Stiri Rugby

Rugby / Echipa naţională / 12 Noi. 2010

XV pentru România

Staff-ul tehnic al echipei naÅ£ionale a făcut publică lista jucătorilor care vor evolua sâmbătă contra Uruguayului in Recalificarile pentru Cupa Mondiala. România va avea pe foaia de rezerve nu mai puÅ£in de cinci jucători de înaintare. Echipa va fi condusă în teren de Sorin Socol.

Rugby / Cupa României / 07 Noi. 2010

Déjà-vu. CSM Baia Mare – Steaua Bucureşti în finala Cupei României

Marile favorite CSM ÅžtiinÅ£a Baia Mare ÅŸi Steaua BucureÅŸti s-au calificat în finala Cupei României la rugby, după ce au învins astăzi CSM BucureÅŸti, respectiv RC TimiÅŸoara. Finala Cupei va fi o reeditare a ultimelor două finale ale Diviziei NaÅ£ionale, în care câÅŸtig de cauză

Rugby / Cupa României / 04 Noi. 2010

CSM Ştiinţa Baia Mare continuă cursa spre al doilea event din istorie

CSM ÅžtiinÅ£a Baia Mare este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României la rugby, iar visul privind reeditarea eventului istoric din 1990 prinde tot mai mult contur. MaramureÅŸenii au învins astăzi, pe Stadionul NaÅ£ional Arcul de Triumf din BucureÅŸti, surpriza competiÅ£iei, divizionara secundă RC GriviÅ£a, cu scorul de 47:7 (21:0)

Rugby / Echipa naţională / 04 Noi. 2010

Uruguay - victorie în Argentina înaintea dublei cu România

Uruguay a câÅŸtigat cu 32:28 (13:7) partida de pregătire disputată în compania SelecÅ£ionatei San Isidro (Argentina). A fost ultima partidă pe care ‘’los teros’’ au susÅ£inut-o înaintea barajului cu România (13/27 noiembrie a.c.), decisiv pentru calificarea la Cupa Mondială din 2011.

Rugby / Cupa României / 02 Noi. 2010

Programul semifinalelor Cupei României la rugby

Universitatea de Vest TimiÅŸoara va întâlni Steaua, iar CSM BucureÅŸti învingătoarea dintre RC GriviÅ£a ÅŸi CSM Baia Mare, în semifinalele Cupei României la rugby. Ambele partide vor avea loc pe 7 noiembrie 2010, pe Stadionul Arcul de Triumf din BucureÅŸti, ÅŸi vor fi transmise în direct de GSP Tv.

Rugby / Cupa României / 31 Oct. 2010

Steaua elimină Dinamo în sferturile Cupei, CSM Bucureşti produce surpriza

Foto Mediafax

Steaua BucureÅŸti s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins concitadina Dinamo cu 16:9 (9:3). Steaua a reuÅŸit singurul eseu al partidei prin Zebega, în repriza secundă. A fost un meci echilibrat, steliÅŸtii părând că încă nu au depăşit ÅŸocul celei de-a patra finale a campionatului pierdute consecutiv

Rugby / Internaţional / 29 Oct. 2010

CSM Baia Mare nu are adversar în Cupa Europei Centrale. 43:11 cu RC Ricany

CSM ÅžtiinÅ£a Baia Mare a obÅ£inut o nouă victorie în Cupa Europei Centrale ÅŸi de Est, 43:11 pe terenul cehilor de la RC Ricany. A fost un meci fără miză pentru campioni, deja calificaÅ£i pentru play-off-ul competiÅ£iei după 102-3 cu Kecskemét ÅŸi 62:0 cu RC Vitézek, în cadrul Grupei B.

Rugby / Cupa României / 28 Oct. 2010

Dinamo - Steaua, sâmbătă pe Stadionul Arcul de Triumf. Programul complet al sferturilor Cupei României

Dinamo - Steaua, derby-ul sferturilor de finala

FederaÅ£ia Română de Rugby a anunÅ£at programul sferturilor de finală ale Cupei României, trei dintre meciuri urmând a se disputa pe 30 octombrie, iar ultimul pe 4 noiembrie. Capul de afiÅŸ al sferturilor îl constituie întâlnirea dintre Steaua ÅŸi Dinamo, care va avea loc sâmbătă, 30 octombrie,

Rugby / Internaţional / 27 Oct. 2010

RC Vitézek Esztergomi - CSM Baia Mare 0:62, în Cupa Europei Centrale şi de Est

CSM ÅžtiinÅ£a Baia Mare a învins marÅ£i, 26.10.2010, formaÅ£ia maghiară RC Vitézek Esztergomi cu 62:0, într-un meci contând pentru Cupa Europei Centrale si de Est. Este a doua victorie consecutivă la scor a campioanei României, după 102:3 cu RC Kecskemét (tot din Ungaria)

Rugby / Internaţional / 26 Oct. 2010

CSM Baia Mare - Kecskemét 102:3

CSM ÅžtiinÅ£a Baia Mare a zdrobit formaÅ£ia maghiară Kecskemét, cu scorul de 102:3, în primul meci disputat de campioana României în ediÅ£ia 2010 a Cupei Europei Centrale si de Est. La această competiÅ£ie mai iau parte reprezentante ale

