul meci disputat între cele două a avut loc pe 20 septembrie 1964 la Craiova

Fotbal / Liga I / 16 Oct. 2010

Rapid - victorie lejeră cu Astra, CFR Cluj - umilită la Vaslui

Cassio, la a treia dublă stagională

După ce Dinamo, Steaua, FC Vaslui ÅŸi Rapid au plecat cu coada între picioare de la Urziceni (doar giuleÅŸtenii reuÅŸind să ciupească un punct), iată că surprinzătoarea echipă a MediaÅŸului reuÅŸeÅŸte să dea lovitura ÅŸi să plece cu tolba plină de puncte ÅŸi de speranÅ£e pentru un loc de cupe europene.

Fotbal / Liga I / 15 Oct. 2010

Avancronica Rapid - Astra PloieÅŸti. 20:15, Antena 1

Rapid BucureÅŸti va întâlni vineri, 15.10.2010, de la orele 20.15, revelaÅ£ia ultimelor etape, Astra PloieÅŸti, neînvinsă de 7 meciuri în Liga I. Este adevărat că majoritatea acestor meciuri s-au încheiat la egalitate, însă ploieÅŸtenii au demonstrat că nu prea ÅŸtiu să piardă, cu atât mai puÅ£in în deplasare (fiind neînvinÅŸi în acest sezon pe teren străin, cu un bilanÅ£ de o victorie ÅŸi 4 egaluri).

Avancronică Unirea Urziceni - Gaz Metan Mediaş

Semedo, unul dintre putinii care nu au parasit corabia Unirii Urziceni

Unirea Urziceni ÅŸi Gaz Metan MediaÅŸ se vor întâlni vineri, 15.10.2010, de la orele 18.00, pentru a cincea oară pe prima scenă fotbalistică. Cele două au palmaresuri directe egale, câte o victorie, două egaluri ÅŸi o înfrângere, însă Unirea are un golaveraj favorabil, 5:2.

Fotbal / Liga I / 05 Oct. 2010

Etapa a X-a pe scurt. 3 bucureştene învinse, Craiova în ascensiune, CFR iese din zona retrogradării

Capul de afiÅŸ al etapei a zecea a Ligii I a fost Å£inut, fără îndoială, de partida dintre FC TimiÅŸoara ÅŸi Rapid, ocupantele locurilor 2 ÅŸi 3 în clasament ÅŸi, în acelaÅŸi timp, echipele cu cel mai bun joc al ultimelor etape.

Fotbal / Liga I / 26 Sep. 2010

Sportul Studenţesc – Astra Ploieşti 0 – 1

Liga I, Etapa a IX-a 26.09.2010, BucureÅŸti, Stadion Regie Sportul StudenÅ£esc – Astra PloieÅŸti 0 – 1 (0 – 1) Fatai minutul 45 Sportul StudenÅ£esc: Niculescu, Ciupe, Ghinga, Maxim, RaÅ£iu, Varga, Cruceru, PătraÅŸcu (Târnacop

Avancronica partidei Sportul Studentesc – Astra Ploieşti

Istoria întâlnirilor dintre Sportul StudenÅ£esc ÅŸi Astra PloieÅŸti este una de dată recentă, prima întâlnire datând din 13 octombrie 2001, un 0-0 la PloieÅŸti. În total au avut loc 4 meciuri, Astra PloieÅŸti având un bilanÅ£ favorabil (2 victorii, un egal ÅŸi o înfrângere). Cea mai mare diferenţă între cele două echipe s-a consemnat în sezonul 2002-2003, când Sportul a obÅ£inut ÅŸi singura sa victorie, 3-0 pe teren propriu.

