Napoli - Steaua 1:0. Doar în apărare nu se face primăvară europeană

Fotbal - Cupe Europene / Autor: Florentin Nica / Data: 16 Dec. 2010
Edinson Cavani
Foto sscnapoli.it

Meciul dintre Napoli ÅŸi Steaua din cadrul grupelor Europa League a dovedit încă o dată că echipa italiană este foarte periculoasă în ultimul sfert de oră al jocului. Napoli a obÅ£inut victoria în prelungiri, după o lovitură de la colÅ£ul terenului ÅŸi o execuÅ£ie inspirată a lui Cavani din careul stelist.

În principal tactica lui LăcătuÅŸ a fost să menÅ£ină rezultatul alb pe tabelă, scor care îi era suficient echipei bucureÅŸtene pentru a ajunge în primăvara europeană. Åži, dacă era posibil – iar meciul a dovedit-o că a fost posibil - Steaua să încerce să înscrie pe contraatac. Dar Ricardo a dovedit că în România jucătorii nu sunt educaÅ£i să încerce să ÅŸuteze la poartă cu ambele picioare (probabil unul din ele e menÅ£inut doar pentru urcatul în tramvai) ÅŸi a ratat cea mai mare ocazie de gol din prima parte a jocului. A fost o fază contruită frumos de către echipa română, un contratac în viteză la capătul căreia Ricardo s-a bâlbâit cu mingea în careul advers, iar un fundaÅŸ a reuÅŸit să îndepărteze pericolul. După această fază Ricardo a intrat pe invisible ÅŸi nimeni nu l-a mai simÅ£it prezent în joc. Stancu nu s-a remarcat cu nimic.

Prima ocazie de a marca a fost, însă, a italienilor, Hamsik nereuÅŸind să găsească ÅŸutul care să-l surprindă pe TătăruÅŸanu în minutul 7. Trei minute mai târziu Cavani atenÅ£ionează că e în zonă, dar doar cu o execuÅ£ie peste poartă. Cavani dezamăgeÅŸte din nou când bate prost o lovitură liberă (acordată în urma unei intervenÅ£ii la Zuniga) din preajma careului stelist în zid.

Steaua pe contraatac a reuÅŸit de câteva ori să surprindă apărarea echipei din Napoli, dar nu a fost inspirată nici la ÅŸutul de la mare distanţă al lui Anghelov, nici la lovitura de cap a lui Geraldo după o centrare a aceluiaÅŸi Anghelov.

Partea a doua a jocului a început ca ÅŸi prima: Napoli în atac, iar Steaua stând foarte aglomerată în propria jumătate de teren, încercând să dejoace orice construcÅ£ie din jocul gazdelor. Românii scapă cu faÅ£a curată după ce Cavani preia prea larg în careu, iar TătăruÅŸanu are timp să intervină decisiv pentru a îndepărta pericolul.

Echipa italiană a hărÅ£uit în permanenţă apărarea suprapopulată a steliÅŸtilor, care au rezistat bine până la un moment dat când au început să cedeze fizic. S-a simÅ£it că pe final Napoli avea jucători mai proaspeÅ£i, mai bine dispuÅŸi la efort, mai lucizi în joc. Dacă în prima parte atacurile Stelei au apărut preponderent din flancul drept, după pauză singurul jucător care a mai încercat câte ceva în atac pentru echipa română a fost Surdu. DeÅŸi foarte montat în meci ÅŸi având parcă o capacitate de efort mai mare decât a coechipierilor săi, totuÅŸi, el a fost destul de lent în minutul 84 când a ajuns în careul italienilor ÅŸi  a fost deposedat bine de către portarul acestora. Presiunea la poarta Stelei a crescut o dată cu trecerea timpului: Cavani în minutul 82 trimite mingea la rădăcina barei după un ÅŸut din unghi, iar Sosa (intrat după pauză) nu-l poate învinge pe TătăruÅŸanu cinci minute mai târziu.

DeÅŸi Steaua a încercat să tragă de timp într-un mod destul de evident, arbitrul nu s-a lăsat impresionat. A cerut targa pentru jucătorul care se afla pe gazon ÅŸi a prelungit partida în consecinţă: cinci minute. Italienii nu au avut nevoie decât de două, pentru că în minutul 92, după o lovitură de la colÅ£, Cavani reuÅŸeÅŸte să înscrie. Spiritele se încing în urma acestui eveniment. Martinovic nervos primeÅŸte o lovitură de la Paolo Cannavaro, care vede de două ori roÅŸu în faÅ£a ochilor: o dată pentru că i-a spart arcada adversarului, iar a doua oară pentru că arbitrul îl trimite în tribună.

Fotbal / Cupe Europene / 05 Noi. 2010

Steaua - FC Utrecht 3:1. Speranţe pentru primăvara europeană

Steaua - FC Utrecht 3:1

Steaua BucureÅŸti a învins formaÅ£ia olandeză FC Utrecht cu 3:1, după unul dintre cele mai bune jocuri ale acestui sezon, ÅŸi are un moral foarte bun înaintea dublei de foc contra Rapidului, în GiuleÅŸti. Meciul, disputat pe Stadionul Ghencea, în prezenÅ£a a circa 10.000 de spectatori

Fotbal / Cupe Europene / 04 Noi. 2010

Rezultate complete şi marcatori Europa League. Steaua învinge cu 3:1, Bogdan Stancu - omul meciului