Rămânem în cursa calificării. România - Croaţia 31:22 (14:12)

Handbal feminin - Campionatul European / Data: 13 Dec. 2010
Melinda Geiger, in lupta cu apararea croata

NaÅ£ionala de handbal feminin a României a negociat perfect primul test din grupa principală a Campionatului European, 31-22 împotriva CroaÅ£iei. Cu acest succes, echipa României preia ÅŸefia clasamentului, în aÅŸteptarea meciului dintre Danemarca ÅŸi Rusia.

Ecartul mare de scor s-a conturat în ultimele 10 minute ale partidei, după o perioadă în care jucătoarele croate reuÅŸiseră să reducă diferenÅ£a de pe tabelă de la 5 goluri (22-17), marcând de 3 ori consecutiv. La 22-20, în situaÅ£ie de ameninÅ£are de joc pasiv, Cristina Neagu  a străpuns zidul apărării adverse cu o torpilă bine plasată, ce a părut să zdruncine moralul de joc al croatelor. Din acel moment, tricolorele s-au relaxat, au pus stăpânire pe joc ÅŸi au mai marcat de încă opt ori, încasând doar două goluri.

Un final oarecum nescontat pentru o partidă a cărei prima repriză (14-12) a stat sub semnul echilibrului, România conducând în permanenţă, însă niciodată la mai mult de două goluri. În  repriza secundă, naÅ£ionala noastră a accelerat prima ÅŸi s-a desprins la 5 goluri (17-12,18-13,22-17), adversarele au reuÅŸit să revină, dar până la momentul mai sus pomenit ÅŸi finalul oarecum dezlânat al meciului.

Singurul punct negativ al acestei confruntări - accidentarea Paulei Ungureanu, a cărei durată de indisponibilate este încă incertă.

Cele mai bune marcatoare din echipa română au fost Oana Manea (aleasă MVP-ul meciului) ÅŸi Cristina Neagu, câte 7 goluri, Adina MeiroÅŸu, Ionela Stanca ÅŸi Ada Nechita, câte 4 goluri.

Următorul meci al României are loc mâine, de la ora 17.45, contra echipei Muntenegrului.

Handbal feminin / Campionatul European / 19 Dec. 2010

România - Danemarca 16-15. Medalie pentru tricolore!

România câÅŸtigă bronzul european, chiar pe pământ danez, după o luptă extraordinară împotriva Danemarcei

Handbal feminin / Campionatul European / 18 Dec. 2010

România - Danemarca, duel pentru medaliile de bronz la Campionatul European de handbal feminin 2010

Cristina Neagu, in luptă cu apararea daneza

România va întâlni Danemarca în finala mică a Campionatului European de handbal feminin. Dacă naÅ£ionala noastră a pierdut la limită în faÅ£a marii surprize a turneului, Suedia, cu 23:25, danezele au fost spulberate de Norvegia, pierzând la 10 goluri diferenţă (19:29)...

Pag. 2 din 15 | 2 art./pag. | Total 29 art.