Fotbal Liga I

Fotbal / Liga I / 25 Oct. 2010

Dinamo, Rapid şi Steaua - victorii in corpore; Oţelul continuă marşul spre titlu

Între Dinamo, Rapid şi Steaua a intervenit status-qvo-ul, după ce toate s-au impus la acelaşi scor, 2:0. Alb-vişiniii sunt cel mai bine poziţionaţi, pe locul al doilea, Steaua şi Dinamo aflându-se şi ele în primele 6 (la 3, respectiv 4 puncte de feroviari).

Fotbal / Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / 25 Oct. 2010

Lipsiţi de şansă. Universitatea Craiova - FC Vaslui 0:1

Sâmbătă seara, în Craiova, peste 25.000 de suflete au venit pe stadionul “Ion Oblemenco”, ca în vremurile de glorie, pentru a asista la o nouă victorie a favoriţilor. Într-o atmosferă senzaţională meciul începe cu o uşoară dominare din partea vasluienilor.

Fotbal / Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / 22 Oct. 2010

Avancronica partidei U Craiova - FC Vaslui

Sâmbătă , de la orele 20.30, pe stadionul “Ion Oblemenco”din Craiova va avea loc confruntarea dintre Universitatea Craiova şi FC Vaslui, contând pentru etapa a XII-a a Ligii I. Primul meci disputat între cele două echipe a fost în sezonul 2006/2007, pe stadionul” Ion Oblemenco”,

Fotbal / Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / 19 Oct. 2010

Scor de neprezentare. FC Braşov - Universitatea Craiova 0:3

Victor Piturca, artizanul revenirii spectaculoase a Universitatii Craiova

Meciul a început într-o notă destul de echilibrată, cu şuturi de o parte şi de alta a porţii. Prima mare ocazie o notăm în minutul 11, când portarul oltean Stanca gafează imens, dar Prepeliţă respinge de pe linia porţii salvând echipa de la primirea unui gol iminent.

Fotbal / Liga I / 18 Oct. 2010

Oţelul - Gloria Bistriţa 2:1, Dinamo - Steaua 2:1. Sub semnul penalty-ului

Marius Niculae, autorul golului decisiv

Oţelul Galaţi a învins Gloria Bistriţa, una dintre codaşele Ligii I, şi se menţine pe primul loc după mai bine de o treime a campionatului. Condusă pe tabelă după doar 19 minute, prin golul din penalty al brazilianului Moraes, şi cu un jucător mai puţin timp de 70 de minute, Oţelul lui Dorinel Munteanu nu s-a predat şi a zădărnicit speranţele tuturor celor care aşteptau un pas greşit (începând cu FC Timişoara şi terminând cu trioul bucureştean Rapid – Steaua – Dinamo).

Fotbal / Liga I / Autor: Szàkacs Eduard / 17 Oct. 2010

Avancronica partidei FC Braşov - Universitatea Craiova

FCM Brasov - U Craiova, Program de meci din 2 noiembrie 1980

Luni, de la orele 20.30, pe stadionul “Tineretului”din Braşov, va avea loc confruntarea dintre FC Braşov şi Universitatea Craiova, contând pentru etapa a XI-a a Ligii I. Pe prima scenă, primul meci disputat între cele două a avut loc pe 20 septembrie 1964 la Craiova

Fotbal / Liga I / 16 Oct. 2010

Rapid - victorie lejeră cu Astra, CFR Cluj - umilită la Vaslui

Cassio, la a treia dublă stagională

După ce Dinamo, Steaua, FC Vaslui şi Rapid au plecat cu coada între picioare de la Urziceni (doar giuleştenii reuşind să ciupească un punct), iată că surprinzătoarea echipă a Mediaşului reuşeşte să dea lovitura şi să plece cu tolba plină de puncte şi de speranţe pentru un loc de cupe europene.

Fotbal / Liga I / 15 Oct. 2010

Avancronica Rapid - Astra Ploieşti. 20:15, Antena 1

Rapid Bucureşti va întâlni vineri, 15.10.2010, de la orele 20.15, revelaţia ultimelor etape, Astra Ploieşti, neînvinsă de 7 meciuri în Liga I. Este adevărat că majoritatea acestor meciuri s-au încheiat la egalitate, însă ploieştenii au demonstrat că nu prea ştiu să piardă, cu atât mai puţin în deplasare (fiind neînvinşi în acest sezon pe teren străin, cu un bilanţ de o victorie şi 4 egaluri).

Avancronică Unirea Urziceni - Gaz Metan Mediaş

Semedo, unul dintre putinii care nu au parasit corabia Unirii Urziceni

Unirea Urziceni şi Gaz Metan Mediaş se vor întâlni vineri, 15.10.2010, de la orele 18.00, pentru a cincea oară pe prima scenă fotbalistică. Cele două au palmaresuri directe egale, câte o victorie, două egaluri şi o înfrângere, însă Unirea are un golaveraj favorabil, 5:2.

Fotbal / Liga I / 05 Oct. 2010

Etapa a X-a pe scurt. 3 bucureştene învinse, Craiova în ascensiune, CFR iese din zona retrogradării

Capul de afiş al etapei a zecea a Ligii I a fost ţinut, fără îndoială, de partida dintre FC Timişoara şi Rapid, ocupantele locurilor 2 şi 3 în clasament şi, în acelaşi timp, echipele cu cel mai bun joc al ultimelor etape.