Rugby / Cupa României / 25 Oct. 2010

Dinamo - Steaua, meciul vedetă al sferturilor Cupei României

Marile rivale Dinamo ÅŸi Steaua vor oferi cel mai atractiv meci al sferturilor de finală ale Cupei României, conform tragerii la sorÅ£i care a avut loc astăzi la sediul FederaÅ£iei Române de Fotbal. Data ÅŸi locul de desfăşurare al acestui meci, precum ÅŸi al celorlator partide din sferturi,

Rugby / Cupa României / 23 Oct. 2010

4 bucureştene în sferturile Cupei României, RC Griviţa furnizează surpriza rundei

Astăzi au avut loc ultimele meciuri din faza optimilor de finală ale Cupei României la rugby. RC Farul ConstanÅ£a, medaliata cu bronz în Divizia NaÅ£ională, a învins în deplasare ÅžtiinÅ£a PetroÅŸani, cu 40:16, iar Dinamo s-a impus cu 43:12 la Suceava

Rugby / Echipa naţională / 23 Oct. 2010

Lotul României pentru meciul de baraj cu Uruguay

FederaÅ£ia Română de Rugby a anunÅ£at componenÅ£a lotului echipei naÅ£ionale care se va deplasa în Uruguay, în vederea primei manÅŸe a barajului pentru calificarea la Cupa Mondială. Din cei 24 de jucători, observăm un echilibru numeric perfect între cei care evoluează în

Rugby / Cupa României / 22 Oct. 2010

Steaua - calificare fără emoţii în sferturile Cupei României

RC Barlad - Steaua 17:68

Steaua BucureÅŸti este cea de-a doua echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României la rugby, în urma victoriei în deplasare, scor 68:17, împotriva formaÅ£iei R.C. Bârlad. În primul meci al optimilor competiÅ£iei, disputat tot în Moldova, SCM ÅžtiinÅ£a Baia Mare a zdrobit Poli Agro IaÅŸi cu 74:0.

Rugby / Cupa României / 21 Oct. 2010

CSM Ştiinţa Baia Mare - în căutarea eventului

Campioana en titre, CSM ÅžtiinÅ£a Baia Mare, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la rugby, în urma victoriei cu 74:0 (41:0) contra formaÅ£iei Poli Agronomia IaÅŸi. Meciul a avut loc în capitala Moldovei ÅŸi nu a avut istoric, elevii lui Eugen Apjok ÅŸi Vasile Lucaci reuÅŸind nu mai puÅ£in de 11 eseuri!

Rugby / Cupa României / 20 Oct. 2010

Start în optimile de finală ale Cupei României la rugby

Miercuri, 20.10.2010, vor debuta meciurile din optimile de finală ale Cupei României. Campioana ultimelor două ediÅ£ii, CSM ÅžtiinÅ£a Baia Mare, va evolua la IaÅŸi, împotriva echipei Poli Agronomia din localitate, în timp ce vicecampioana Steaua BucureÅŸti se va deplasa puÅ£in mai la sud, până la Bârlad.

Rugby / Echipa naţională / 17 Oct. 2010

Adversari Echipa naţionala. Uruguay - victorie în meci amical

Adversara „stejarilor” din barajul pentru calificarea la Cupa Mondială, reprezentativa Uruguayului, a învins într-o partidă amicală selecÅ£ionata Cordobei (Argentina), cu scorul de 21:0. Scorul la pauză a fost 9:0, toate punctele fiind realizate din lovituri de pedeapsă de Matias Arocena.

Rugby / Campionat / 03 Oct. 2010

CSM Ştiinţa Baia Mare – din nou campioană, Steaua – la a patra finală pierdută consecutiv

CSM ÅžtiinÅ£a Baia Mare ÅŸi-a apărat titlul cucerit anul trecut, tot împotriva Stelei, după ce ÅŸi-a învins vechea rivală cu 28-21, după prelungiri, în finala Diviziei naÅ£ionale la rugby. Marele meci a avut loc pe Stadionul Arcul de Triumf din BucureÅŸti ÅŸi a fost precedat de finala pentru locul al treilea, în care RCJ Farul ConstanÅ£a a depăşit Dinamo BucureÅŸti cu 28-19 (14-7).

Rugby / Campionat / 25 Sep. 2010

Universitatea Cluj - calificare în Superliga României

Universitatea Cluj-Napoca a terminat pe locul 2 turneul play-out ÅŸi s-a calificat în Superliga României la rugby, competiÅ£ie care va înlocui din sezonul viitorul Divizia NaÅ£ională ÅŸi la care vor mai lua parte echipele bucureÅŸtene Steaua, Dinamo ÅŸi CSM, ÅžtiinÅ£a Baia Mare, Farul ConstanÅ£a, CSU Aurel Vlaicu Arad ÅŸi RCM Universitatea de Vest TimiÅŸoara.

Rugby / Campionat / 18 Sep. 2010

CS U Cluj – RC Bârlad 28:15

U Cluj va participa ÅŸi sezonul viitor în Divizia NaÅ£ională la rugby, în urma victoriei obÅ£inute în penultima etapă a play-out-ului, 28:15 (14:5) cu RC Bârlad. Cu punctele câÅŸtigate astăzi, U Cluj se menÅ£ine pe locul al doilea, după CSM BucureÅŸti, ÅŸi nu mai

Pag. 2 din 3 | 20 art./pag. | Total 48 art.