Turneul celor 4 Trambuline - Simon Ammann câştigă ultima etapă din Germania

Sporturi de iarna - Ski Jumping / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 03 Ian. 2011

Simon Ammann a câÅŸtigat cea de-a doua etapă a Turneului celor 4 Trambuline, disputată sâmbătă, 1 ianuarie 2011, la Garmisch-Partenkirchen (Germania). ElveÅ£ianul s-a impus deÅŸi a avut doar a noua săritură din punct de vedere al lungimii (131 de metri, 142, 1 puncte), punctele pentru stil ÅŸi cele acordate în compensaÅ£ie pentru condiÅ£iile de vânt dovedindu-se decisive. Concursul s-a încheiat după o singură manşă, condiÅ£iile meteorologice nefavorabile determinându-i pe organizatori să anuleze manÅŸa secundă.

Un alt mare câÅŸtigător al acestei etape a fost rusul Pavel Karelin, care a terminat al doilea, cu o săritură de 132,5 metri ÅŸi 138,3 puncte, pe ultima treaptă a podiumului clasându-se fostul câÅŸtigător al competiÅ£iei, Adam Malysz (Polonia).

Liderul la zi al turneului ÅŸi al Cupei Mondiale, austriacul Thomas Morgenstern, s-a clasat pe locul al 14-lea, cu o săritură relativ modestă (124 de metri), în timp ce principalul său rival, compatriotul Andreas Kofler, a ratat complet săritura (doar 100,5 metri ÅŸi 62,6 puncte).

Finlandezul Ville Larinto a reuÅŸit cea mai lungă săritură din concurs (140,5 metri), însă s-a clasat abia pe locul 28, deoarece a căzut la aterizare. Această căzătură s-a dovedit mai serioasă decât a părut la prima vedere, Ville Larinto suferind o ruptură a ligamentelor încruciÅŸate ÅŸi urmând să ia o pauză forÅ£ată de cel puÅ£in o lună. TotuÅŸi, pentru Finlanda a fost un concurs reuÅŸit, doi săritori din ,,Å£ara celor 1000 de lacuri” obÅ£inând clasări în primii 6 (Janne Ahonen locul 5, Anssi Koivuranta locul 6).

Austria a avut cel mai slab concurs al sezonului, primul săritor din această Å£ară clasându-se abia al zecelea (Martin Koch). Thomas Morgenstern a terminat pe 14, Stefan Thurnbichler pe 20, Wolfgang Loitzl pe 24, iar Manuel Fettner pe 29. Andreas Kofler a avut probleme în timpul zborului, fiind nevoit să aterizeze foarte devreme, din acest motiv clasându-se pe ultimul loc (50). Echipa Austriei a primit însă ÅŸi o veste bună, la cea de-a treia etapă a turneului, de la Innsbruck, urmând să revină Gregor Schlierenzauer.

În clasamentul turneului, Thomas Morgenstern rămâne lider, cu un avantaj important, de aproximativ 14 puncte, în faÅ£a elveÅ£ianului Simon Ammann (415,2 puncte faţă de 401,7). Niciunul dintre cei doi foÅŸti campioni olimpici nu a mai câÅŸtigat Turneul celor 4 Trambuline, singurul trofeu important care le lipseÅŸte din palmares. Pe locul al treilea se clasează Matti Hautamaeki (Finlanda), cu 388,7 puncte, în Top 5 reuÅŸind să intre ÅŸi ,,mustaÅ£a zburătoare” Adam Malysz (381,3 puncte), respectiv austriacul Martin Koch (380,2 puncte).

Cea de-a treia etapă a Turneului celor 4 Trambuline este programată pentru luni, 3 ianuarie 2011, la Innsbruck (Austria), ÅŸi va fi transmisă în direct de Eurosport, începând cu ora 14.30.

Adam Malysz, la prima victorie a sezonului

Polonezul Adam Malysz a câÅŸtigat vineri prima etapă din acest sezon al Cupei Mondiale, chiar în faÅ£a propriilor suporteri, la Zakopane. Fostul triplu câÅŸtigător al Globului de Cristal a avut o primă manşă fantastică, în care a sărit 138,5 m (cea mai lungă evoluÅ£ie din...

Sporturi de iarna / Ski Jumping / Autor: Cristian-George Iscru / 09 Ian. 2011

Thomas Morgenstern - a şaptea victorie stagională

Thomas Morgenstern

Thomas Morgenstern a câÅŸtigat cea de-a doua etapă de Cupă Mondială de la Harrachov, disputată duminică, 9 ianuarie 2011. Concursul a avut de suferit din nou din cauza numeroaselor modificări ale poziÅ£iei barei de start, însă cel mai important eveniment...

Pag. 4 din 11 | 2 art./pag. | Total 22 art.