Fotbal / Liga I / 26 Sep. 2010

Sportul Studenţesc – Astra Ploieşti 0 – 1

Liga I, Etapa a IX-a 26.09.2010, Bucureşti, Stadion Regie Sportul Studenţesc – Astra Ploieşti 0 – 1 (0 – 1) Fatai minutul 45 Sportul Studenţesc: Niculescu, Ciupe, Ghinga, Maxim, Raţiu, Varga, Cruceru, Pătraşcu (Târnacop

Avancronica partidei Sportul Studentesc – Astra Ploieşti

Istoria întâlnirilor dintre Sportul Studenţesc şi Astra Ploieşti este una de dată recentă, prima întâlnire datând din 13 octombrie 2001, un 0-0 la Ploieşti. În total au avut loc 4 meciuri, Astra Ploieşti având un bilanţ favorabil (2 victorii, un egal şi o înfrângere). Cea mai mare diferenţă între cele două echipe s-a consemnat în sezonul 2002-2003, când Sportul a obţinut şi singura sa victorie, 3-0 pe teren propriu.

Fotbal / Liga I / 20 Sep. 2010

FC Timişoara – Sportul Studenţesc 2-1

Studenţii au ratat o şansă foarte bună de a recupera măcar unul din cele două puncte pierdute în etapa precedentă cu Victoria Brăneşti. După un început echilibrat de partidă, Sportul Studenţesc a deschis scorul prin Patriche, care a reluat imparabil cu capul lovitura de colţ executată de Pătraşcu. Bucuria lui Viorel Moldovan a fost însă de scurtă durată, după numai un sfert de oră timişorenii concretizând

Fotbal / Liga I / 18 Sep. 2010

Avancronică FC Timişoara – Sportul Studenţesc

În această seară, de la orele 21.00, Sportul Studenţesc va întâlni în deplasare singura formaţie neînvinsă din acest sezon, FC Timişoara. La fel ca echipa noastră, timişorenii au un nou antrenor, în persoana fostului internaţional Cosmin Contra, căruia îi urăm cu această ocazie succes în noua (şi dificila) carieră. Ambele formaţii vin după

Fotbal / Liga I / 24 Sep. 2010

U Cluj-Napoca – CFR Cluj-Napoca 1-1

Universitatea a remizat, scor 1-1, cu rivala locală şi regională CFR, într-un meci al marilor orgolii şi al speranţelor într-un nou început. “Studenţii” au intrat mult mai bine în joc, şi după un sfert de oră tabela arăta un 1-0 dătător de speranţe pentru miile de fani ai Universităţii (gol Claudiu Niculescu, din lovitură liberă, în vinclul porţii apărate de Stăncioiu). CFR revine puternic, şi în minutul 30, după mai multe ocazii Kone şi Traore, inevitabilul se produce: Traore

U Cluj-Napoca – CFR Cluj-Napoca, derby-ul Transilvaniei

Astăzi, la Alba Iulia, va avea loc un nou episod al luptei pentru supremaţie în Cluj-Napoca şi în Transilvania între cele două vechi cunoştinţe, Universitatea şi CFR. Universitatea, proaspăt promovată, a renăscut miraculos şi, mai mult ca niciodată, oferă suporterilor speranţe la o evoluţie foarte bună în campionat şi ocuparea unui loc de cupă europeană.

Avancronica partidei Rapid Bucureşti – Victoria Brăneşti

Duminică, 26.09.2010, Real Giuleşti va primi pe teren propriu vizita nou-promovatei Victoria Brăneşti, într-un meci din cadrul etapei a IX-a a Ligii I, pentru care Şumudică şi româno-brazilienii săi au o singură opţiune: victoria. Rapidul traversează o perioadă foarte bună, în care punctele se adună cuminţi în cont, iar spectacolul a devenit o a doua natură în Giuleşti. Apărarea merge ceas, atacul începe să puncteze tot mai des,

Fotbal / Liga I / 17 Sep. 2010

Universitatea Craiova – Rapid Bucureşti 1:1. Cui prodest?

Vineri, 17 septembrie 2010, Universitatea Craiova şi Rapid au remizat, scor 1:1, după un meci slab, mult sub aşteptările suporterilor celor două echipe şi sub pretenţiile unui meci cu o asemenea tradiţie şi încărcătură. Universitatea a intrat mai bine în joc, stimulată poate şi de palmaresul zdrobitor

Avancronică Universitatea Craiova – Rapid

În această seară, de la orele 20.30, Realul din Giuleşti va da piept, pentru a 75-a oară, cu Universitatea din cetatea banilor, Craiova. După 7 etape, Rapidul se află pe poziţia a doua, cu 14 puncte (la egalitate cu  rivalele Dinamo şi Steaua), în timp ce Universitatea Craiova ocupă un loc

Oţelul Galaţi – Steaua Bucureşti 1-0

Liga I, Etapa a IX-a 26.09.2010, Galaţi, Oţelul – Steaua 1-0 (1-0) Sârghi ’20 Oţelul: Grahovac, Râpă, Sârghi, Costin, Sălăgean, Giurgiu, Paraschiv (Borbely ’66), Neagu, Viglianti, Antal (Petean ’85), Ochiroşii (Ilie ’55). Antrenor Dorinel Munteanu

Pag. 2 din 3 | 20 art./pag. | Total 56 art.