Fotbal / Liga I / 20 Sep. 2010

FC Timişoara – Sportul Studenţesc 2-1

StudenÅ£ii au ratat o ÅŸansă foarte bună de a recupera măcar unul din cele două puncte pierdute în etapa precedentă cu Victoria BrăneÅŸti. După un început echilibrat de partidă, Sportul StudenÅ£esc a deschis scorul prin Patriche, care a reluat imparabil cu capul lovitura de colÅ£ executată de PătraÅŸcu. Bucuria lui Viorel Moldovan a fost însă de scurtă durată, după numai un sfert de oră timiÅŸorenii concretizând

Fotbal / Liga I / 18 Sep. 2010

Avancronică FC Timişoara – Sportul Studenţesc

În această seară, de la orele 21.00, Sportul StudenÅ£esc va întâlni în deplasare singura formaÅ£ie neînvinsă din acest sezon, FC TimiÅŸoara. La fel ca echipa noastră, timiÅŸorenii au un nou antrenor, în persoana fostului internaÅ£ional Cosmin Contra, căruia îi urăm cu această ocazie succes în noua (ÅŸi dificila) carieră. Ambele formaÅ£ii vin după

Fotbal / Liga I / 24 Sep. 2010

U Cluj-Napoca – CFR Cluj-Napoca 1-1

Universitatea a remizat, scor 1-1, cu rivala locală ÅŸi regională CFR, într-un meci al marilor orgolii ÅŸi al speranÅ£elor într-un nou început. “StudenÅ£ii” au intrat mult mai bine în joc, ÅŸi după un sfert de oră tabela arăta un 1-0 dătător de speranÅ£e pentru miile de fani ai Universităţii (gol Claudiu Niculescu, din lovitură liberă, în vinclul porÅ£ii apărate de Stăncioiu). CFR revine puternic, ÅŸi în minutul 30, după mai multe ocazii Kone ÅŸi Traore, inevitabilul se produce: Traore

U Cluj-Napoca – CFR Cluj-Napoca, derby-ul Transilvaniei

Astăzi, la Alba Iulia, va avea loc un nou episod al luptei pentru supremaÅ£ie în Cluj-Napoca ÅŸi în Transilvania între cele două vechi cunoÅŸtinÅ£e, Universitatea ÅŸi CFR. Universitatea, proaspăt promovată, a renăscut miraculos ÅŸi, mai mult ca niciodată, oferă suporterilor speranÅ£e la o evoluÅ£ie foarte bună în campionat ÅŸi ocuparea unui loc de cupă europeană.

Avancronica partidei Rapid Bucureşti – Victoria Brăneşti

Duminică, 26.09.2010, Real GiuleÅŸti va primi pe teren propriu vizita nou-promovatei Victoria BrăneÅŸti, într-un meci din cadrul etapei a IX-a a Ligii I, pentru care Åžumudică ÅŸi româno-brazilienii săi au o singură opÅ£iune: victoria. Rapidul traversează o perioadă foarte bună, în care punctele se adună cuminÅ£i în cont, iar spectacolul a devenit o a doua natură în GiuleÅŸti. Apărarea merge ceas, atacul începe să puncteze tot mai des,

Fotbal / Liga I / 17 Sep. 2010

Universitatea Craiova – Rapid Bucureşti 1:1. Cui prodest?

Vineri, 17 septembrie 2010, Universitatea Craiova ÅŸi Rapid au remizat, scor 1:1, după un meci slab, mult sub aÅŸteptările suporterilor celor două echipe ÅŸi sub pretenÅ£iile unui meci cu o asemenea tradiÅ£ie ÅŸi încărcătură. Universitatea a intrat mai bine în joc, stimulată poate ÅŸi de palmaresul zdrobitor

Avancronică Universitatea Craiova – Rapid

În această seară, de la orele 20.30, Realul din GiuleÅŸti va da piept, pentru a 75-a oară, cu Universitatea din cetatea banilor, Craiova. După 7 etape, Rapidul se află pe poziÅ£ia a doua, cu 14 puncte (la egalitate cu  rivalele Dinamo ÅŸi Steaua), în timp ce Universitatea Craiova ocupă un loc

Oţelul Galaţi – Steaua Bucureşti 1-0

Liga I, Etapa a IX-a 26.09.2010, GalaÅ£i, OÅ£elul – Steaua 1-0 (1-0) Sârghi ’20 OÅ£elul: Grahovac, Râpă, Sârghi, Costin, Sălăgean, Giurgiu, Paraschiv (Borbely ’66), Neagu, Viglianti, Antal (Petean ’85), OchiroÅŸii (Ilie ’55). Antrenor Dorinel Munteanu

Pag. 2 din 3 | 20 art./pag. | Total 56 art.